Dlaczego ruch jest ważny w życiu dziecka?

Data dodania: 2021-09-27

Na pewno znasz przysłowie: „sport to zdrowie”? Warto dodać, że sport to nie tylko zdrowie fizyczne czyli dobra kondycja, ale także więcej energii, lepszy humor, samopoczucie i samoocena. To ostatnie ma szczególny wymiar jeśli chodzi o młode pokolenie. Dzieci regularnie uprawiające sport cieszą się lepszą formą i witalnością niż te, które wolny czas spędzają przed telewizorem czy komputerem. Sport pomaga nie tylko w rozwoju fizycznym dziecka, ale ma pozytywny wpływ także na kształtowanie się jego charakteru.

Czym skorupka za młodu

Dziecko powinno mieć styczność z regularną aktywnością już od najmłodszych lat. To właśnie wtedy formują się bowiem prawidłowe nawyki i postawy związane z ciałem. Niestety im później dziecko rozpoczyna przygodę z aktywnością fizyczną, tym trudniej wytrwać mu w postanowieniu regularności i trenować nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało. Jeżeli jednak w aktywnym trybie życia rozkochamy małe dziecko, jest duża szansa, że dobre nawyki pozostaną mu również w wieku dorosłym. 

Jaki sport wybrać?

Jako rodzice, najgorsze co możemy zrobić, to kierować się własnymi ambicjami, czy niezrealizowanymi marzeniami. Dziecko ma prawo do własnych zainteresowań i to one w dłuższej perspektywie pokażą czy nasza pociecha będzie z przyjemnością uczęszczała na zajęcia sportowe. Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze, że kilkulatek może jeszcze nie wiedzieć, co będzie mu się podobało. Nie ma innej drogi jak po prostu chodzić z dzieckiem na różne zajęcia, aby jak najwięcej próbowało, aż w końcu złapie bakcyla. Wiele placówek oferuje dni otwarte, czy też bezpłatne zajęcia pokazowe.

Co daje dziecku taniec?

Taniec to jedna z form ruchu, która daje dziecku ogromną różnorodność. W ofercie szkół tańca znajdziemy przykładowo: hip hop, dancehall, balet, taniec współczesny i wiele innych. Eksperci zajmujący się aktywnością fizyczną przekonują, że to doskonały wybór, bo lista zalet płynących z poruszania się w rytm muzyki jest naprawdę długa. Taniec pozwala rozładować emocje i lepiej radzić sobie ze stresem, co jest szczególne przydatne potem w szkole. Ruch uwalnia endorfiny czyli hormony szczęścia przez co  poprawia samopoczucie. Samo uczestnictwo w lekcjach uczy skupienia i koncentracji oraz szacunku do trenera o grupy. Dzięki temu maluch uczy się odpowiedzialności i systematyczności. Muzyka poprawia pamięć i pozytywnie wpływa na wyobraźnię oraz rozwój emocjonalny. Wiele szkół nauki tańca organizuje także zawody czy występy dla rodziców. To doskonała okazja do przełamywania nieśmiałości i radzenia sobie ze stresem. Same zajęcia w grupie pozwalają również radzić sobie z nieśmiałością, a dodatkowo uczą współpracy i budowania relacji międzyludzkich. Systematyczne zajęcia wiążą się ponadto z wyjazdami na obozy czy kolonie z trenerem. To dobra okazja do nauki samodzielności i obycia.

Jaki styl tańca wybrać?

Często jest tak, że dzieci lgną do osób, które mają do nich podejście i to przez pryzmat swojego trenera, który jest dla nich czasem większym autorytetem niż rodzic, zaczynają lubić dany taniec. Bywa też tak, że dziecko chce chodzić na dane zajęcia, bo jego kolega/koleżanka na nie uczęszcza i to też jest super. Najważniejsze bowiem, aby dziecko się ruszało i miało z tego przyjemność. My – rodzice byliśmy wychowani w nieco innej rzeczywistości. Dla nas ruch był czymś naturalnym, z uwagi na to, że 80% czasu spędzało się na podwórku, wśród rówieśników i to przez różne formy ruchu (skakanka, guma, berek, podchody) człowiek się rozwijał. Obecnie dzieci są tego pozbawione, dlatego postawmy na ruch, który ich zainteresuje i wszechstronnie rozwinie. Nasze Stowarzyszenie – Klub Sportowy AllDance Bielsko-Biała ma w swojej ofercie dla dzieci i młodzieży hip – hop, taniec współczesny, twerk oraz dancehall. Nasi trenerzy to osoby z pasją z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednim podejściem do najmłodszych.

https://alldance.pl/stowarzyszenie-klub-sportowy-alldance/

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ