Uprawa papryki

Data dodania: 2020-11-26

Soczysta i chrupiąca, idealna do kanapek i sałatek, o skórce czerwonej, żółtej lub zielonej, mowa oczywiście o papryce. To popularne warzywo, znane i lubiane chyba przez każdego, bo pasuje wszędzie i do wszystkiego, a w dodatku jest zdrowe i bogate w witaminy. Owoce papryki czerwonej są źródłem witaminy C oraz beta-karotenu, z kolei żółtej obfitują w luteinę, która ma korzystne działanie na wzrok. Jak więc zabrać się do jej uprawy i pielęgnacji? Jakie odmiany wybrać?

 

Papryka – sprawdź jakie ma wymagania

Dobre podłoże to pierwszy warunek sukcesu. Gleba pod uprawę papryki powinna być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna do obojętnej, o średniej zawartości azotu. Uprawia się ją w drugim roku po zastosowaniu obornika. Podłoże pod uprawę powinno się również ściółkować za pomocą kory, słomy albo trocin, ponieważ pomaga to chronić rośliny przez zimnem oraz zachwaszczeniem.

Papryka jest bardzo wrażliwa na wiatr, dlatego potrzebuje zacisznego i osłoniętego miejsca, najlepiej o wystawie południowej.

 

Jak wybrać odpowiednią odmianę?

Odmian papryki jest bardzo dużo i cały czas powstają nowe, dlatego wybór jest ogromny. Ze względu na termin zbiorów możemy przyjąć podział na odmiany wczesne, średnio wczesne oraz średnio późne. Poniżej przedstawię kilka odmian, które w szczególności sprawdzą się do uprawy amatorskiej.

 

Odmiany wczesne:

  • Cyklon – wytwarza duże owoce o ciemnoczerwonej barwie skórki i ostrym smaku. Przeznaczona do uprawy w gruncie, wykazuje dużą odporność na złe warunki atmosferyczne.
  • Hajduczek – owoce tej odmiany gruntowej są niezwykle słodkie w smaku, ciemnoczerwone lub ciemnozielone. Wydaje obfite plony.

 

Odmiany średnio wczesne:

  • Nokturn – odmiana wytwarza trójkątne owoce o barwie wiśniowej lub ciemnofioletowej, a jedna roślina może obrodzić nawet w 15 owoców. Może być uprawiana w gruncie lub tunelach.
  • Ożarowska – odmiana o bujnym wzroście, a jej okazałe owoce o falistej powierzchni są słodkie i mają barwę ciemnozieloną lub ciemnoczerwoną. Jedna z najlepszych odmian do uprawy amatorskiej, bardzo bogata w witaminę C.
  • Telimena – ciemnożółte owoce o soczystym miąższu, głównie do uprawy w tunelach.

 

Odmiany średnio późne:

  • Waga – odmiana wytwarza duże i mocno czerwone owoce. Przeznaczona do uprawy pod osłonami, owocuje obficie i długo.

 

Siew i sadzenie papryki

Papryka uprawiana jest najczęściej z rozsady. Można kupić gotową rozsadę lub też przygotować ją samodzielnie. W połowie marca nasiona wysiewamy do doniczek albo skrzynek z ziemią kompostową o pH 5,5 - 7 i przechowujemy w temperaturze 20-26 st. C. Tak przygotowaną rozsadę można przenosić na miejsce docelowe do gruntu kiedy nie będą już zagrażać przymrozki. Zanim jednak to zrobimy rośliny powinno się zahartować, wietrząc pomieszczenie i ograniczając ich podlewanie. Do gruntu sadzimy je w rozstawie 50 x 50 cm. Przez 3-4 dni po posadzeniu roślin nie powinno się podlewać, aby ich system korzeniowy miał szansę lepiej się rozwinąć.

 

Pielęgnacja to podstawa

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym papryki jest systematyczne podlewanie. Rośliny potrzebują tego szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy wzrastają. Zbyt skąpe podlewanie może doprowadzić do tego że zrzucą liście a owoce będą drobne. Z kolei zbyt obite nawadnianie skutkuje wytwarzaniem dużej ilości liści i połamaniem rośliny. Do podlewania nie powinno się używać zbyt zimnej wody (najlepsza będzie temperatura pokojowa).

Kiedy roślina się przyjmie i zakorzeni uszczykujemy jej wierzchołek, zabieg ten sprzyja lepszemu krzewieniu. W trakcie okresu wegetacji warto nawozić paprykę nawozem wieloskładnikowym. Niektóre wysokie odmiany będą wymagały przywiązywania do palików.

W uprawie papryki najczęstszym problemem są choroby grzybowe oraz wirusy. Tym pierwszym można zapobiec unikając zbyt wilgotnego podłoża. W walce z wirusami pomoże zmianowanie. Porażone chorobami rośliny trzeba usunąć i zniszczyć.

 

Jak zbierać i przechowywać paprykę?

Termin zbioru papryki uzależniony jest od wybranej odmiany oraz jej przeznaczenia. Te które przeznaczone są do bezpośredniego spożycia zbiera się sukcesywnie kiedy owoce dojrzewają, najczęściej od sierpnia, około 12-14 tygodni po zasadzeniu. Owoce zrywamy pojedynczo, obcinając szypułki 2,5 cm nad owocem. Zbiory trzeba zakończyć przed nadejściem pierwszych przymrozków, ponieważ wtedy wrażliwe na mróz rośliny szybko zamierają.

 

W temperaturze 12-14 st. C owoce papryki można przechowywać przez około 2 tygodnie. Jednak odmiany ostre nadają się do suszenia lub mrożenia i przechowania nawet przez kilka miesięcy.

Więcej informacji o odmianach i nasionach papryki.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ