Mój zawód to moje powołanie

Data dodania: 2020-09-23

Wywiad z panią Agnieszką Nieścieronek, mamą 3 dzieci z Żywca, właścicielką kliniki stomatologicznej Dental Care, która mieści się w Żywcu i Bielsku-Białej. Jej największą pasją jest chirurgia stomatologiczna, a w szczególności implantologia, która otwiera nowe możliwości odbudowy uśmiechu dla wszystkich tych, którzy utracili wiarę w siebie z powodu braków zębowych. 

 

Jest pani stomatologiem, ale także mamą trójki dzieci, czy to doświadczenie pomaga w pracy?

Przede wszystkim posiadanie trójki dzieci wymaga dobrej organizacji i logistyki, zdecydowanie przekłada się to również na moją pracę. Będąc mamą trójki dzieci o zupełnie różnych temperamentach nauczyłam się ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości co bardzo pomaga mi w indywidualnym podejściu do każdego pacjenta.

 

Jak to było z panią w czasie ciąży i po urodzeniu dzieci? Czy posiadając całą wiedzę jako lekarz, mogła Pani w szczególny sposób zadbać o zęby?

Dbanie o stan zdrowia jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia całego organizmu. Wszelkie stany zapalne w jamie ustnej mogą być przyczyną chorób odogniskowych o zupełnie innej lokalizacji niż jama ustna. Ciąża czasem bywa nieplanowana, jednak będąc pod stałą kontrolą stomatologa, wykonując okresowe przeglądy jamy ustnej i zabiegi higienizacyjne, nawet jeśli nas zaskoczy to jesteśmy na to przygotowane. Wyleczone zęby przed ciążą przetrwają trudny okres połogu i karmienia, kiedy nasz organizm zgłasza niedobory witamin i minerałów ze względu na inne zadania specjalne na których się skupia.

 

 

Czy udaje się pani uniknąć próchnicy u dzieci? I jakie są pani zdaniem najlepsze metody?

Dbanie o ząbki trzeba wpajać naszym pociechom właściwie od urodzenia. Już u niemowląt wprowadzamy przemywanie śluzówki gazą nasączoną przegotowaną wodą po każdym karmieniu. Na etapie pierwszego mlecznego ząbka wprowadzamy szczoteczki do zębów i pastę produkowane specjalnie dla tej grupy wiekowej. Warto dać dziecku pobawić się szczoteczką w buzi, a później samemu umyć dziecku ząbki, dzięki temu od najmłodszych lat dziecko przyzwyczaja się do codziennej higieny jamy ustnej. Kiedy dziecko jest na tyle manualnie zdolne, aby samo czyściło ząbki pozwólmy mu na to, ale skontrolujmy i poprawmy jeśli z jakimś miejscem sobie nie poradziło.

 

Jakie szczoteczki używa pani, a jakiej pani dzieci? Tradycyjna czy elektryczna?

W naszym domu jesteśmy zwolennikami szczoteczek elektrycznych. Używamy ich od wielu lat i sprawdzają się nam najlepiej. Warto też sięgnąć po dostępne na rynku szczoteczki soniczne, które są alternatywą dla szczoteczek elektrycznych.

 

Jeśli pasta to z fluorem czy bez?

Z mojego punktu widzenia o wiele ważniejsza jest poprawna technika i częstotliwość mycia zębów niż sam fluor. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku gdy nasze zęby są genetycznie mniej zmineralizowane, przez co bardziej podatne na próchnicę, wtedy fluor odgrywa ważną rolę w profilaktyce próchnicy i jego obecność w paście do zębów jest konieczna.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ