Sposoby na sprytne oszczędzanie

Data dodania: 2020-06-30

Chcesz zacząć oszczędzać ale nie masz pojęcia od czego zacząć? Poznaj 3 skuteczne sposoby, dzięki którym stan twojego budżetu zmieni się nie do poznania!

Stan własnego konta przyprawia cię o ból głowy? Miesięczny budżet nie wystarcza na pokrycie niezbędnych wydatków, nie mówiąc już o dodatkowych przyjemnościach? Kwota twoich oszczędności jest bliska zeru bądź też… nie istnieje? Jeśli na którekolwiek z zadanych powyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco to znak, że najwyższa pora na poważną analizę twoich nawyków zakupowych. Poznaj 3 skuteczne tricki, dzięki którym stan twoich finansów ulegnie znacznej poprawie.

Koniec ze zbędnymi wydatkami!

W drodze do pracy wstępujesz do popularnej kawiarni po ulubioną latte i drugie śniadanie. Wydajesz około 20 zł po czym ruszasz w dalszą drogę. Tego typu – z pozoru niewinne – nawyki są w stanie skutecznie zrujnować miesięczny budżet, pozbawiając cię tym samym możliwości zaoszczędzenia pokaźnej kwoty pieniędzy. Nie wierzysz? Załóżmy zatem, że w ciągu tygodnia wstępujesz do wspomnianej kawiarni trzy razy i za każdym razem wydajesz 20 zł. 20 zł x 3 dni = 60 zł w ciągu tygodnia. Naturalnie miesiąc składa się z czterech tygodni, a zatem 60 zł x 4 tygodnie = 240 zł. Sporo? Zdecydowanie, a to wyłącznie jeden z wielu wydatków, z których z powodzeniem możesz zrezygnować. Naturalnie opisana powyżej sytuacja stanowi jedynie przykład tego, w jaki sposób nieprzemyślane zakupy mogą wpłynąć na stan posiadanego budżetu. Wśród innych, zgubnych nawyków tego typu należy wymienić zakup produktów znajdujących się bezpośrednio przy kasie (np. gum do żucia, batonów czy też cukierków) lub zbyt późne wychodzenie z domu, które skutkuje koniecznością zamówienia taksówki.

Nie marnuj żywności!

Niedojedzony serek znowu wylądował w koszu, podobnie jak całe opakowanie wędliny, której termin przydatności do spożycia minął w zeszłym tygodniu? Marnowanie żywności to dość częste zjawisko, które także znacząco odbija się na stanie miesięcznego budżetu (oraz środowisku naturalnym). Co zrobić, by ograniczyć wyrzucanie jedzenia?

Przede wszystkim unikajmy kupowania na zapas. Tworząc listę zakupów należy mieć na uwadze ilości konsumowanego jedzenia i nie ulegać pokusie skorzystania z promocji typu 3 w cenie 2. Oczywiście nie ma nic złego w promocjach, niemniej jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z gazetek reklamowych, aniżeli spontaniczne znajdowanie tego rodzaju okazji.

Poza tym warto wypracować nawyk sprawdzania dat przydatności do spożycia. Tyczy się to zarówno momentu zakupu danego artykułu, jak i wyboru produktów znajdujących się już w naszej lodówce. Pamiętajmy również o tym, że zdecydowana większość żywności może zostać zamrożona. Jeśli więc data przydatności do spożycia zbliża się wielkimi krokami, a my nie mamy w danej chwili ochoty na konsumpcję konkretnego produktu, to po prostu umieśćmy wspomniany artykuł w zamrażalniku. W ten prosty sposób nie tylko bezpiecznie przechowamy jedzenie ale także zgromadzimy zapasy, które mogą się przydać np. pod koniec miesiąca. 

Gazetki reklamowe

Uważasz, że przeglądanie gazetek reklamowych to zwykła strata czasu? Jeśli faktycznie zależy ci na oszczędzaniu, lepiej zmień swoje podejście do tego typu ulotek. Jak się bowiem okazuje to właśnie gazetki reklamowe stanowią skuteczne narzędzie, dzięki któremu nabędziesz pełnowartościowe produkty w atrakcyjnych, niskich cenach. Duży zbiór gazetek reklamowych znajdziesz np. na gazetka-24.pl. Co istotne to fakt, iż na stronie znajdują się zarówno ulotki hipermarketów, jak i drogerii, sklepów z artykułami budowlanymi, aptek, sklepów odzieżowych czy też sportowych. Należy dodać, że wspomniany serwis udostępnia również gazetki nadchodzące czyli takie, które dopiero zaczną obowiązywać. Warto zapoznawać się z ich treścią, ponieważ w ten sposób będziemy w stanie z wyprzedzeniem zaplanować listę zakupów.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ