Stworzyła salę dla dzieci, które potrzebują spokoju

Data dodania: 2019-07-14

Rozmowa z Sandrą Deka, mamą 3 dzieci z Żywca, która opowiada nam o realizacji jej ostatniego projektu, jakim było stworzenie Sali Sensira.

 

Sandro, czym właściwie jest Sala Sensira?

To specjalne pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące zmysły. Jest to środowisko przyjaznej atmosfery, poczucia bezpieczeństwa, doświadczenia radości, relaksu jak również wsparcia rozwoju indywidualnego. Specjalistyczne urządzenia znajdujące się w Sali SENSIRA poprzez intensywne bodźce: wzrokowe, słuchowe, dotykowe i węchowe stymulują rozwój zmysłów, pobudzają dzieci do własnej aktywności poznawczej, powodują wyciszenie oraz osiąganie harmonijnego funkcjonowania zmysłów.

Skąd potrzeba takiej właśnie sali w Waszym regionie?

Niestety dzieci potrzebujących sal sensorycznych jest coraz więcej. W związku z tym, iż brakuje ich w naszym rejonie, podjęliśmy decyzje, że jako Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckie, podejmiemy próbę stworzenia takiego magicznego miejsca dla dzieciaków z naszej społeczności. Od pomysłu przeszliśmy do realizacji i udało się! 20 grudnia ubiegłego roku oddaliśmy sale sensoryczną w Specjalnym Ośrodku Szkolno ‒ Wychowawcznym
w Żywcu dzieciakom do użytkowania, z czego jesteśmy bardzo dumni.

 

Z jakich środków zostało sfinansowane przedsięwzięcie? Jakie firmy/instytucje wsparły projekt?

Wsparcie finansowe do stworzenia Sali Sensira otrzymaliśmy od:

 • Firma Fraktal, Żywiec
 • Polska Spółka Gazownicza, Warszawa
 • GECOS, Łódź
 • INPOŻ Andrzej Kucharczyk, Bielsko Biała
 • Budserwis, Gliwice
 • Bulten Polska, Bielsko Biała
 • Damos, Bielsko Biała
 • APTIV, Jeleśnia
 • Parafia pw. św. Michała Archanioła, Leśna
 • Zakład Fotograficzny u Jarka, Żywiec
 • ViStudio ‒ Studio Reklamy, Żywiec

Przedmioty znajdujące się w „Sali Sensira” zostały zakupione również dzięki zaangażowaniu finansowemu wielu prywatnych osób oraz anonimowych darczyńców. W szczególności musimy podziękować
za wsparcie:

 • Mamom z grupy „Żywieckie Mamy”
 • Ojcom
 • Darczyńcom, którzy wysłali środki na skarbonkę przez stronę
  siepomaga/salasensira

Ile trwała zbiórka i jaki był koszt tej sali?

Projekt realizowaliśmy w całym roku 2018. Dzięki niesamowitej Pani Dyrektor Magdalenie Worek i Jej przychylności do naszego projektu i pomysłu, wspólnymi siłami udało nam się to zrobić. Koszt finalny to ponad 62.000 zł.

Jeśli czytają nas mamy, które chciałyby skorzystać z takiej Sali ze swoim dzieckiem, gdzie mają dzwonić, aby się umówić?

Sala w całości została przez nasze Stowarzyszenie przekazana na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno ‒ Wychowawczego w Żywcu, dlatego wszystkich rodziców, którzy czują, że taka sala jest potrzebna Ich dzieciom zapraszam do kontaktu z Panią Dyrektor SOSW Magdaleną Worek (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Kopernika 77, 34-300 Żywiec, tel. 33 861 32 71, mail [email protected]), aby indywidualnie zdefiniowali potrzeby i ustalili możliwości pomocy swoim dzieciom.

 

Sandra Deka - Praktyk i teoretyk przedsiębiorczości. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach kierunek: Finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia na wydziale Finansów i Ubezpieczeń. Z zawodu handlowiec, pasjonat branży medycznej i oświaty, absolwentka studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość dla nauczycieli”. Wolontariusz Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej od 2012 roku, od kwietnia 2017 Prezes Stowarzyszenia. Trener i organizator wielu szkoleń, prelekcji, wykładów. Pomysłodawca i koordynator Projektu Edukacyjnego Żywiec Jutra. Prywatnie matka trójki chłopców i „motor całej rodziny”.

 

Fot. Witold Deka - Foto u Jarka

Podziel się na:

Najpopularniejsze: