Sposób na wklęsłe sutki: jak skutecznie rozwiązać problem trapiący młode mamy?

Data dodania: 2020-11-17

Czy kiedykolwiek zwracałaś uwagę na to, jak wyglądają Twoje sutki? Prawdopodobnie nie, do momentu, aż nie zaszłaś w ciążę. To wtedy lekarz lub położna zwrócili uwagę na nietypową budowę Twoich brodawek. Martwisz się, tym, że przez wklęsłe sutki nie będziesz mogła wykarmić swojego maleństwa? Na szczęście istnieją sposoby, które rozwiązują ten problem. Dowiedz się więcej!

Brodawki mogą mieć różną wielkość, kształt czy kolor. To jak są zbudowane piersi może wpływać na proces karmienia. Jednak nie martw się na zapas i poznaj sposób na wklęsłe sutki.

Co może być przyczyną wklęsłych sutków?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlęcia. Masz trudności z przystawieniem maleństwa? Dziecko nie chwyta sutka, złości się i płacze? Problemem mogą być wklęsłe sutki.

W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z położną lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym, który oceni ich budowę i postawi właściwą diagnozę.

Przyczyny występowania wklęsłych sutków nie są określone. Może być to uwarunkowane genetycznie, ale nie musi. Istnieje szansa, że pod wpływem hormonów ciążowych, brodawki uzyskają prawidłowy kształt, a karmienie dziecka i odciąganie uelastyczni tkanki[1].

Wpływ problemu na karmienie piersią

Na problem wklęsłych sutków skarży się wiele mam. Zdarza się, że kobiety nie wiedzą, że mają nieprawidłowo zbudowane brodawki, dopóki nie rozpoczną karmienia. Nietypowy kształt może utrudniać prawidłowe uchwycenie piersi przez dziecko. W efekcie maluch staje się rozdrażniony i płaczliwy.

Karmienie piersią w przypadku wklęsłych sutków jest możliwe, jednak wymaga dużo cierpliwości i energii. Przy wsparciu najbliższych i specjalistów w większości przypadków udaje się utrzymać laktację[2].

Jak skutecznie zapobiegać powstawaniu wklęsłych sutków w już czasie ciąży i po porodzie?

Zastanawiasz się, czy istnieją skuteczne sposoby na wklęsłe sutki? Chciałabyś odpowiednio wcześnie zapobiec problemom z karmieniem?

Dawniej kobietom z nietypowymi brodawkami zalecano ćwiczenia Hoffmana i noszenie nakładek korygujących, a także hartowanie sutków przez naciąganie ich, szczypanie i pocieranie[3]. Obecnie nie ma takich rekomendacji, a badania nie wykazały pozytywnego wpływu na poprawę stanu brodawek[4].

W przypadku problemów z przystawieniem dziecka po porodzie, należy niezwłocznie poprosić o pomoc specjalistę, który podpowie, jak umieścić brodawkę w buzi malucha. Możesz także samodzielnie przygotować sutek do karmienia[5]. W tym celu:

  • odciągnij niewielką ilość pokarmu – miękką brodawkę jest łatwiej ssać,
  • stymuluj sutki dotykiem, np. masuj palcami,
  • próbuj wyciągać brodawkę laktatorem lub strzykawką.

Możesz także używać specjalnych nakładek na sutki, które ułatwiają karmienie[6].

Jak wspomagać laktację w przypadku problemu wklęsłych sutków?

Chcesz mieć dużo pokarmu, aby móc wykarmić niemowlę? Staraj się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi i zachęcać je do aktywnego ssania. Możesz sięgnąć również po naturalne zioła, które wspierają działania prolaktogenne, czyli po: kozieradkę, niepokalanek mnisi, drapacz lekarski, koper włoski czy szparag lekarski[7].

Dobrym rozwiązaniem są produkty, których składniki aktywne wspomagają prawidłową inicjację i utrzymanie laktacji, takich jak Femaltiker Plus. Takie preparaty zawierają słód jęczmienny, który wspomaga produkcję prolaktyny[8]– hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka – oraz wyciąg z melisy, który pomaga się uspokoić i wyciszyć, co przekłada się na większą produkcję pokarmu.

Wklęsłe brodawki to nie jest przeciwwskazanie do karmienia piersią. Bądź cierpliwa, a przy odpowiednim wsparciu z pewnością Ci się to uda!

[1] http://cnol.kobiety.med.pl/pl/brodawki-plaskie-i-wklesle-flat-or-inverted-nipples/

[2] http://cnol.kobiety.med.pl/pl/brodawki-plaskie-i-wklesle-flat-or-inverted-nipples/

[3] https://polozna.org/przygotowanie-do-karmienia-piersia/

[4] http://cnol.kobiety.med.pl/pl/brodawki-plaskie-i-wklesle-flat-or-inverted-nipples/

[5] http://cnol.kobiety.med.pl/pl/brodawki-plaskie-i-wklesle-flat-or-inverted-nipples/

[6] https://www.mlecznewsparcie.pl/2015/03/brodawki/

[7] http://kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf

[8] http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/karmienie_piersia.pdf

Podziel się na:

Najpopularniejsze: