Laserowe zabiegi na rozstępy – jak szybko pozbyć się tego defektu?

Data dodania: 2021-05-27

Laserowe zabiegi poprawiające urodę nie są niczym nowym. Cieszą się one dużą popularnością, między innymi ze względu na niezwykle wysoką skuteczność i naturalne efekty. Z pomocą skupionej wiązki świetlnej najczęściej wykonuje się zabiegi odmładzające czy usuwanie tatuażu, jednak możliwe jest również zniwelowanie blizn, w tym zabiegi na rozstępy. Dowiedz się więcej o tego typu procedurach i sprawdź, którą warto wybrać.

O porady zapytaliśmy ekspertów kliniki Bieńkowscy Clinic w Częstochowie.

Co to są rozstępy? Jak powstają?

Aby wyjaśnić, na czym polegają laserowe zabiegi na rozstępy, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest ten defekt. Rozstępy to nic innego jak blizny, które powstają na skutek rozerwania włókien kolagenowych w skórze, co ma związek z rozciąganiem się bądź obkurczaniem tkanki. Nie jest ona w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości kolagenu, aby zachować dotychczasowy wygląd i strukturę. Najczęściej mówi się o rozstępach po ciąży, ponieważ szacuje się, że problem ten może dotykać nawet 90% przyszłych mam. Jednak takie zmiany obserwujemy również u osób stosujących wyjątkowo niskokaloryczne diety, zmagające się z częstymi wahaniami wagi, kulturystów lub innych sportowców budujących dużą masę mięśniową, nastolatków, osób otyłych czy kobiet w okresie menopauzy. Takie blizny mogą dokuczać też z powodu wahań hormonalnych o innym podłożu, a nawet predyspozycji genetycznych czy zażywania niektórych leków, na przykład steroidowych. Warto pamiętać, że mogą one pojawić się na każdej partii ciała, z wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp. Dlatego równie częste, co rozstępy na brzuchu, bywają również zmiany na ramionach, boczkach, pośladkach cza na udach.

Jak działają laserowe zabiegi na rozstępy?

Zabiegi na rozstępy wykonywane są za pomocą wyjątkowo precyzyjnego lasera frakcyjnego – tłumaczą eksperci kliniki Bieńkowscy Clinic. Pozwala to na wywołanie kontrolowanego uszkodzenia wybranych, niewielkich partii skóry, aby pobudzić je do samoistnej regeneracji. Dzięki temu fibroblasty stymulowane są do produkcji elastyny i kolagenu, co znacznie poprawia jakość tkanki. Jednymi z najskuteczniejszych urządzeń stosowanych w zabiegach na rozstępy są:

  • Mosaic eCO2 Plus – emituje on wiązkę o długości 10600 nm, stosowany jest do usuwania blizn, odmładzania, wycinania zmian skórnych czy rozjaśniania przebarwień;
  • Fraxel re:store Dual – niezwykle dokładny laser na rozstępy o wiązce długości 1550 nm i 1924 nm. Używa się go nie tylko do likwidacji rozstępów czy innego rodzaju blizn, lecz także do odmładzania skóry, zamykania porów, rozjaśniania przebarwień, regeneracji tkanki po jej zniszczeniu na skutek promieniowania słonecznego, a także do usuwania zrogowaceń starczych;
  • Power PIXEL Pro – laser Er:YAG o wiązce długości 2940nm. Z powodzeniem stosowany jest zarówno w niwelowaniu rozstępów oraz innych blizn, jak i zmniejszania przebarwień, wygładzania zmarszczek, poprawa napięcia tkanki czy zmniejszania widoczności porów.

Zaletą każdego z nich z pewnością będzie bardzo krótki czas gojenia, mała inwazyjność zabiegu oraz wyjątkowo naturalne, a jednocześnie spektakularne efekty. Do swoich codziennych aktywności można wrócić wkrótce po wykonaniu procedury, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu skóry przed słońcem (zalecany jest filtr SPF 50 oraz unikanie nasłonecznionych miejsc) oraz pielęgnacja łagodzącymi i wspomagającymi odbudowę tkanki kosmetykami, które powinien zalecić specjalista – tłumaczą eksperci Bieńkowscy Clinic.

Przygotowanie i przeciwwskazania do laserowych zabiegów na rozstępy

Laserowe zabiegi na rozstępy nie wymagają szczególnych przygotowań. Poza obowiązkową konsultacją lekarską, każdy pacjent powinien zrezygnować wcześniej z opalania, w tym również przyciemniania skóry samoopalaczem, a także, jeśli to możliwe, odstawić leki i zioła światłouczulające.

Chociaż procedury usuwania rozstępów laserem są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych, warto pamiętać o przeciwwskazaniach do ich przeprowadzenia. Należeć do nich będą:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe (szczególnie te nieuregulowane);
  • aktywna choroba nowotworowa;
  • infekcje skóry oraz opryszczka;
  • skłonność do powstawania keloidów i bliznowców;
  • stosowanie leków immunosupresyjnych.

Należy przy tym pamiętać, że ostateczna decyzja o wykonaniu zabiegu zależy od specjalisty.

Marzysz, by pozbyć się rozstępów na nogach, brzuchu, pośladkach czy jakiejkolwiek innej części ciała? Im szybciej zdecydujesz się na zabieg, tym łatwiej usuniesz problem! Koniecznie umów się na konsultację i zawalcz o gładkie ciało!

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ