Czytanie – ważna sprawa!

Data dodania: 2020-09-15

Einstein powiedział, że jeżeli chcesz mieć inteligentne dziecko...Czytaj mu bajki!

A jeżeli chcesz mieć dziecko jeszcze bardziej inteligentne, to czytaj mu jeszcze więcej bajek.

Nic tak nie rozwija mózgu dziecka, jak czytanie. Kiedy czytasz dziecku bajkę, w jego umyśle powstają obrazy odległych krain.

 

Twoja pociecha przeżywa w wyobraźni wszystkie czytane przez Ciebie przygody. Wartość takiej stymulacji dla rozwoju jego zdolności jest przeogromna. Głośne czytanie dziecku rozwija jego inteligencję, zdolność kojarzenia i myślenia. Pobudza wyobraźnię i emocje.

 

Książkowe kąpiele

 

Najwięcej korzyści dziecko wyciąga, kiedy podczas czytania pokazujesz równocześnie palcem/wskaźnikiem czytane wyrazy. Dziecko opatruje się z nimi i w przyszłości bardzo łatwo nauczy się czytać (tak samo jak małe dziecko osłuchane z językiem obcym, ma później dużą łatwość w uczeniu się go).

Jest to tzw. „kąpiel wyrazowa”. Jeżeli czytasz dziecku codziennie, bądź pewien, że przyczyni się to do lepszego radzenia sobie dziecka w szkole. Każdy przedszkolak jest bardzo inteligentny i uczy się bez wysiłku.

 

Kochane literki

 

Oprócz czytania bardzo korzystne jest bawienie się literkami i wyrazami. Kiedy bawisz się w czytanie z dzieckiem, tłumacz mu wszystko dokładnie. Wyjaśnij, że wyrazy zbudowane są z liter, a każda litera odpowiada jakiejś głosce.

Bawcie się w rozpoznawanie liter, głoskujcie i sylabizujcie. Na początek, pokazuj dziecku literki, które są w jego imieniu, w wyrazie „mama” i „tata” – to słowa najbliższe dziecku, i rozpoznawanie ich (i liter, z których są zbudowane) sprawi dziecku dużą frajdę. Umieść w pokoju dziecka alfabet i naklej wyrazy z nazwami na przedmiotach. Wszystko to przyczyni się do rozwoju twojego malucha i ułatwi pierwsze kroki w szkole.

 

Czytanie to podstawa

 

Przez najbliższe kilkanaście lat twoje dziecko będzie się uczyć, a podstawą nauki będzie czytanie. Czytanie lektur, zadań z treścią, tematów do nauczenia się na sprawdzian czy kartkówkę…  To od sprawności czytania w dużej mierze będzie zależało, jak dziecko będzie radzić sobie w szkole. Czy wyzwania szkolne będą wywoływać dreszcz ciekawości, czy lęku i stresu.

 

Zapraszamy również do Akademii Nauki, gdzie prowadzimy programy specjalnie dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas zabawy w Małych Odkrywców, przedszkolaki bawią się w czytanie, wykonują eksperymenty naukowe i rozwijają swoje umiejętności. A starsze dzieci biorą udział w grze przygodowej w której wykonując misję czytają, eksperymentują i uczą się współdziałać w grupie.

 

Na temat głośnego czytania dzieciom informacje znajdują się na www.calapolskaczytadzieciom.pl.

Warto również przeczytać książkę „Jak nauczyć małe dziecko czytać” Glenna Domana.

 

W takim razie do dzieła!

Czytajcie dzieciom codziennie i z przyjemnością!

Jeżeli chcecie nas bliżej poznać zapraszamy www.akademiabielsko.pl

 

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ