Dlaczego warto praktykować jogę?

Data dodania: 2020-11-06

O tym, że ruch fizyczny wpływa korzystnie na zdrowie każdego człowieka jest oczywiste. Różne formy aktywności, uprawiane regularnie, systematycznie, a przede wszystkim bezpiecznie mają ogromne przełożenie na poprawę jakości życia. Minimalizują ryzyko chorób cywilizacyjnych, utrzymują sylwetkę we właściwej formie, poprawiają koncentrację i wspomagają walkę z różnymi dolegliwościami.

Joga jako dyscyplina sportowa jest kojarzona z ćwiczeniami gimnastycznymi. Nic w tym dziwnego. Przyglądając się sesjom jogowym można odnieść wrażenie, że są to głównie pozycje rozciągające, poprawiające elastyczność. Mało kto kojarzy jogę z budowaniem siły nie tylko ciała, ale także siły umysłu.

Ci, co zgłębili wiedzę o jodze, sięgając do różnych źródeł zgodnie powtarzają, że joga to recepta na zdrowie na wszystkich poziomach. Nazywana „medytacją w ruchu” joga scala wszystkie aspekty życia.

Dlaczego warto praktykować jogę?

Przede wszystkim dlatego, że joga traktuje człowieka jako całość. Nie skupia się jedynie na aspektach fizyczności i poprawianiu kondycji, ale kładzie również nacisk na rozwój duchowy i utrzymania umysłu w równowadze.

Jak zacząć?

Na początek wystarczy pójść na zajęcia praktyczne. To powinno wystarczyć. Już pierwsze sesja jogi determinuje dalszy rozwój. Pierwszy krok na macie zwykle zachęca do dalszej przygody z jogą bądź odwrotnie. Tym, którym joga nie przypadła do gustu czują to od pierwszej praktyki.

Jeśli po pierwszej sesji poczułeś, że warto wejść na jogową ścieżkę, teraz czas na wybór odpowiednich akcesoriów. Dobra mata do jogi to podstawa każdego praktyka. W tej materii warto odnieść się do recenzji doświadczonych joginów i wybrać produkty z ich polecenia.

Kolejna ważna rzecz to poddanie się rutynie. Dla uzyskania lepszych efektów stawanie na matę kilka razy w tygodniu powinno wejść w nawyk. Tylko systematyczna praca jest w stanie zmienić nasze ciało i umysł. Po kilku miesiącach zauważysz, że :

  • jesteś bardziej elastyczny
  • masz więcej siły
  • twój oddech staje się równomierny
  • bóle kręgosłupa nie są już tak uciążliwe
  • jesteś bardziej rozciągnięty
  • coraz głębiej wchodzisz w poszczególne pozycje

Rozwój fizyczny widać gołym okiem.  A co z równowagą wewnętrzną? Tutaj dzieje się to trochę samoistnie. Fizyczna praca na macie połączona z odpowiednim oddechem to rodzaj medytacji, która ma ogromną siłę uzdrawiającą nasz umysł i duszę.

WIększość doświadczonych latami praktyki joginów oprócz typowych sesji praktykuje medytacje na siedząco. To pozwala wyciszyć umysł, przewartościować swoje dotychczasowe życie i doznać efektu oczyszczenia.

Czy warto praktykować jogę? Nasza odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi oczywiście: TAK! Jeśli czujesz, że w twoim życiu przydałaby się jakaś nowa energie, nie zwlekaj i wejdź na matę!

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ