Tenis jest moim całym światem!

Data dodania: 2021-03-17

Z Katarzyną Klimczak, mamą 17 letniej Julki, właścicielką Bystrzańskiej Akademii Tenisowej, rozmawiam o korzyściach dla dzieci wynikających z tej dyscypliny sportu.

 

Od kiedy działacie i skąd pomysł na założenie szkółki ?

Klub Bystrzańska Akademia Tenisowa powstał w 2019 roku w Bystrej z inicjatywy Rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia tenisowe, jednak moja działalność organizacyjna i szkoleniowa w tenisie trwa od ponad 10 lat.

 

Czym zajmowałaś się wcześniej? Czy miałaś jakieś osiągnięcia sportowe?

Moja przygoda z tenisem zaczęła się w Klubie BKS STAL Bielsko w Cygańskim lesie. Miałam wtedy 10 lat i tenis był całym moim światem. Brałam udział w ogólnopolskich i okręgowych turniejach tenisowych i wielokrotnie byłam w finale tych turniejów. Z wykształcenia jestem fizjoterapeutą, pracowałam w zawodzie 15 lat, ale zawsze moim marzeniem było mieć swój własny klub tenisowy i uczyć dzieci gry w tenisa!

 

Od jakiego wieku dzieci mogą rozpocząć naukę tenisa?

Jeżeli dziecko jest wysportowane, lubi aktywność, może zacząć nawet w wieku 3,5 i 4 lata. W naszym klubie trenuje ponad 80 dzieci w różnych grupach wiekowych, najmłodsza grupa to dzieci czteroletnie, które bardzo dobrze czują się na korcie :)

 

Jak wygląda trening dla najmłodszych? Czy od razu odbywa się z rakietami do tenisa?

Zajęcia dla grup dzieci 4 letnich odbywają się raz w tygodniu i trwają pełną godzinę. Grupa liczy nie więcej niż pięć osób. Zajęcia dla najmłodszych pełne są zabaw tenisowych, ćwiczeń ogólnorozwojowych, przekazywane są podstawy gry w tenisa, nauka trzymania rakiety oraz podstawowe uderzenia. Jest możliwość bezpłatnego wypożyczenia rakiety. Wszystko to się odbywa według programu oraz wytycznych TENIS10 - programu szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego. Zajęcia odbywają się pod nadzorem wykwalifikowanej kadry trenerskiej z licencjami PZT. Pierwsze zajęcia są bezpłatne żeby dziecko mogło sobie spróbować czy ten sport mu się podoba i ocenić jak czuje się na korcie.

 

 

Gdzie odbywają się treningi i czy działacie mimo pandemii?

Treningi odbywają się w pięknie położonym z widokiem na góry Ośrodku Tenisowym Open w Bystrej. Obiekt składa się z trzech kortów zewnętrznych oraz dwóch nowoczesnych ogrzewanych hal tenisowych co umożliwia prowadzenie treningów przez cały rok. Przy obiekcie funkcjonuje kawiarnia z tarasem gdzie można miło spędzić czas obserwując trenujące dzieci. Zajęcia odbywają się w pandemii z zachowaniem wszystkich środków ostrożności - do ośrodka przychodzimy w maseczkach i tak też opuszczamy obiekt.

Tenis jest bezpiecznym sportem, podczas gry zachowuje się stosowną odległość. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych w zróżnicowanych grupach wiekowych oraz pod względem zaawansowania gry. Klub organizuje wiele fajnych inicjatyw dla dzieci takich jak turnieje tenisowe, letnie i zimowe warsztaty tenisowe, które ciekawie i sportowo wypełniają dzieciom czas. Organizowane są także dni otwarte podczas których można zwiedzić korty i poznać podstawowe uderzenia tenisowe.

 

Dlaczego warto grać w tenisa?

Największą zaletą grania w tenisa ziemnego jest wszechstronność ruchowa, łącząca zręczność, szybkość, siłę i wytrwałość. Sport ten powszechnie uważany za mało kontuzyjny, dlatego dziecko nie jest narażone na nieprzyjemne urazy. Ponadto, regularna gra w tenisa wpływa na układ immunologiczny, dzięki czemu dziecko jest odporniejsze na wszelkiego rodzaju infekcje. Co więcej udowodniono, że tenis zmniejsza przypadkowość zachorowań na choroby serca w dorosłym życiu.

Ze względu na swoją specyfikę tenis uczy radzenia sobie ze stresem, zdolności myślenia strategicznego oraz pracy w zespole. Zapoznaje on dzieci z zasadami fair play oraz etyki, co z pewnością ujawniać się będzie nie tylko na korcie. Chęć dążenia do sukcesów pozwala na samodyscyplinę oraz odpowiednie motywowanie samego siebie. Osoby grające w tenisa wyróżniają się optymizmem oraz zaniżonym poziomem agresji. Polecam tenis dla każdego!

 

DZIEŃ OTWARTY - 21 MARCA 2021

ZAPISY: 507 127 959

 

Bystra, ul. Pod Piekłem 29 

https://www.akademiaopen.pl/ 

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ