Jak wygląda 3. trymestr ciąży?

Data dodania: 2019-12-18

Trzeci trymestr to niewątpliwie ostatnia prosta. Brzuch rośnie z dnia na dzień, co wynika przede wszystkim z tempa wzrostu płodu. Pod koniec ciąży zwiększa się także ilość tkanki tłuszczowej, która ma chronić dziecko przed utratą ciepła. Trzeci trymestr to więc czas radosnego oczekiwania na rozwiązanie, lecz także okres, w którym przyszła mama powinna szczególnie o siebie zadbać.

Jak rozwija się płód w 3. trymestrze?

Jak pokazuje kalkulator ciąży, 3. trymestr to czas bardzo intensywnego wzrostu dziecka. Powiększający się z każdym dniem brzuch to oznaka tego, że dziecko nabiera słusznych rozmiarów. Na początku tego okresu przypomina donoszonego noworodka, jednak małego i szczupłego, natomiast pod koniec ciąży jest już z reguły całkiem pulchny. Ostatnie trzy miesiące rozwoju wewnątrzmacicznego przebiegają pod znakiem kształtowania się układu nerwowego i oddechowego, ponadto dziecko ćwiczy swoje ruchy i słuch. Bardzo dobrze potrafi już rozpoznać głosy najbliższych, jednak to przede wszystkim głos matki działa na nie uspokajająco. W 3. trymestrze większość dzieci przyjmuje również pozycję optymalną do porodu – głową w dół.

Na co powinna zwrócić uwagę przyszła mama?

W 3. trymestrze przyszła mama powinna zostać otoczona szczególną opieką. Bardzo ważna jest na tym etapie zbilansowana dieta – organizm wykazuje bowiem szczególnie duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dziecko, przygotowując się na przyjście na świat, z krwi matki pobiera m.in. duże ilości wapnia i żelaza. W 3. trymestrze przyszła mama mierzy się przede wszystkim ze skutkami powiększającego się brzucha. Trudniej się jej w związku z tym oddycha, więcej wysiłku wymaga od niej wykonywanie codziennych czynności. Ze względu na ucisk macicy na żołądek w połączeniu ze zmianami hormonalnymi pojawić się może zgaga, nasilają się zaparcia. Szczególnie w okresie letnim dokuczają obrzęki stóp i dłoni. Zdarza się również, że już na kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem pojawia się pierwszy wyciek pokarmu z piersi, co zapowiada laktację.

 

W przypadku dostrzeżenia ryzyka przedwczesnego porodu między 24. a 34. tygodniem ciąży ciężarna może przejść sterydoterapię. Podaje się jej wówczas przez dwie doby lek sterydowy, który jest nieszkodliwy dla dziecka, natomiast przyspiesza proces dojrzewania jego dróg oddechowych. Dzięki temu są one gotowe do podjęcia funkcji na długo przed właściwym terminem.

Jakie badania wykonać w 3. trymestrze?

Między 30. a 32. tygodniem ciąży należy wykonać ostatnie zalecane USG, podczas którego ocenia się przede wszystkim tempo wzrastania płodu. Lekarz mierzy wtedy także długość kości udowej dziecka, obwód jego brzucha i głowy, a na tej podstawie komputer ustala masę ciała. Wtedy ocenia się również, jak płód plasuje się wśród swoich rówieśników. Najlepiej, aby jego waga mieściła się miedzy 10. a 90. centylem. W przypadku niższej masy konieczne będzie między innymi regularne monitorowanie stanu dziecka (mniej więcej co 2 tygodnie) poprzez USG z przepływami dopplerowskimi oraz badanie KTG. W przypadku większej masy dziecka lekarz po kolejnym badaniu może rozważyć wywołanie porodu nieco wcześniej, aby zwiększyć szanse na przeprowadzenie go siłami natury.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: