Inhalator - sposób na zdrowie

Data dodania: 2020-11-06

O tym, że wdychanie oparów ziołowych może mieć zastosowanie w leczeniu, wiadomo było już w starożytności. Choć ówczesny sposób przeprowadzania tej kuracji można dziś uznać za dość prymitywny, niewątpliwie był on prekursorem obecnej terapii inhalacyjnej.

Rozwój branży motoryzacyjnej, przemysłu, a także, wciąż niestety praktykowane, spalanie odpadów w domowych piecach, przyczyniają się do wysokiej emisji szkodliwej mieszaniny gazów i pyłów. Takie zanieczyszczenia powietrza nie są obojętne dla naszego organizmu, podrażniają bowiem śluzówkę nosa i osłabiają reakcje obronne układu oddechowego, co w efekcie skutkuje nawracającymi infekcjami. W przypadku powracających nieżytów nosa i kaszlu, niezbędny jest inhalator.

Jak działa inhalator?

Nowoczesne urządzenie wyposażone w nebulizator, zamienia płynny lek w drobne cząsteczki aerozolu. Następnie, inhalator, dzięki specjalnej masce lub ustnikowi, umożliwia medykamentom dotarcie bezpośrednio do dalszych dróg oddechowych. 

Skuteczność zastosowania inhalatora u dzieci i dorosłych

Wziewna metoda podawania leku jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych w walce ze schorzeniami układu oddechowego, a to za sprawą depozycji środków leczniczych konkretnie w miejscu rozwoju stanu zapalnego. Przy prawidłowo przeprowadzonej nebulizacji, do oskrzeli lub pęcherzyków płucnych dociera wysokie stężenie substancji aktywnych, przy jednoczesnym ograniczeniu ich we krwi i całkowitym wykluczeniu układu pokarmowego w procesie zażywania leku. Inhalator sprawdzi się zatem szczególnie u pacjentów, którzy na co dzień przyjmują leki doustnie i nie chcą dodatkowo obciążać żołądka, a także u dzieci, które mają problem z połykaniem tabletek. Obserwacje wykazują ponadto , że terapia inhalacyjna ma wpływ na złagodzenie przebiegu choroby oraz skrócenie czasu rekonwalescencji.

Czym się kierować wybierając inhalator?

Ogromny postęp technologiczny w branży wyrobów medycznych sprawił, że w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele rodzajów urządzeń do kuracji wziewnej. Przed wyborem konkretnego modelu, należy wcześniej zastanowić się, jaką rolę ma on spełniać. W przypadku używania wyłącznie neutralnych płynów, takich jak roztwory soli fizjologicznej, w celu nawilżenia i oczyszczenia górnych dróg oddechowych, wystarczy proste urządzenie generujące parę. Natomiast, gdy istotne jest precyzyjne dawkowanie, na przykład podczas antybiotykoterapii lub leczenia sterydami, warto sięgnąć po inhalator od renomowanego producenta np. www.Sanity.pl. Mamy wtedy pewność, że spełnia on normy bezpieczeństwa i fakt ten potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Jednak kryterium doboru właściwego urządzenia, powinny stanowić nie tylko gatunek i konsystencja leku. Pod uwagę należy wziąć także to, przez kogo inhalator będzie używany. Jeśli z terapii ma korzystać wyłącznie dziecko, warto pochylić się nad ofertami stworzonymi specjalnie z myślą o najmłodszych. Jeśli zaś użytkownikami mają być wszyscy członkowie rodziny, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu z dwoma maseczkami. Pod tym względem godny uwagi jest inhalator SIMPLE Sanity.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ