Sen niemowlęcia – co musisz wiedzieć na ten temat

Data dodania: 2019-08-09

Sen jest bardzo ważnym elementem życia niemowląt. W pierwszych tygodniach po narodzinach niejednokrotnie przesypiają one około 20 godzin w ciągu doby, budząc się, kiedy są głodne i znów zasypiając podczas jedzenia. Zdrowy sen ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie małych dzieci, ale również na ich prawidłowy rozwój. Przeczytaj, co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć.

 

Ile godzin powinno przesypiać niemowlę?

Najwięcej snu potrzebują oczywiście noworodki. Poświęcają one na tę czynność ok. 16- 20 godzin na dobę. Półroczne niemowlę przesypia ok. 14- 15 godzin, a czteroletnie dziecko już tylko 11-14 godzin. W przypadku niemowląt sen często przerywany jest pobudkami na jedzenie. Maluchu karmione na żądanie budzą się na początku co 1,5-2 godziny w ciągu dnia i dwa razy rzadziej w nocy. Z czasem przerwy między kolejnymi posiłkami stają się coraz dłuższe. Należy jednak pamiętać, że niemowlęta same regulują swój cykl snu i – jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań – nie powinniśmy w to ingerować.

 

Dlaczego sen dziecka jest tak ważny?

Oprócz tego, że pozwala mu wypocząć, zebrać siły i zregenerować się, sen jest czasem intensywnego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Co warto wiedzieć o dziecięcych drzemkach? Oto kilka najważniejszych informacji:

  • W czasie snu wydzielany jest hormon wzrostu, produkowany przez przysadkę mózgową – niemowlęta, którym nie zapewnia się go w odpowiedniej ilości, mogą rosnąć i rozwijać się wolniej niż ich rówieśnicy.
  • Jest to również moment, w którym mózg dziecka przyswaja wszystkie bodźce, z którymi miało do czynienia w okresie czuwania, czyli, mówiąc innymi słowy, uczy się. Regularny tryb życia i odpowiednia ilości snu spowodują, że będzie ono miało lepszą pamięć.
  • W czasie drzemek cały układ nerwowy niemowlęcia regeneruje się i odbudowuje swoje zasoby.
  • Sen pozytywnie wpływa na układ odpornościowy dziecka.
  • Długotrwały niedobór snu powoduje prowadzące do otyłości zachwiania gospodarki hormonalnej – dzieci, które śpią zbyt mało, mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi.

    Artykuł powstał przy w współpracy z producentem mleka dla niemowląt Humana

Jak zapewnić dziecku zdrowy sen?

W przypadku niemowląt najważniejsze jest szanowanie ich naturalnego rytmu, nawet jeśli nie jest on do końca zgodny z trybem życia rodziców. Z czasem powinien się on unormować, jednak jeśli będziemy starali się zrobić to na siłę, możemy doprowadzić do sytuacji, w której dziecko zacznie mieć poważne problemy ze snem.

Aby dziecko spokojnie spało, należy zaspokoić wszystkie jego potrzeby (nakarmić, przewinąć, zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu itp.) oraz zagwarantować poczucie bezpieczeństwa. Nie bez powodu niemowlęta najspokojniej śpią w objęciach mamy – po prostu tam czują się najbardziej komfortowo.

Jeśli maluch mimo widocznego zmęczenia nie może zasnąć, warto pomyśleć o jakichś wspólnych, wieczornych rytuałach. Zazwyczaj dobrze sprawdza się ciepła kąpiel, cicha, spokojna muzyka i delikatne oświetlenie. Dzieciom powyżej 4 miesiąca życia  podaje się również herbatki, którym specjalnie skomponowany skład pozwala wyciszyć się i spokojnie zasnąć.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: