Sposoby na alergię dla dzieci

Data dodania: 2020-05-04

Postęp cywilizacyjny, zanieczyszczenie powietrza oraz wszechobecna chemia niewątpliwie wpływają na to, że coraz częściej musimy się mierzyć z alergiami także u najmłodszych. Wiele z nich potrafi naprawdę uprzykrzyć życie, ale dzięki postępowi medycyny oraz skutecznym domowym metodom coraz lepiej radzimy sobie z problemami. Warto pamiętać jednak o tym, że nie ma leku, który wyleczy z alergii, ale są różnego rodzaju możliwości, by złagodzić dyskomfort.

  1. Unikaj alergenów
  2. Leki na miarę potrzeb
  3. Najczęściej stosowane terapie

Unikaj alergenów

Przede wszystkim najlepszym sposobem na to, by nie mieć problemów z katarem, łzawieniem oczu czy też skórnymi wysypkami jest unikanie tych czynników, które uczulają dzieci. Na przykład można wykluczyć z diety niektóre pokarmy. Wśród tych najbardziej alergizujących znajduje się mleko, gluten, jajka czy orzechy. Co istotne, dieta eliminacyjna w pewien sposób wymaga sprawdzania składników w różnych produktach, bo w wielu miejscach spotkać się można nie tylko z ich dodatkiem, ale także ze śladowymi ilościami. Choć będzie ich niewiele, to jednak mogą poważnie zaszkodzić wrażliwym jelitom. O ile z dietą eliminacyjną jesteśmy w stanie sobie poradzić, choć bywa to trudne na przykład na wyjeździe czy w czasie spotkań rodzinnych, to nie unikniemy kurzu i roztoczy czy pyłków, a to częste przyczyny alergii wziewnych. Pomagają oczywiście dedykowane odkurzacze czy też specjalne pościele z odpowiednich materiałów, częste pranie i wietrzenie. Rodzice małych alergików powinni również zapoznać się z kalendarzem pylenia konkretnych roślin. Być może dobrym rozwiązaniem będzie na przykład unikanie wychodzenia z domu, gdy stężenie alergenów jest najwyższe.

Leki na miarę potrzeb

Coraz chętniej przez lekarzy w leczeniu alergii u dzieci stosowane są przeciwciała anty-IgE. Taka terapia dedykowana jest szczególnie trudny przypadkom. Tego typu leki w pewien sposób są odpowiedzią na nadmierną produkcję  przeciwciał klasy IgE przez układ immunologiczny alergika. W tej sposób zmniejszają niepożądane reakcje uczuleniowe. Taka terapia stosowana jest przede wszystkim u osób, u których inne metody leczenia się nie sprawdziły i nie przyniosły oczekiwanych efektów. Poza tym jest stosunkowo droga i kłopotliwa. Przeciwciała są bowiem podawane w zastrzykach. Zakłada się jednak, że takie leczenie będzie coraz bardziej powszechne, ponieważ wyróżnia się dużą skutecznością oraz jest bezpieczne.

Najczęściej stosowane terapie

Niezmiennie w leczeniu różnego rodzaju uczuleń sięga się po sprawdzone leki przeciwhistaminowe na alergię. Ich działanie polega na blokowaniu histaminy, która jest produkowana nie tylko przy zetknięciu z drobnoustrojami, ale także na przykład z pyłkami, kurzem, sierścią czy też konkretnym jedzeniem. W wyniku tego u dziecka zaczyna pojawiać się kaszel, katar, oczy łzawią, a skóra swędzi. Po kontakcie z alergenem organizm zachowuje się tak, jakby chorował, czyli jego reakcja jest niewspółmierna do zagrożenia. Leki przeciwhistaminowe skutecznie blokują wydzielanie substancji, a tym samym łagodzą objawy alergii. Tym samym dziecko nie będzie reagować na alergen, ale trzeba pamiętać, że takie preparaty przyjmuje się często i regularnie. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest to, by były one bezpieczne dla organizmu, a lista możliwych skutków ubocznych jest bardzo krótka. Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji wykazują dużą skuteczność, ale mogą powodować senność, problemy z koncentracją lub odwrotnie – silne pobudzenie. Produkty drugiej generacji w większości przypadków nie wykazują negatywnego działania na ośrodkowy układ nerwowy, ale oczywiście reakcje są bardzo indywidualne. Dlatego właśnie konieczne są konsultacje ze specjalistami w dziedzinie.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ