TATA Z MISJĄ: Zaczynaliśmy z 3 zawodnikami i najtańszymi piłkami za 19 zł…

Data dodania: 2019-12-17

Rozmowa z Danielem Kawką, fizjoterapeutą, tatą 6 letniej Mili i 8 letniego Mateusza, a także Założycielem i Prezesem Fundacji KULOODPORNI z Bielska-Białej.

 

Skąd pomysł na założenie fundacji dla osób bez kończyn (górnej lub dolnej)?

W 2011 roku pracowałem w protezowni (robiłem protezy dla osób po amputacji). Pisałem artykuły w Internecie. Odezwał się do mnie Mateusz Widłak z Warszawy, który postanowił założyć Reprezentację Polski w ampfutbolu. Wtedy jeszcze nikt w to nie grał w Polsce. Pomogłem mu i w listopadzie 2011 roku odbył się pierwszy trening. Ze względu na obowiązki rodzinne nie dałem rady jeździć do Warszawy. Po Reprezentacji zaczęły się tworzyć pierwsze kluby w Polsce (Góra pod Płockiem, Warszawa, Kraków). Postanowiłem spróbować w Bielsku-Białej, raczej bez większej wiary, że może się udać.

 

Początki były trudne?

Zaczynałem z 3 zawodnikami i najtańszymi piłkami za 19 zł. Pierwsze mecze (po pół roku udało się zebrać drużynę) przegrywaliśmy 0:10.

Jednak w przeciągu zaledwie 4 lat doprowadziłeś drużynę do zwycięstwa! Zdobyliście Mistrzostwo Polski! Kto stoi za tym sukcesem?

W tym momencie Fundacja Kuloodporni to sztab kilkunastu osób, którzy pracowali na ten sukces: trenerzy, fizjoterapeutka, psycholog sportowy, fotograf, przedstawiciele polskich i zagranicznych firm. Ja to wszystko koordynuję, podejmuję ostateczne decyzje i jestem jego twarzą. Natomiast bez nich by tego projektu na pewno nie było. Stanowimy bardzo zgraną drużynę. Wiem, że w trudnych momentach mogę liczyć na ich wsparcie. Wszyscy mamy jednak świadomość, że najcięższa praca i największe wyzwania dopiero przed nami.

 

Gdzie odbywają się treningi?

Treningi odbywają się 2-3 razy w tygodniu w Bielsku-Białej i Tychach. W sprawie treningów należy kontaktować się z fundacją: [email protected] 606 300 315. Zawodnicy są z całej Polski: Bielska-Białej, Czechowic Dziedzic, Szczecina, Legnicy, Płocka, Białegostoku.

 

Chcesz powiedzieć, że dojeżdżają na treningi z tak daleka?

Miejscowi trenują na miejscu. Przyjezdni przyjeżdżają na zgrupowania, które robimy 2-4 razy w roku. Poza tym przyjezdni grają w Reprezentacji Polski i tam też mają regularne treningi. Zawodników w ampfutbolu w Polsce nie jest dużo. Ci najlepsi wybierają sobie klub, który zapewni im najlepsze warunki.

 

Czy dzieci niepełnosprawne też mogą trenować? Jakie warunki muszą spełnić aby dostać się do klubu juniorów?

Prowadzimy jedyną w województwie akademię piłkarską dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. W treningach mogą wziąć udział dzieci od 7 roku życia. Warunek jest taki, żeby podzielały naszą pasję, chciały mocno pracować i umiały współpracować z rówieśnikami i trenerami. Atmosfera na zajęciach jest wyjątkowa. Bardzo cieszy mnie to jakie relacje udało się nam zbudować z rodzinami naszych młodych zawodników.

Jak mocno angażuje Cię działalność społeczna?

Myślę, że czasowo jest to równowartość pracy na 1/3 etatu. Emocjonalnie daję całego siebie. Powtarzam jednak zawsze, że część osób realizuje swoje pasje siedząc przed komputerem i grając np. w FIFĘ, a ja gram w prowadzenie fundacji w realnej rzeczywistości.

  

Czy Twoje dzieci są zaangażowane w działalność Kuloodpornych? W czym pomagają?

Oczywiście. Moje dzieci są ogromnymi fanami ampfutbolu. Znają nazwiska zawodników i kibicują z trybun na wszystkich domowych turniejach Kuloodpornych Bielsko-Biała.

 

A żona?

Bez wsparcia żony na pewno nie dałbym rady. Pięknie dba o nasze ognisko domowe. Rodzina to dla mnie najważniejsza rzecz na świecie. Bez ich akceptacji nie zajmowałbym się fundacją.

 

Jakie plany na kolejny rok?

Szok !!! Jesteśmy organizatorami finałowego turnieju Ligi Mistrzów EAFF 2020 !!! Zawody odbędą się w dniach 22-24 maja 2020 na stadionach w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach. Główną areną będzie Stadion Miejski w Bielsku-Białej. Turniej, który współorganizowany będzie z TS Podbeskidzie Bielsko-Biała wyłoni klubowego Mistrza Europy w ampfutbolu. Patronat honorowy nad imprezą objął Jarosław Klimaszewski - Prezydent Bielska-Białej. Partnerami wydarzenia są Miasto Czechowice-Dziedzice oraz Fortuna 1 Liga.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ