Jak wybrać pościel do łóżeczka dla niemowlaka?

Data dodania: 2020-03-20

Wybierając pościel do łóżeczka dla niemowlaka, pod uwagę bierzemy szereg czynników. Najważniejsze jest, oczywiście, bezpieczeństwo oraz komfort maluszka, jednak rodzicom bardzo często zależy również na atrakcyjnym wyglądzie poszewek i dopasowaniu ich wyglądu do wystroju pokoju. Wszystkie te warunki spełniać będzie pościel wysokiej jakości, uwzględniająca określone normy i dobrze dopasowana do łóżeczka. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?

1. Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka dziecięcego?

2. Pościel dla niemowlaka - rodzaje materiałów

3. Elementy pościeli - jakie wybrać dla niemowląt?

Kreując świat dziecka, możemy postawić albo na delikatne kolory: różowy, błękitny, biały lub coraz modniejsze szarości, albo na kolorowe wersje, często ozdobione atrakcyjnymi wizualnie nadrukami, na przykład postaci z bajek. Stawiajmy na pościel z atestem: przyjazną dla malucha i jednocześnie bezpieczną dla jego wrażliwej skóry.

Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka dziecięcego?

Podstawowym kryterium jest dopasowanie pościeli do wielkości łóżeczka. Standardowe rozmiary pierwszego miejsca do spania to 120 x 60 cm. Kołderka powinna być nieco szersza, aby umożliwiać dokładne okrycie wiercącego się w nocy malucha. Polecany rozmiar pościeli zatem to 120 x 90 cm. Poszewka powinna mieć dokładnie taką samą wielkość, by zapobiegać powstawaniu pustych przestrzeni.

W sklepach często znaleźć można także kołdry o wielkości 70 lub 75 x 100 cm oraz 100 x 135 cm. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z tym, że z taką wielkością nie podziałamy zbyt długo: maksymalnie przez pierwszy rok. Jest to kołderka lekka, w zupełności zaspokajająca potrzeby maleństwa, lecz tylko do pewnego momentu. Wariant 100 x 135 cm to także dobry wybór. Za sprawą tej kołderki można dokładnie otulić dziecko i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Korzystajmy z tej opcji jednak tylko wówczas, gdy dziecko śpi w większym łóżku. Szeroki wybór pościeli do łóżeczka dla niemowlaka znajdziesz na: https://mamaville.pl/posciel-dla-niemowlat-89.

W zestawie z kołderkami często kupić można także poduszki, wokół których toczą się spore dyskusje. Wielu ekspertów uważa, że główka niemowlaka powinna leżeć zupełnie płasko, a ewentualne poduszeczki pełnić mogą jedynie funkcję ozdobą. Jeśli już decydujemy się na poduszkę, zadbajmy o to, aby była maksymalnie płaska i ubrana w dobrze dopasowaną poszwę.

Pościel dla niemowlaka - rodzaje materiałów

Bardzo ważny jest także prawidłowy dobór materiału. Tylko wówczas dziecko będzie miało zapewnioną w łóżeczku wygodę i komfort termiczny. Poszukując najlepszej opcji, warto sięgnąć po stuprocentową bawełnę, bez żadnych domieszek. Taki materiał gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza, nie elektryzuje się, a dodatkowo także nie niszy w praniu w wysokich temperaturach. Bawełna jest naturalna, miła w dotyku i delikatna dla dziecięcej skóry. Godna polecenia jest również satyna, przez niektórych uważana za zimną. To jednak rzecz czysto uznaniowa: nie ma obiektywnych przeciwwskazań do stosowania jej w dziecięcym łóżeczku.

Zwróćmy jeszcze uwagę na odczucia dotykowe. Pościel dla malucha nie powinna mieć grubych szwów, mogących wywołać podrażnienia, oraz niebezpiecznych dla dziecka guzików.

Elementy pościeli - jakie wybrać dla niemowląt?

Jakie elementy pościeli są niezbędne w niemowlęcym łóżeczku? W pierwszej kolejności zadbajmy o prześcieradło. Szczególnie polecane są modele z gumką, pozwalające precyzyjnie ułożyć tkaninę na materacyku. Niezbędna jest także kołderka z dopasowaną poszewką. Poduszki to rzecz dyskusyjna, podobnie jak ochraniacz na łóżeczko. Niektórzy uważają, że stanowi on zagrożenie. Jeśli jednak jest prawidłowo i solidnie zamontowany, może ochronić dziecko przed starciem ze szczebelkami.

 

 

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ