Produkty zero waste - 5 produktów, które możemy wymienić z dnia na dzień, aby ratować świat, nie zmieniając własnych nawyków

Data dodania: 2020-06-01

Niestety, nowoczesny tryb życia, nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Używając produktów w plastikowych opakowaniach, akcesoriów higienicznych wykonanych z syntetycznych polimerów i preparatów chemicznych zawierających wiele wytwarzanych w warunkach przemysłowych substancji, przyczyniamy się do zwiększenia poziomu zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby, a tym samym - degradacji naszej planety. Jeśli los dziewiczych ekosystemów nie jest nam obojętny, powinniśmy zadbać o to, aby zminimalizować ilość generowanych odpadów, używając odpowiednich wyrobów. Na jakie produkty zero waste możemy postawić, nie zmieniając swoich nawyków? Sprawdźmy 5 propozycji!

Podium - produkty zero waste, z których może korzystać absolutnie każdy!

Na podium rankingu, w którym przedstawimy produkty zero waste, które można wprowadzić do życia codziennego nie zmieniając swoich nawyków, staje szczoteczka do zębów. Ten wykonany zazwyczaj z tworzywa sztucznego i syntetycznych włosów przedmiot wymienia się średnio raz na 3 miesiące, a po zużyciu - wyrzuca do kosza. Warto jednak wiedzieć, że szczoteczka do zębów rozkłada się aż 500 lat! Jeśli dodamy do tego fakt, że człowiek zużywa w ciągu całego życia około 300 szczoteczek do zębów, a na całym świecie żyją miliardy cywilizowanych ludzi dbających o higienę jamy ustnej, wnioski są proste. Zmiana szczoteczki do zębów na tą naturalną i biodegradowalną może uczynić bardzo wiele dla naszej planety i warto ją rozważyć.

 

Kolejnym przedmiotem na podium naszego rankingu jest maszynka do golenia. Do tej pory największą popularnością cieszy się ta typu jednorazowego, uważana za najbardziej ekonomiczną. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli chce się żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, warto wymienić maszynkę na taką wielokrotnego użytku. Jeszcze lepiej, gdy polimerową maszynkę wiodącego producenta kompatybilną z dość drogimi końcówkami, do których produkcji wykorzystuje się masę plastiku,wymieni się na tą na żyletki z korpusem drewnianym. Drewniana maszynka do golenia na żyletki zdecydowanie zasługuje na drugie miejsce w naszym rankingu.

 

Jego podium zamyka natomiast praktyczny woreczek na mydło, w którym umieszcza się mydełko, które powoli się kończy. Jest to produkt zgodny z ideą zero waste, dzięki któremu można zminimalizować straty w gospodarstwie domowym i wykorzystać do końca wszystkie mydła, jakich używa się w kuchni, łazience czy toalecie. Woreczek na mydło sprawia, że nawet najmniejsze kawałki mydła doskonale się pienią i są wygodne w użyciu. Nie może go zabraknąć w żadnym ekologicznym domu!

Dwa inne produkty zero waste, które warto wprowadzić do codziennego życia

Poza podium rankingu przedstawiającego produkty zero waste, które mogą spodobać się absolutnie każdemu, niezależnie od nawyków czy przyzwyczajeń, na czwartym miejscu zestawienia, uplasował się uniwersalny preparat do czyszczenia przedmiotów i powierzchni. Oparty na naturalnie występujących w przyrodzie środek potrafi zastąpić wszystkie wyroby z grupy chemii gospodarczej dostępne w hipermarketach czy drogeriach stacjonarnych i internetowych. Jest to produkt bezpieczny dla skóry i dróg oddechowych, a do tego zgodny ze środowiskiem naturalnym - idealny dla osób pragnących żyć w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

 

Ostatnim produktem zero waste, który możemy polecić wszystkim osobom, które chcą żyć w zgodzie z naturą, jest ekologiczna butelka termiczna. Warto nią zastąpić używany na co dzień bidon czy dzbanek. Tego typu butelka wykonana jest z wytrzymałego materiału (np. stali nierdzewnej), który nadaje się do wszystkich typów zimnych i ciepłych napojów (np. herbaty, kawy, soku, wina czy szampana), co sprawia, że w pracy i podróży można pić te przygotowane w domu. Unika się tym sposobem zakupów napoi w jednorazowych butelkach wykonanych z plastiku. Ekologiczna butelka termiczna to jedna z najlepszych inwestycji dla osób, które chcą dbać o środowisko stawiając na produkty zero waste.

 

Jakie są najlepsze produkty zero waste, które można wprowadzić do codziennego życia nie zmieniając swoich nawyków? Można wśród nich wymienić biodegradowalną szczoteczkę do zębów, drewnianą maszynkę do golenia na żyletki, praktyczny woreczek na mydło, uniwersalny preparat organiczny do mycia przedmiotów i powierzchni oraz ekologiczną butelkę termiczną. Wszystkie produkty zgodne z ideą zero waste, które zostały wymienione, dostępne są m.in. w sklepie internetowym Oto Natura, we współpracy z którym powstał ten artykuł.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: