WSPÓŁPRACA, WOLNOŚĆ, SZACUNEK, TOLERANCJA, czyli MOZAIKA BB NASZ ŚWIAT WATOŚCI

Data dodania: 2020-11-16

24 PAŹDZIERNIKA br. odbyło się uroczyste podsumowanie trwającego 5 miesięcy projektu, którego celem było stworzenie na murze oddzielającym plac za Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz od aresztu śledczego  wielkoformatowej mozaiki, w którą zostały wpisane słowa: współpraca, wolność, szacunek, tolerancja.
Słowa te to wartości wybrane podczas zorganizowanej w ramach projektu debaty, na którą zaprosiliśmy przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych. Bo nasze miasto to niezwykła mozaika wielokulturowej historii dwóch miast i barwnej teraźniejszości mieszkańców, którzy przybyli tu z różnych stron kraju po II wojnie światowej. To właśnie bogactwo społecznej różnorodności chcieliśmy pokazać poprzez działania projektowe.

A co łączy naszą społeczność dzisiaj? Jakie wartości są spoiwem, które nas łączy i buduje lokalną wspólnotę?
Podczas  lipcowej debaty społecznej w Kubiszówce jej uczestnicy nie mieli problemu ze znalezieniem tych wartości, które są dla nas ważne i mogą budować wspólną tożsamość. Po owocnej dyskusji, wzajemnej wymianie poglądów, spostrzeżeń ostatecznie wybraliśmy słowa, które zgodnie uznaliśmy za najważniejsze. Cztery z nich stały się inspiracją do dalszych prac, czyli tworzenia muralu ceramicznego na murze za Kubiszówką.
W wakacje rozpoczął się kolejny etap projektu – warsztaty tworzenia mozaiki, na które również zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta. Podczas spotkań z artystami z Pracowni Stalowe Anioły czuwającymi nad artystyczną wizją naszego przedsięwzięcia, bielszczanie uczyli się, jak z drobnych elementów, pozornie przypadkowych kawałków płytek ceramicznych stworzyć elementy dekoracyjne – kwiaty, liście i litery.
Własnoręcznie przygotowane przez mieszkańców (tych całkiem małych, ciut starszych (młodzież) i tych zupełnie dorosłych – rodziców i dziadków) elementy miały teraz się ułożyć w nasze mozaikowe dzieło sztuki. Kiedy w październiku br. na pustym i szarym murze zaczęły rozkwitać kwiaty i liście, gdy pojedyncze litery zaczęły tworzyć słowa, a wszystko to przy pomocy tak wielu osób, poczuliśmy moc współpracy i dobrej energii. Słowa zawarte w naszej mozaice naprawdę ożyły, a każdy kto staje teraz przez Mozaiką BB, na swój sposób, bardzo emocjonalnie, odczytuje jej przesłanie. Nawiązaniem do uniwersalnych, humanistycznych wartości, o których opowiada mural był również koncert oktetu wiolonczelistów NOSPR, który uświetnił zakończenie przedsięwzięcia 24 października br..

Mural Kubiszówki został zainspirowany twórczością artysty Ignacego Bieńka, autora słynnych bielskich mozaiek. Nasze dzieło to całość złożona z wielu drobnych elementów, stworzonych przez mieszkańców Bielska-Białej. Przypomina o tym, że każdy z nas jest ważną częścią społeczności miasta i każdego dnia współtworzy jego dziś i buduje lepsze jutro. Dziś i jutro, wspólnoty, która praktykuje takie wartości jak: współpraca, wolność, szacunek i tolerancja.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ