Rozpoczynamy sezon rowerowy! Sprawdź jak zadbać o swój rower na wiosnę

Data dodania: 2021-04-26

Zimą, gdy większość czasu spędzamy w ciepłym domu – zwłaszcza sprzęty wykorzystywane w cieplejszych i bezdeszczowych miesiącach ulegają zniszczeniu. Związane jest to np. z korozją, rdzą, usterkami pojawiającymi się po aktywnym sezonie. Mowa, między innymi, o rowerach – na które wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany sezon! Dlatego też, naprawdę warto jest sprawdzić, w jaki sposób możemy szybko, wygodnie i skutecznie odrestaurować swój rower na sezon wiosenny.

Smar do roweru jako niezbędny element w każdym domu

Jak wiadomo, rower to jeden z najbardziej klasycznych pojazdów, który w swojej prostocie nie wymaga wyjątkowo skomplikowanego serwisowania. Nie oznacza to jednak, że nie należy o niego dbać i odpowiednio go zabezpieczać – wręcz przeciwnie. Prawidłowe konserwowanie napędu rowerowego, jak również jego amortyzatorów i innych części, to najlepszy sposób na przedłużenie żywotności i dobrego stanu tego środka transportu. Z konserwacją związane są smary do roweru, które znajdziesz w ofercie sklepu sportowego decathlon.pl. Służą one przede wszystkim do zabezpieczenia poszczególnych kluczowych części rowerowej karoserii. Dodatkowo, zwiększają i udoskonalają skuteczność  pracy poszczególnych elementów roweru. Smar do łańcucha rowerowego powinien być używany przez każdego posiadacza roweru, któremu zależy na dobrze działającym, estetycznym i wygodnym sprzęcie.

Odtłuszczacz i olej do łańcucha

Warto zainwestować także w odtłuszczacz do roweru i olej do łańcucha rowerowego, które także pozostają efektownymi środkami konserwującymi. Odtłuszczacz do napędu rowerowego służy głównie pełnowymiarowemu czyszczeniu  takich komponentów rowerowych jak: łańcuchy, wolnobiegi, przerzutki, przednie tryby. Odtłuszczacze do roweru świetnie przygotują sprzęty do sezonu i sprawią, że będą wyglądały jak nowe, usuwając z nich brud, docierając do nawet najtrudniej dostępnych szczelin, a także zmywając tłuste osady. Dodatkowo, warto wspomnieć, że wszystkie te elementy są nie tylko skuteczne, ale również dynamiczne w działaniu. Dzięki nim przygotowywanie roweru do zbliżającego się sezonu z całą pewnością sprawi Ci niesamowitą przyjemność i nie będzie w żadnym stopniu przykrym, ani monotonnym obowiązkiem.

Jak przygotować rower? Czyszczenie łańcucha

W pierwszej kolejności musimy odpowiednio umyć łańcuch. W tym celu zdejmujemy go z roweru i przeprowadzamy czynność ręcznie lub korzystamy ze specjalnej maszynki do czyszczenia. Do umycia łańcucha możemy zastosować benzynę ekstrakcyjną albo dedykowany odtłuszczacz. Warto wrzucić łańcuch do plastikowego pojemnika, miski lub butelki, w których umieścimy wybrany preparat w ten sposób, aby zakrył całą jego powierzchnię. Następnie należy potrząsnąć naczyniem, aby specyfik dostał się w każde miejsce i wyczyścił wszystkie elementy. Po wyjęciu łańcucha, wycieramy go papierowym ręcznikiem i odkładamy na kilka minut, aby reszta preparatu wyparowała.

Smarowanie łańcucha

Istnieje kilka dobrych metod smarowania łańcucha rowerowego, jednak niezależnie od tego, którą wybierzemy, musimy pamiętać o najważniejszej kwestii. Stosując smar, nanosimy go w odpowiedni sposób, aby nie znalazł się on na boku łańcucha, a wewnątrz jego ogniw. Możemy na każde ogniwo nanosić kilka kropelek smaru, dzięki czemu zyskamy pewność, że precyzyjnie nasmarujemy każdy element. Po nałożeniu specyfiku, pamiętajmy o wytarciu łańcucha z zewnątrz, aby pozbyć się nadmiaru oliwki, która może wyciec.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ