Jak ubrać niemowlę na zimowy spacer

Data dodania: 2020-12-30

Odwiecznym problemem rodziców, w szczególności młodych mam jest odpowiednie ubranie dziecka na spacer zwłaszcza zimową porą. Zanim przytoczymy kilka istotnych faktów, należy podkreślić, że zawsze warto kierować się własną intuicją oraz sygnałami wysyłanymi przez dziecko.

Po pierwsze nigdy nie ma złej pogody na spacer, czasem warunki są bardziej sprzyjające innym razem pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz, jednak warto wziąć maluszka na dwór każdego dnia. Jeśli jednak uznacie, że silny wiatr, deszcz, czy duży mróz uniemożliwia Wam wyjście z domu to nie miejcie wyrzutów sumienia - spacer ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Druga złota zasada – ubierajmy dzieci odpowiednio do pogody za oknem, a nie ze względu na panująca porę roku. Coraz częściej zdarzają się różnego rodzaju anomalie pogodowe, pamiętajmy jednak aby nie sugerować się wyłącznie datą w kalendarzu ale przede wszystkim temperaturą za oknem i innymi warunkami atmosferycznymi.

Odpowiedni ubiór dziecka zimową porą nieco się różni w zależności od wieku dziecka. Inaczej należy ubrać noworodka, czy małego niemowlaka, który tylko leży w cieplutkiej gondoli opatulonej kocykiem, a nieco inaczej starsze dziecko, które ciekawe świata porusza się wygodną spacerówką lub na własnych nóżkach, gdy nie jest w całości chroniony od wiatru i chłodu, a małe rączki są chętne dotykania wszelkich przedmiotów lub wędrowania do buzi. Wspólnym elementem garderoby, sprawdzającym się zarówno u najmłodszych, jak i tych starszych (nawet kilku letnich ) dzieci jest body niemowlęce. Body niemowlęce służy nie tylko podtrzymywaniu pieluszki, ale przede wszystkim uniemożliwia podwijanie się pierwszej warstwy. Dzieci, które są ubrane w ciepłe kombinezony , przykryte kocykiem i ułożone w gondoli nie potrzebują dużej warstwy ubrań. Wystarczy bawełniane body niemowlęce z długim rękawem oraz półśpiochy, rajstopki lub wygodne, bez uciskowe spodnie niemowlęce. Nie należy przegrzewać dzieci. Niezbędne są również czapeczki, a dla starszych i aktywnych dzieci również rękawiczki.

Należy się kierować intuicją oraz sygnałami wysyłanymi przez dziecko. Po powrocie warto sprawdzić czy dziecko nie jest mokre, przegrzane i ewentualnie wyciągnąć wnioski na przyszłość. Nawet rodzicom z długim stażem zdarza się ubrać zbyt ciepło lub zbyt chłodno, pogoda jest zmienna i zawsze warto mieć w podręcznej torbie dodatkowe okrycie.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ