Epidemia alergii

Data dodania: 2020-05-18

Alergia to swoista reakcja organizmu na bodziec zwany antygenem, który w prawidłowych warunkach nie jest dla organizmu szkodliwy. Takie antygeny, które wywołują uczulenie organizmu nazywamy alergenami. W dzisiejszym świecie tylko nielicznym udaje się uniknąć alergii, 100 milionów ludzi na świecie choruje na astmę, mimo, że jest wiele sposobów jej leczenia. Obecnie mamy do czynienia z następującymi rodzajami alergii : pokarmowymi, skórnymi, alergią na roztocza, zapalenia skóry, egzemy. W przypadku alergii na roztocza należy pamiętać, że głównym czynnikiem alergizującym są odchody roztoczy, które zawierają proteazę cysteinową Der p1 i są głównym powodem pojawiania się u dzieci astmy skrzelowej, atopowego zapalenia skóry (AZS) czy alergicznego nieżytu nosa. Specjaliści: pulmonolodzy, alergolodzy, genetycy, dietetycy podkreślają, iż przyczyną tej alergicznej epidemii jest zmiana sposobu życia mimo, że zarówno astma jak i alergia mają podłoże genetyczne.

Słowo astma jest pochodzenia greckiego i oznacza „ oddychać z trudem” i ten trudny oddech jest jej swoistym symptomem. Nowoczesne domy są doskonałym środowiskiem dla roztoczy bytujących w tapicerkach, dywanach a przede wszystkim w materacach, na których sypiamy. Odchody roztoczy mogą oprócz alergii powodować także astmę. Roztocza lubią żyć w środowisku wilgotnym i łagodnym, lubią centralne ogrzewanie, są mniejsze niż główka od szpilki dlatego nie jesteśmy w  stanie zauważyć ich wszechobecnego towarzystwa. To nieproszeni goście w materacach i pościeli, w której śpimy. Ukrywają się także w pluszowych zabawkach dzieci. O ile pościel jesteśmy w stanie wyprać o tyle z materacem nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić aby usunąć kulki kałowe roztoczy wywołujące alergię . Temperatura idealna do rozwoju roztoczy to 18-22 ⁰ C , nie lubią natomiast gdy jest zbyt zimno -18 ⁰C, lub zbyt ciepło

+ 55 ⁰C. Żyją 10 tygodni , podczas tak krótkiego bytowania samica jest w stanie złożyć 50-90 jaj .

 

Co jedzą  roztocza ?

Sama nazwa grecka roztoczy DERMAPHAGEN  mówi co jest ich  „przysmakiem”, i jest bardzo obrazowa bo oznacza: DERMA- skóra, PHAGEIN- jeść . Człowiek w trakcie roku traci średnio 1,5kg naskórka . Dodatkowo 70% kurzu w domu składa się z naskórka.

Same roztocza nie powodują alergii natomiast wydalane przez nie odchody a dokładnie białko otoczki kulki kałowej (DER- P1) alergizuje .

Z badań wynika, że obecnie alergeny roztoczy częściej niż kiedyś wywołują alergię i astmę, jest to spowodowane częstszym przebywaniem w pomieszczeniach w których znajdują się siedliska roztoczy.

 

Jakie rozwiązania stosować w walce z alergią ?

Jeżeli żyjemy pod jednym dachem z alergikiem, lub astmatykiem  należy wziąć pod uwagę wyposażenie domu i urządzenie wnętrza tak aby zminimalizować ilość miejsc , które mogłyby stanowić siedliska dla Roztoczy Kurzu Domowego (RKD) . Zamiast puszystych dywanów, ciężkich zasłon, materiałowych sof lepiej zainwestować w rolety, drewniane podłogi i skórzane fotele.

 

Co zatem zrobić aby pozbyć się roztoczy ?

Prać pościel - ekspozycja 60 minutowa na temperaturę 45 ⁰C, czyścić materace specjalistycznym sprzętem do usuwania roztoczy na sucho, często wietrzyć pomieszczenia, minimalizować ilość kurzu.

Siedliskiem roztoczy są także dziecięce pluszaki, aby się pozbyć alergizujących odchodów roztoczy z zabawek należy je raz w miesiącu wyprać w temperaturze 65⁰C  lub umieścić w plastikowym worku w zamrażarce.

Każde działanie, które zmniejszy ilość alergenów w codziennym dla nas środowisku wyjdzie nam tylko na zdrowie.

www.acarimed.pl

 

 /artykuł sponsorowany/

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ