Skąd się biorą wągry i jak im zapobiegać?

Data dodania: 2021-07-07

Wągry to nic innego, jak zaskórniki, które widoczne są przede wszystkim na naszym nosie. Są niezwykle uporczywe w usuwaniu i lubią nawracać. Jeżeli jest ich mało, to nie stanowią poważniejszego problemu, natomiast warto obserwować swoją skórę, ponieważ może być to pierwsza oznaka rozwijającego się trądziku. Sprawdź, jak zapobiegać wągrom i po jakie kosmetyki sięgać, kiedy już się pojawią. 

 

Czym są wągry i jak je rozpoznać?

Widoczne na skórze twarzy wągry na pewno nie są czymś, co chcemy ot tak po prostu zaakceptować. Zwłaszcza gdy poznamy skuteczne sposoby na ich eliminację i dowiemy się, jak zapobiegać ich nawracaniu. Warto wiedzieć, że zaskórniki mogą zwiastować trądzik, czyli jedną z chorób skórnych, która bywa trudna w leczeniu.

 

Wągry najczęściej usytuowane są na nosie. Tym określeniem opisujemy zazwyczaj zatkane gruczoły łojowe, w przypadku których widoczna jest czarna końcówka wystająca ponad poziom skóry. Czasami po naciśnięciu w okolicach tego miejsca zauważymy, że sebum po prostu wychodzi na powierzchnię. Nie powinniśmy jednak tego robić, ponieważ prowadzi to do stanów zapalnych.

 

Dlaczego wągry są trudne w usuwaniu? Tak naprawdę zaskórniki otwarte, czyli te, które zazwyczaj pojawiają się na nosie, są znacznie prostsze w eliminacji. Zmiana pielęgnacji znacząco pomaga w pozbyciu się problemu. Zdecydowanie więcej nieprzyjemności wiąże się z tak zwanymi zaskórnikami zamkniętymi, które znajdują się pod skórą. Tutaj także skuteczna okazuje się zmiana codziennej rutyny, ale i tak nie obędzie się bez stosowania kosmetyków z kwasami. Niekiedy konieczne jest też wprowadzenie zdrowej diety, ponieważ to, co jemy, również ma niemałe znaczenie. 

 

Wągry a trądzik

Chociaż pojedyncze wągry nie powinny być dla nas powodem do niepokoju, to jednak czasami jest to pierwszy alarm, który pomoże nam uchronić się przed chorobą skóry, która znana jest nam jako trądzik. Okazuje się, że niektóre zaskórniki mogą przerodzić się z czasem w stany zapalne, będące niezwykle uciążliwe w usuwaniu. Warto o tym wiedzieć, ponieważ dzięki obserwacji skóry możemy w porę zapobiec rozwinięciu się poważniejszych problemów. Czynników, jakie powodują trądzik, jest niemało, natomiast jednym z nich jest właśnie niepoprawne oczyszczanie skóry, które prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. 

 

Jakie kosmetyki i domowe sposoby pomagają na zaskórniki?

Jeżeli na naszej skórze widoczne są już wągry, to musimy przede wszystkim zadbać o to, aby możliwie szybko je usunąć i zapobiec powstawaniu nowych. W żadnym przypadku nie decydujemy się na samodzielne wyciskanie powstałych zmian. Nierzadko sprawia to, że sytuacja się pogarsza i szybko zauważymy wysyp nowych niedoskonałości. Czasami rozwija się też stan zapalny. Co więc możemy zrobić, aby pomóc skórze? 

 

Przede wszystkim należy zrozumieć, że wągry to skutek zatkanych porów. Regularne i poprawne oczyszczanie skóry sprawi, że gruczoły będą funkcjonowały znacznie lepiej, a łój nie będzie gromadził się przy ujściach. Nawet jeżeli problemem jest niepoprawne działanie gospodarki hormonalnej, to znacząco pomożemy cerze poprzez jej odpowiednie mycie. Wągry na nosie to zmora wielu osób, jednak regularny peeling (mechaniczny bądź enzymatyczny) jest niezwykle skuteczny. Niewiele osób wie, że ekspozycja na promieniowanie UV również prowadzi do powstawania zaskórników. Zrezygnujmy więc z opalania, które samo w sobie nie jest dobre dla skóry.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ