Miesiączka a krwawienie implantacyjne – jak je rozróżnić?

Data dodania: 2021-04-21

Spodziewałaś się miesiączki, a zamiast niej pojawiło się jedynie lekkie krwawienie? Jeżeli wraz z partnerem staracie się o dziecko, możliwe, że lekkie krwawienie jest oznaką zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Krwawienie implantacyjne jest często jednym z objawów ciąży. Co warto o nim wiedzieć? Jak nie pomylić krwawienia implantacyjnego z miesiączką? Zapraszamy do lektury!

Czym jest implantacja zarodka?

Błona śluzowa macicy, zwana również jako endometrium, zmienia się na przestrzeni całego cyklu menstruacyjnego. Bezpośrednio przed owulacją jest dość mocno przekrwiona. Gdy dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, może pojawić się krwawienie wywołane uszkodzeniem naczynia krwionośnego. Jest to zjawisko fizjologiczne i nie powinno budzić niepokoju, ponieważ w żaden sposób nie zagraża ani matce, ani dziecku. Warto wiedzieć, że krwawienie implantacyjne nie zawsze występuje, doświadcza go jedynie 25-30% kobiet.

Jak rozróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki?

Krwawienie implantacyjne występuje zazwyczaj w terminie spodziewanej miesiączki. Jednak nie musisz martwić się, że pomylisz miesiączkę z krwawieniem spowodowanym zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Krwawienie implantacyjne zazwyczaj znacząco różni się od miesiączki. Najczęściej jest skąpe i pozbawione skrzepów. Niekiedy to po prostu kilka kropel krwi lub brunatnych/ jasnoróżowych plam na bieliźnie.

Zastanawiasz się, ile trwa krwawienie implantacyjne? Krwawienie związane z zagnieżdżaniem się zarodka trwa znacznie krócej. Zazwyczaj jest to od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Zagnieżdżeniu się zarodka nie towarzyszą również przykre dolegliwości. Z tego względu nie powinnaś odczuwać bólu brzucha, który jest charakterystyczny dla miesiączki.

Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje?

Do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy dochodzi od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Gotowość błony śluzowej macicy na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka nazywa się receptywnością endometrium. Okres ten występuje między 19. a 21. dniem cyklu menstruacyjnego.

Niestety nie każde krwawienie oznacza implantację zarodka lub miesiączkę. Jeżeli krwawienie jest intensywne i towarzyszy mu silny ból, należy wybrać się do lekarza. Niestety czasami mogą być to objawy poronienia lub ciąży pozamacicznej. Przyczyną krwawienia może być również nadżerka lub polip na szyjce macicy.

Krwawienie implantacyjne – podsumowanie

Krwawienie implantacyjne jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Jednak nie występuje u każdej kobiety. Zakłada się, że występuje jedynie u 25-30% kobiet. Krwawienie związane z zagnieżdżeniem się zarodka nie jest niczym niebezpiecznym. Należy jednak obserwować swój organizm, ponieważ niekiedy krwawienie może być oznaką poronienia, ciąży pozamacicznej lub innych dolegliwości, które powinny być skonsultowane z lekarzem. Jeżeli spodziewasz się dziecka i jesteś na początku ciąży, koniecznie przeczytaj artykuł: 8 tydzień ciąży – kiedy wykonać usg?

źródło zdjęcia: freepik.com

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ