Leki przeczyszczające w zatwardzeniu u maluszka – czy możemy je podać?

Data dodania: 2020-05-11

Zatwardzenie u małych dzieci zazwyczaj nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i nie jest ich objawem. Niemniej jest to sytuacja trudna zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Kiedy dziecku dokucza zaparcie, często pierwszym pomysłem jest podanie leku o działaniu przeczyszczającym. Czy możesz zrobić to bez konsultacji z lekarzem? Poznaj najważniejsze fakty.

Czy to na pewno zatwardzenie?

Należy zacząć od tego, czym w ogóle jest zatwardzenie i jak je rozpoznać. Jak się bowiem okazuje, wielu rodziców niejednokrotnie błędnie „diagnozuje” zaparcie, które w istocie zaparciem nie jest. Podawanie w tej sytuacji jakichkolwiek specyfików przeczyszczających jest dużym błędem i w dłuższej perspektywie rzeczywiście może doprowadzić do… nawracających zaparć! Ale po kolei…

 

Przyjmuje się, że w przypadku osób dorosłych zaparcie można stwierdzić wówczas, gdy wypróżnianie jest utrudnione lub/i gdy zdarza się rzadziej niż dwa razy w tygodniu. U dzieci do 6. miesiąca życia zarówno częsta defekacja (nawet do 8 razy dziennie), jak i bardzo rzadka (1-2 razy w tygodniu) jest zjawiskiem naturalnym, jeśli oczywiście nie towarzyszą jej niepokojące objawy, jak m.in. gorączka, wymioty, krew w stolcu. Układ pokarmowy niemowlaka dopiero się bowiem kształtuje.

 

Zatwardzenie u dziecka można stwierdzić, jeśli stolec jest suchy, twardy i zbity, a próbie wypróżnienia towarzyszą płacz, niepokój, ból. Gdy natomiast kał jest miękki, a dziecko wypróżnia się bez wyraźnego trudu i dyskomfortu, nie jest to zaparcie pomimo tego, że defekacja występuje rzadko, np. 1-2 razy w tygodniu.

 

Leki przeczyszczające w zatwardzeniu

Nawet jeśli stwierdzimy bez żadnych wątpliwości, że maluszek cierpi na zaparcia, w żadnym wypadku nie możemy samodzielnie podawać mu środków przeczyszczających! Nawet tych dostępnych bez recepty. Tylko lekarz może zalecić podawanie owych środków po uprzednim dokładnym zbadaniu dziecka i ocenie stanu zdrowia.

 

Istnieje wiele skutecznych leków, ale część z nich jest przeznaczona dla starszych dzieci. Nie można podawać ich noworodkom i niemowlętom. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu musi zdecydować, jaki lek i w jakiej dawce będzie skuteczny i jednocześnie bezpieczny. Leków przeczyszczających nie można nadużywać, gdyż stosowane przez dłuższy czas mogą doprowadzić do „rozleniwienia” jelit i tym samym do pogłębienia problemu zaparć.

 

Co na zaparcia, jeśli nie leki przeczyszczające?

Nawet jeśli po wizycie u lekarza stwierdzi on, że dziecko cierpi na zatwardzenie, niekoniecznie musi zdecydować się na przepisanie leków przeczyszczających. Jeśli sytuacja nie jest poważna, lepiej i bezpieczniej sięgnąć w pierwszej kolejności po domowe sposoby, które są nieinwazyjne.

Dużą poprawę może przynieść realne zwiększenie ilości płynów w diecie dziecka. Dzięki temu kał będzie luźniejszy i łatwiejszy do usunięcia. Jeżeli u maluszka można wprowadzić już inne pokarmy niż mleko, warto rozszerzyć dietę o produkty bogate w błonnik, który także usprawnia i reguluje pracę jelit. Znaleźć go można m.in. w wielu warzywach i owocach.

Gdy brzuszek niemowlaka jest wzdęty i bolesny, warto wykonywać delikatny masaż okrężnymi ruchami. Czasem wystarczy zaledwie kilka minut. Jeśli dziecko stawia już pierwsze kroki, należy zadbać o to, aby było jak najbardziej aktywne. Jeżeli leży, można wykonywać z nim „rowerek”, bo aktywność fizyczna jest naturalnym i bezpiecznym sposobem na pobudzenie układu trawiennego.

 

Bibliografia:

  1. Dr n med. Dziechciarz P., Jakie są kryteria rozpoznawania zaparcia u noworodków, niemowląt i dzieci do 4. roku życia? Jakie są najczęstsze przyczyny zaparcia w tej grupie wiekowej?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.10.37., data dostępu: 31.01.2020
  2. Dr n med. Dziechciarz P., Zaparcia u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65370,zaparcia-u-dziecka, data dostępu: 31.01.2020
  3. Prof. dr hab. n med. Ryżko J., dr n med. Dądalski M., Jakie leki przeczyszczające można stosować u dzieci w leczeniu zaparcia i jakimi kryteriami się kierować przy ich wyborze? Czy laktuloza jest zawsze lekiem pierwszego wyboru?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.10.7., data dostępu: 31.01.2020

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ