Badam HPV - test hpv gdzie zrobić?

Data dodania: 2021-05-27

Wiele jest chorób przenoszonych drogą płciową. Aby ich się wystrzegać, należy regularnie się badać. Oczywiście to zrozumiałe, że nie w każdym przypadku jest to możliwe – wiele osób ma utrudniony dostęp do opieki ginekologicznej i nie może dostać się do profesjonalisty na czas. W takich przypadkach warto jest wziąć sprawy w swoje ręce – i to dosłownie. Na wirusy HPV dostępne są specjalne testy, które wykrywają ich obecność w organizmie. Testy te można wykonać samodzielnie w domu – jest to w pełni bezpieczne i skuteczne.

 

Czym jest wirus HPV?

Do czego może doprowadzić wirus HPV?

Jakie objawy daje wirus HPV?

Samodzielne badanie HPV – jak zrobić?

Jak leczyć wirusa HPV?

Czym jest wirus HPV?

 

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić czym dokładnie jest wirus HPV i w jaki sposób można się nim zarazić. Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Jest to choroba przenoszona drogą płciową – za pomocą kontaktów genitalno-genitalnych, oralno-genitalnych czy też analno-genitalnych. Warto wiedzieć, że wirus ten występuje powszechnie, dlatego należy badać się regularnie. Najczęściej można się tym wirusem zarazić w okresie od 18 do 30 lat, niemniej jednak w każdym wieku może dojść do zarażenia, liczba infekcji spada po 30 roku życia kiedy zmiany partnerów seksualnych statystycznie nie są już tak częste.

 

Do czego może doprowadzić wirus HPV?

Wirus HPV, chociaż powszechnie znany, jest odpowiedzialny za wiele chorób, które mogą być naprawdę niebezpieczne – nawet dla życia ludzkiego. Jedną z najczęstszych chorób, które wywoływane są właśnie przez tego wirusa jest rak szyjki macicy. A jakie inne choroby mogą się pojawić wraz z tym wirusem? Chyba najbardziej widocznymi są brodawki płciowe, nazywane inaczej kłykcinami, które mogą pojawić się w okolicach płciowych oraz w sąsiedztwie odbytu. Są różne typy wirusa HPV, szacuje się że jest ich ponad 130. Tych najbardziej niebezpiecznych, nazywanych wysokoonkogennymi (czyli mających potencjał rozwinąć się w raka szyjki macicy) jest czternaście. Spośród nich najgroźniejsze są typy 16, 31, 18 i 33. Wirusy wywołujące brodawki, czyli kłykciny, nazywane są nisko onkogennymi i mają oznaczenie 6 i 11.

HPV, a inne nowotwory

Mało kto wie, że wirus HPV może wywoływać poza szyjka macicy również inne nowotwory. Kilkanaście procent raków gardła i krtani jest wywoływanych przez wirusy HPV, również duża część raków odbytu zaczyna się od przewlekłej infekcji wirusem HPV.

 

Jakie objawy daje wirus HPV?

Zakażenie wirusem HPV najczęściej nie daje żadnych objawów, dlatego o infekcji można nie wiedzieć nawet przez kilka lat. Na szczęście od momentu infekcji do rozwinięcia się raka szyjki macicy moja od5 do 7-8 lat. Natomiast nigdy nie wiemy kiedy mogło dojść do infekcji stąd warto się badać. Na szczęście test na hpv można z łatwością zrobić samodzielnie w domu i jest on w pełni bezpieczny. Zawsze trzeba pamiętać, że profilaktyka jest znacznie lepsza od leczenia.

 

Samodzielne badanie HPV – jak zrobić?

Jak zatem samodzielnie wykonać badanie na HPV? Przede wszystkim będzie ci potrzebny test. Tego rodzaju testy możesz znaleźć i zakupić przez Internet – wyniki wykrywania HPV wykonywane przy samodzielnie pobranym badaniu są wiarygodne i dodatkowo są proste w obsłudze. Oprócz tego warto mieć również świadomość, że testy są intuicyjne i przeprowadzane przez setki tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów świata. Nie trzeba więc się obawiać, że będą one podawały niemiarodajne wyniki. Ogromną zaletą przeprowadzenia samodzielnie testu na HPV jest to, że można się dzięki niemu uspokoić – jeżeli już wiesz, czy masz czy też nie masz wirusa, będziesz mogła  podjąć odpowiednie, dalsze kroki. Wystarczy tylko wejść na stronę badamhpv.pl i kupić test. Samodzielne pobranie wymazu jest tak samo bezpieczne i skuteczne jak w sytuacji, gdy badanie jest robione przez personel medyczny.

 

Jak leczyć wirusa HPV?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak przebiega leczenie wirusa HPV – jednak tutaj odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, ponieważ nie istnieje jedna, skuteczna forma leczenia tego wirusa. Ogólnie rzecz biorąc leczenie wirusa brodawczaka ludzkiego polega na wzmacnianiu odporności organizmu osoby, która choruje. W przypadkach kłykcin czyli brodawek sprawdza się również leczenie miejscowe preparatami na skórę okolic sromu i odbytu bądź zniszczenie brodawek laserem. Warto jednak mieć świadomość, że w niektórych przypadkach wyleczenie brodawczaka ludzkiego może okazać się bardzo trudne. W przypadku infekcji onkogennymi szczepami HPV lekarz ginekolog może zlecić ci leczenie miejscowe dopochwowe. Można taką poradę uzyskać również w czasie telekonsultacji.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ