Jak zorganizować roczek dziecka w domu

Data dodania: 2020-11-23

Ukończenie pierwszego roku dziecka to niezwykle ważny dzień, przede wszystkim dla jego rodziców. Wraz z nim kończy się pewien etap życia niemowlęcia i rozpoczyna kolejny.  Aby uczcić ten dzień, rodzice organizują z tej okazji przyjęcie, na które zapraszają najbliższą rodzinę oraz rodziców chrzestnych. Podpowiadamy, jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka w domu.

 

Przygotuj listę gości

Zanim zaczniemy przygotowania do przyjęcia, stwórzmy listę osób, które chcesz zaprosić, a następnie potwierdźmy z nimi ich przybycie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak zaplanować menu oraz jak przygotować mieszkanie na wizytę takiej liczby gości.

 

Przygotuj mieszkanie na przyjęcie

W zależności od tego, ile osób będzie obecnych na przyjęciu, organizując pierwsze urodziny dziecka zadbajmy o to, aby każdy z nich miał miejsce siedzące przy stole i wygodną przestrzeń wokół niego. Pamiętajmy o tym, aby każdy miał obok siebie inną osobę, z którą będzie mógł rozmawiać w czasie uroczystości. Jeśli na przyjęciu będzie duża liczba dzieci, warto rozważyć dla nich przygotowanie osobnego stolika. Im większa liczba gości,  tym trudniej przygotować stół i miejsca, dlatego zostawiajmy tego zadania na ostatnią chwilę.Pamiętajmy również o tym, że gospodarze powinni mieć łatwy do stołu,  w czasie przyjęcia będą musieli stawiać na nim kolejne dania i zabierać brudne talerze. Powinno się to odbywać w taki sposób, aby nie przeszkadzać gościom ani nie ryzykować pobrudzenia ich podczas serwowania dań.

Oprócz samego stołu, zadbajmy również o miejsce, gdzie goście będą mogli wygodnie odpocząć po posiłku, na przykład z kanapą i stolikiem kawowym. Warto również wydzielić cichą przestrzeń dla solenizanta, gdzie będzie mógł odpocząć, jeśli przyjdzie pora jego drzemki.  W tym miejscu możemy również odkładać prezenty od gości dla malucha.

 

Zaplanuj menu

Gdy już wiemy, ilu gości będzie obecnych na przyjęciu,  pora na przygotowanie menu. Zaplanujmy przynajmniej jeden ciepły posiłek oraz kilka przekąsek na zimno. Jeśli  chodzi o danie na ciepło, to w tej roli doskonale sprawdzi się zupa krem ze szparagów, pomidorów lub pietruszki oraz rolady z kluskami i surówką bądź pieczone udka z kurczaka z ziemniaczkami. Jeśli na naszym przyjęciu będą osoby nie jedzące mięsa, warto zadbać o to, aby w głównym daniu znalazła się dla nich potrawa wegetariańska, na przykład placuszki jaglane czy kotlety sojowe. Co do przekąsek, to na najlepiej sprawdzą się serowe paluszki z różnymi dipami, a także deska serów i wędlin. Przygotujmy również przekąski na słodko:  dwa rodzaje ciasta, czekoladowe babeczki i  oczywiście tort, który będzie kulminacyjnym punktem programu.

 

Program imprezy

Ostatnim elementem, który należy przemyśleć, jest program imprezy. Najlepiej zacząć przyjęcie około godziny 15:16:00, a zakończyć ok. 19:00-20:00,  zwłaszcza, jeśli wśród gości będą dzieci. Dobrze jest również poinformować gości o planowanej długości uroczystości, aby uniknąć niezręcznej sytuacji, gdy któryś z nich zwyczajnie się zasiedzi. 

Po przybyciu gości zaprośmy ich na poczęstunek przy stole, z herbatą lub kawą. Możemy wówczas wystawić także zimne przekąski. W następnej kolejności serwujemy ciepłe danie, a po nim deser lub od razu tort. Będzie to również idealny moment na rozpakowanie prezentów dla solenizanta. Za każdy podarunek podziękujmy gościom okazując entuzjazm i radość. 

 

Tak przygotowane pierwsze urodziny dziecka z pewnością na długo zapadną w pamięć zarówno nam, jak i gościom.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ