Jak zrobić zakupy - bezpiecznie!

Data dodania: 2020-04-07

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To czas kiedy musimy zrobić większe zakupy. Ale jak je zrobić aby zminimalizować ryzyko potencjalnego zarażenia się wirusem niemal do zera? Przygotowałam dla Was kilka porad jak i gdzie takie zakupy zrobić najszybciej. Opiszę na przykładzie centrum handlowego Sarni Stok w Bielsku-Białej, które skupia w jednym miejscu hipermarket Carrefour, aptekę, drogerie Hebe i Rossmann, sklep z produktami eko oraz sklep z narzędziami Jula.

 

Po pierwsze lista!

Od czasu kwarantanny nie wychodzę z domu bez sporządzonej wcześniej listy zakupów z podziałem na: pieczywo, nabiał, warzywa/owoce, chemia/kosmetyki, produkty sypkie, inne. Kategorie znacznie usprawniają przemieszczanie się po dużych hipermarketach, tak aby nie wracać się po jedną rzecz przez cały sklep. Robię większe, zaplanowane zakupy, żeby jak najrzadziej wychodzić z domu.

 

Zakupy on-line lub z odbiorem osobistym

Jeśli możesz – kup online i odbierz w sklepie, skracasz w ten sposób czas zakupów. Polega to na tym, że możesz w domu zakupić np. pieluchy, chusteczki nawilżane, pastę, szampon, mydło czy inne produkty kosmetyczne np. przez stronę https://www.rossmann.pl/ z odbiorem osobistym w wybranym przez Ciebie Rossmannie, np. przy okazji zakupów spożywczych (które i tak musisz zrobić). Po prostu przyjeżdżasz po spakowane już wcześniej dla Ciebie produkty.

Apteki - zakupy przez okienko 

Tak samo jest w przypadku Apteki Europejskiej w CH Sarni Stok, z tą różnicą, że najlepiej tam zadzwonić z listą leków, którą następnie farmaceutki spakują i przekazują przez okienko na naziemnym parkingu centrum handlowego.

Na zakupy idź sama!

Nie planuj zakupów całą rodziną. Idź sama, albo wyślij kogoś bliskiego z listą.

Zdezynfekuj ręce lub załóż jednorazowe rękawiczki!

Wszystkie sklepy spożywcze mają obowiązek albo zapewnić płyn do dezynfekcji, albo jednorazowe rękawiczki. I tak przed wejściem na teren Carrefoura w Sarnim Stoku skorzystaj z jednego z pojemników napełnionych środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Wychodząc z centrum zdezynfekuj ręce przy wejściu głównym. Dla pewności weź ze sobą także jednorazowe rękawiczki (które wyrzucisz do kosza po wyjściu ze sklepu). Wszystko po to, aby nie dotykać bezpośrednio wózka na zakupy, półek, regałów czy innych miejsc. Pamiętaj także o założeniu maseczki ochronnej na twarz. Noszenie jej jest obecnie wskazane we wszystkich miejscach.

Pamiętaj o zasadzie 3 osoby w sklepie na kasę 

Najnowsza zasada jaka panuje w sklepach to 3 osoby na kasę. A więc ilość wpuszczanych na sklep osób, zależy od ilości czynnych kas. Np. jeśli są 4 czynne kasy, to ilość osób na sklepie nie może przekroczyć 12 osób. W związku z tym możecie się spotkać z kolejkami przed wejściem do hipermarketu. Pamiętajcie o zasadzie bezpiecznej odległości minimum 2 metrów od siebie.

Zachowaj odstęp

Pamiętaj, aby zachować odstęp od innych osób. Nie zbliżajmy się do innych, w ten sposób minimalizujemy ryzyko zakażenia.

Płać kartą

Nie używaj gotówki. W miarę możliwości płać kartą płatniczą, zbliżeniową czy smartfonem, BLIK-iem.

Pamiętaj o seniorach

Seniorzy, czyli osoby powyżej 65 roku życia, są najbardziej narażone na ciężki przebieg lub śmierć z powodu zakażenia koronawirusem i choroby Covid-19. Pomyśl o nich i nie chodź na zakupy w godzinach dla nich przeznaczonych czyli między 10-12.

Rób zakupy sprawnie, pomyśl o innych

Pomyśl o innych, którzy czekają w kolejce. Rób zakupy możliwie jak najszybciej, nie stój przy regałach czytając etykiety. To nie czas na takie „zabawy”. Musisz być zdecydowana/y na zakup danej rzeczy. Na przemyślenia masz czas w domu. Idź z dokładną listą i zrób tak, aby czas spędzony na terenie hipermarketu był dla Ciebie jak najkrótszy.

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: