Jak wybrać zabawki interaktywne?

Data dodania: 2020-09-28

Zabawki interaktywne to doskonałe rozwiązanie dla każdego dziecka. Jeśli chcesz kupić trafiony prezent na roczek, z którym maluch nie rozstanie się po kilku minutach, będą strzałem w dziesiątkę. Zapewnią mu nie tylko rozrywkę, ale także naukę. W zależności od wybranego modelu, będą to np. umiejętności motoryczne, cyferki i liczby czy zdolności psychospołeczne. Rozwiązań jest mnóstwo i wciąż pojawiają się nowe. Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić najlepsze zabawki interaktywne dla dziecka?

 

Bogaty rynek zabawek interaktywnych sprawia, że naprawdę trudno zdecydować się na jedną. Różnią się między sobą nie tylko kształtem i kolorem, ale przede wszystkim funkcjonalnościami. Wybór jest ogromny i stale się powiększa, a zatem nic dziwnego, że rodzicom coraz trudniej jest coś wybrać. Dlatego właśnie warto znać podstawowe kryteria, którymi należy się kierować, przeglądając zabawki interaktywne dostępne w sklepie. Co tak naprawdę ma znaczenie?

Bezpieczeństwo

Przeglądając zabawki interaktywne, przede wszystkim nie można zapomnieć, że to przedmioty, które wkrótce damy dziecku. To natomiast poznaje świat wieloma zmysłami, jest ciekawskie i chętnie sprawdzi wytrzymałość wszystkiego, co wpadnie mu w ręce. Każdy otrzymany prezent musi być więc wykonany z bezpiecznych materiałów, które nie zawierają w sobie szkodliwych związków. Zabawki interaktywne nie mogą posiadać małych elementów, które łatwo oderwać i połknąć. Wybierając je, warto postawić na doświadczonych producentów, którym zaufały już wcześniej dziesiątki rodziców.

Funkcjonalność

Żaden rodzic nie chce kupować kolejnej zabawki, którą dziecko znudzi się po kilku minutach. Dlatego właśnie funkcjonalność to bardzo istotne kryterium podczas przeglądania wszystkich modeli dostępnych na sklepowych półkach. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim te zabawki interaktywne, które zapewniają kilka poziomów trudności. Potrzeby i możliwości rocznego dziecka szybko się zmieniają, dlatego otaczające go gadżety powinny zapewniać mu coraz bardziej skomplikowane zadania.

Głośność

Zabawki interaktywne najczęściej wydają dźwięki - to zupełnie normalne i tego nie unikniemy. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nie są zbyt głośne lub chociaż wyposażone w regulację głośności. Pamiętaj, że zbyt krzykliwe przedmioty mogą dziecko po prostu wystraszyć. Głośne zabawki interaktywne męczą całą rodzinę. Zwróć również uwagę na wgrane w nie melodie - upewnij się, że są przyjemne dla ucha.

Kolorystyka

To kolejna ważna kwestia, gdy przeglądasz zabawki interaktywne dla rocznego dziecka.

Musimy jednak umieć odróżnić nasze upodobania kolorystyczne od tego w jaki sposób dzieci odbierają kolory. Nie mogą być one zbyt stonowane, np. pastelowe, ponieważ w tym wieku maluch zdecydowanie bardziej preferuje wyraźne kolory, takie jak czerwony, żółty, niebieski. Natomiast z tą wyrazistością kolorów nie należy też przesadzić.

Wiek i możliwości dziecka

Niezależnie od rodzaju wybranego gadżetu, zawsze musisz zwracać uwagę na odpowiednie dopasowanie go do wieku i możliwości dziecka. Zarówno zabawki interaktywne, jak i te standardowe, nie będą go interesowały, jeśli przeznaczone są dla niemowlęcia lub nastolatka. Jeśli dziecko nie będzie umiało się nimi posługiwać, nie będzie też czerpało żadnych korzyści z takiej zabawy.

Zabawki interaktywne - czy warto?

Zabawki interaktywne, jeśli zostaną odpowiednio dobrane, będą stanowiły bardzo wartościowy prezent na roczek dla maluszka. Sprawdzają się szczególnie w okresie od 1. do 3. roku życia, gdy dziecko jest bardzo zaciekawione otaczającym go światem. W tym czasie dziecko rozwija się również najszybciej, dlatego odpowiednia edukacja w tym okresie jest tak istotna, gdyż przekłada się na dalszy rozwój. Zabawki interaktywne to specjalne gadżety, które dodatkowo pobudzają do zabawy i eksplorowania otoczenia. Przekazują interesującą wiedzę i robią to w najbardziej naturalny z możliwych sposobów - poprzez zabawę.

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: