Ich pasją jest życie w drodze!

Data dodania: 2021-08-30

Rozmowa z Kasią Kozłowską z Bielska-Białej, mamą 3-letniego Franka i 6-letniego Maksa, która wraz z mężem prowadzi portal na temat podróżowania kamperem  - CampRest.pl.

 

Od kiedy podróżujecie kamperem? Czy to pasja jeszcze „sprzed dzieci” ?

Na campingi jeździliśmy już jako dzieci z naszymi rodzicami. Teraz przekazujemy zamiłowanie do tej formy podróżowania także naszym pociechom. Zebraną wiedzą dzielimy się z czytelnikami na łamach naszego portalu oraz w kanałach społecznościowych. Podróżujemy kamperami i przyczepami, które dostajemy do testów od naszych partnerów – dealerów i producentów kamperów. Obecnie dostajemy kampera na roczny test i to nim będziemy głównie podróżować, choć nadal będziemy testować inne pojazdy. Dzięki temu mamy zarówno doświadczenie, jak i porównanie pomiędzy różnymi rodzajami domków na kółkach. To z kolei pomocne jest w doradzaniu naszym czytelnikom w wyborze odpowiednich dla nich kamperów.

Wasza pasja przerodziła się w rodzinną firmę. Jak można utrzymać się z kamperowania ? Czym zajmowaliście się wcześniej?

Piotrek prowadził swoją spedycję, a ja, po studiach inżynierskich, pracowałam na etacie w branży sanitarnej. Firmę założyliśmy z pasji do podróżowania i na pewnym etapie jej prowadzenia postanowiliśmy zrezygnować z pracy na etat i prowadzenia innych działalności i skupić się w 100% na portalu. Teraz utrzymujemy się tylko z tego, czyli z promowania campingów, dealerów i producentów kamperów w Polsce. Choć każdemu wydawać się może ona pracą marzeń, to prowadzenie własnej działalności to zawsze praca na kilka etatów i nie inaczej jest w naszym wypadku. Oczywiście kochamy to co robimy i nie zamienilibyśmy tej pracy na żadną inną, ale stworzenie takich warunków, jakie mamy, wymaga ogromnej ilości pracy. Odpowiadając na drugą część pytania, z szeroko rozumianego kamperowania, można się utrzymać i branża rozwija się na tyle dynamicznie, że zdecydowanie zachęcam do rozpoczęcia kariery lub inwestycji w tej branży.

Czego zdecydowanie nie polecasz, jeśli chodzi o kampery?

Odradzam wynajmowania jednego kampera w więcej niż jedną rodzinę. Mimo, że koszty rozkładają się na więcej osób, co wydaje się być kuszącym wyborem, to przestrzeń w kamperze jest zdecydowanie za mała na dwie (nawet zaprzyjaźnione) rodziny. Co zrobić, aby wynajem był tańszy? Można wypożyczyć mniejszego kampera, wyjechać poza sezonem i spać na mniejszych campingach lub nawet na camper-parkach (takich parkingach dla kamperów). Po prostu pobyt na 5 gwiazdkowym campingu, dużym camperem będzie droższy niż na mniejszym kameralnym i w camper-vanie (campervan to van, bus, czy samochód dostawczy przebudowany na mobilne miejsce zamieszkania, przyp. red.) Koszt wynajmu kampera to około 350 do 800 zł za dobę w zależności od sezonu, wielkości kampera, jego wyposażenia i innych warunków ustalanych przez wypożyczalnię. Przed podpisaniem umowy najmu, radzimy, aby dokładnie ją przeczytać i dopytać o wszystkie niejasności i o wszystkie dodatkowe koszty najmu łącznie np. z zaliczką, kaucją, kosztami rezygnacji, opłatą serwisową i za sprzątanie.

Jak to jest pracować ze swoim mężem? Pracujecie tylko we dwoje, czy w większym gronie?

Podoba nam się wspólna praca. Przede wszystkim nasz styl życia byłby niemożliwy, gdybym ja pracowała na etacie. Po drugie, świetnie się uzupełniamy w pracy, a mamy całkiem różne charaktery. Ja jestem elastyczną, komunikatywną optymistką, a on wizjonerem, wodzem i cholerykiem ;) Zajmujemy się w pracy odrębnymi tematami, więc nie wchodzimy sobie często w drogę, a przy wspólnych realizacjach jesteśmy bardzo zgodni i rozumiemy się bez słów. Choć oczywiście spieramy się w niektórych kwestiach, to jednak cel naszej pracy jest ten sam. W zespole CampRestu pracuje bardzo dużo osób, ale większość osób pracuje zdalnie z różnych miejsc w Polsce i w Europie.

A jak planujesz dalsze podróże, kiedy Wasz starszy syn pójdzie do szkoły?

Znaleźliśmy 2, a nawet 3 szkoły w Bielsku-Białej, które umożliwią nam częste wyjazdy. Także nie martwimy się o to w ogóle.

W jakich krajach już byliście, a jakie zamierzacie jeszcze odwiedzić w tym roku?

Podczas naszych wyjazdów odwiedzamy zazwyczaj campingi z którymi współpracujemy. Są to partnerzy z dwóch najbardziej popularnych wśród Polaków krajów czyli Chorwacji i Włoch, ale odwiedzamy też campingi na Węgrzech, w Słowenii, w Niemczech, we Francji, Hiszpanii czy Portugalii. Wkrótce wybierzemy się na fajną objazdówkę do naszych sąsiadów – Czechów. Od tego roku zostaliśmy oficjalnym partnerem największej wypożyczalni kamperów w USA i w Kanadzie (Cruise America) i to też jest nasz plan na kolejne wakacje choć przez pandemię będą to pewnie wakacje 2022.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ