Baśń - ekscytujący magiczny świat fikcyjnych bohaterów

Data dodania: 2021-03-22

Każda starodawna baśniowa opowiastka jest krótka i zawsze dobrze się kończy. Nacechowana jest magią, walką dobra ze złem, niesamowitymi historiami bohaterów. Baśnie współczesnych autorów również ten schemat odzwierciedlają, ale już na nieco innej płaszczyźnie. Nawiązują do korzyści, jakie niesie dobre postępowanie. Wyjaśniają, dlaczego złe zachowanie jest całkowicie nieopłacalne.

Dla maluszka sięgnij po tytuły baśni współczesnych już dziś

Baśnie dla dzieci o tematyce współczesnej są cenioną literaturą wśród rodziców i znawców literackich. Dla maluszków znajdziesz ciepłe i ciekawe historyjki o zwierzętach, które mówią ludzkim głosem i przeżywają perypetie w podobny sposób jak dzieci.

Dla małych dzieci są także baśnie z ożywionymi przedmiotami (np. samochody), które mają niesamowite przygody. Niektóre z nich borykają się z codziennymi trudnościami. Inne walczą z jakimś kataklizmem i potrzebują pomocy, np. podczas powodzi. Pojawiają się ponadprzeciętni bohaterowie, którzy stworzeni są do ratowania wszystkich z opresji.

Gdzie szukać takich ekscytujących książek? Mnóstwo fantastycznych przygód znajdziesz w internetowym antykwariacie Tezeusz. Właściciele witryny skrupulatnie sprawdzają treści książek. Oddają do Twojej dyspozycji tylko te, które mają wysoką wartość merytoryczną i ciekawą treść.

Pierwsze czytanki to opowiadania i baśnie

W opowiadaniach występują ludzie i zwierzęta w sposób zwykły. Ludzie są najzwyklejsi w świecie, a pieski szczekają, koty miauczą i zachowują się tak, jak przypisała im natura. W baśniach natomiast świat się zmienia nie do poznania.

Pojawiają się czarodzieje, smoki, księżniczki, złe i dobre moce. Dziecko czytając samodzielnie baśnie, wkracza w inny wymiar rzeczywistości. Ten stan jest dla niego ekscytujący i chętnie składa literki w wyrazy i zdania, by ćwiczyć umiejętność czytania.

Wcale nie musi to być baśń o Królewnie Śnieżce, czy księżniczce na ziarnku grochu. Do wyboru masz mnóstwo nowoczesnych utworów literackich, dorównujących tajemniczości i magii książkom znanym od stuleci.

Dlaczego "baśń" to słowo rzadko używane?

Przestaliśmy używać słowa "baśń" odnośnie do współczesnych fantastycznych opowieści dla dzieci. Zaliczymy tutaj np. książki o żółwiu Franklinie, Misiach z Misiowanek, Śwince Peppie, Psim patrolu itp. Jak się rozejrzymy, okaże się, iż jest tych tytułów całkiem sporo. To baśnie współczesne.

Definicja ujmuje baśń jako utwór epicki małych rozmiarów z elementami zjawisk i sił nadprzyrodzonych. Występują w nim cuda, fantastyczne istoty i przedmioty. Zwykle ma charakter folklorystyczny. Wszystko to znajdziesz także we współczesnych baśniach.

Z baśniami kojarzymy sobie jedynie "Baśnie braci Grimm" i "Baśnie" Hansa Christiana Andersena. Dzieje się tak tylko dlatego, iż już w tytule słowo "baśń" wystąpiło. Sugerowanie się jednak tylko takimi tytułami wprowadza nas niechcący w błąd.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ