„MamGrono”, czyli kilka słów o cieszyńskich mamach – działaczkach!

Data dodania: 2019-07-14

Jesteście czwórką aktywnych mam. Kto wyszedł z pomysłem założenia fundacji „MamGrono” i czemu właściwie zakładać fundację? Czy nie można było działać bez tego?

Wszystkie działamy od kilku lat na naszym terenie jako aktywne mamy. Trzy z nas: Joanna Bielska, Joanna Czerkowska i Anna Babik przez 4 lata tworzyły cieszyńską Bawialnię  - nieformalny klub dla mam i dzieci. Ten kawałek historii z naszego życia pokazał, że potrzebujemy jednak stać się organizacją. Będąc grupą nieformalną wyczerpałyśmy już chyba wszystkie możliwości działań. Kierowane chęcią rozwoju, postanowiłyśmy założyć fundację.    Ta myśl kiełkowała w nas już od dłuższego czasu. W każdej z nas drzemie dusza społeczniczki, dlatego oczywistą rzeczą było to, aby działać w obszarze organizacji pozarządowych (NGO). Pozostał wybór: stowarzyszenie czy fundacja? Z racji tego, że działamy w czwórkę wybór fundacji wydał się bardziej logiczny z punktu widzenia organizacyjnego. Naszym czwartym filarem stała się Karolina Kartasińska, również aktywna mama z Cieszyna, która prowadzi bloga CieszyMamy, jest Promotorem Karmienia Piersią i Doradcą Noszenia Dzieci ClauWi®. Co może okazać się ciekawym zrządzeniem losu, była również na naszym pierwszym spotkaniu z mamami, kiedy to zapadła decyzja o powstaniu klubu dla mam – ponad 4 lata temu. Już wtedy była jedną z Nas – kobiet, które chciały czegoś więcej od siebie w nowej życiowej roli – roli Matki.

 

Wszystkie Was kojarzę jako aktywne działaczki na rzecz rodzin z Cieszyna. Przypomnijcie naszym czytelnikom, co udało się Wam wcześniej zrobić?

Naszą historię należałoby przytoczyć jako osiągnięcia Bawialni oraz CieszyMamy. Myślę, że na pewno mamy duży udział w rozwoju możliwości spędzania czasu z dziećmi. Odkąd powstała Bawialnia, zauważamy, że w Cieszynie pojawia się coraz więcej możliwości dla rodziców i ich małych pociech. Nam, jako klubowi, udało się zrealizować wiele ciekawych warsztatów, m.in.: projekt „Naucz się bawić!”, który zachęcał do wspólnych zabaw rodziców z dziećmi na cieszyńskich placach zabaw i przy okazji, do spotkań z ekspertami. Zorganizowałyśmy charytatywny maraton Zumby dla Remika, który cierpi na autyzm. Za nami wielki Rodzinny Piknik w Dębowcu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z kolei Karolina, za pośrednictwem mediów społecznościowych, pokazuje blaski i cienie macierzyństwa. Zachęca do bycia eko-rodzicem poprzez używanie pieluszek wielorazowych, jest Doradcą Noszenia Dzieci ClauWi® – pomaga rodzicom oswoić się z chustą – „uwolnić ręce”, a także jest Promotorem Karmienia Piersią, więc również w tym temacie służy poradami oraz  wspiera karmienie naturalne. Do tej pory aktywnie promowała je w Cieszynie organizując Mlekotekę i cykl sesji zdjęciowych dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Wszystkie       te tematy obecnie realizuje również w fundacji. Organizuje także warsztaty kulinarne dla dzieci       i nie tylko, pogadanki chustowe, czy spotkania z młodymi mamami – MAMITINGI, gdzie w przyjaznej atmosferze jednej z cieszyńskich kawiarni, mamy mogą się spotkać i porozmawiać, a przy okazji Karolina serwuje dawkę fachowej wiedzy.

 

Jako fundacja działacie parę miesięcy, a już udało się Wam zdobyć dofinansowanie! Brawo! Na czym polega Wasz projekt? Do kogo jest skierowany?

Ruszamy z projektem o nazwie Bajkowy Cieszyn. Tworzymy go dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jego głównym celem jest odciągnięcie dzieci od szklanych ekranów... i pokazanie bajek i baśni z nieco innej strony. Bajki to nie tylko kreskówki bezmyślnie oglądane na telewizorach czy tabletach. To także nasza kultura i sztuka. Dlatego zaprosimy dzieci i ich opiekunów na przedstawienia, na warsztaty plastyczne i wspólne czytanie książek, na pokaz bajek na projektorze. Ponadto, dzięki utworzeniu grupy na Facebooku, umożliwiamy wymianę i sprzedaż przeczytanych już książek dla dzieci. Bajki nie mogą się kurzyć na półkach, niech "żyją" wśród nas. Zachęcamy do śledzenia naszej strony na Facebooku, aby być na bieżąco i nie przegapić Bajkowego Cieszyna.

 

Jakie macie plany na kolejne miesiące, lata? Jak łączycie prowadzenie fundacji z pracą, macierzyństwem? Bywa ciężko?

Co do planów – to przede wszystkim dalej planujemy się rozwijać, zdobywać doświadczenie i wiedzę jak coraz lepiej organizować nasze działania. Oczywiście są one i będą skierowane przede wszystkim dla rodzin, czy też dla każdego z jej członków. Na pewno marzymy o własnej siedzibie, miejscu gdzie mogłyby odbywać się warsztaty i spotkania dla rodziców, dzieci. Chcemy, aby w Cieszynie działo się coraz więcej w obszarach, które reprezentujemy. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować większość naszych pomysłów (mamy ich całkiem sporo), jednak póki co próbujemy dostosowywać się do naszych możliwości czasowych. Jak słusznie zauważyłaś, prowadzenie fundacji musimy łączyć z macierzyństwem oraz pracą. Często bywa to wyzwaniem, lecz dla chcącego nic trudnego. Staramy się tak gospodarować czasem, aby nam się to udawało. Niewątpliwie ogromna w tym zasługa naszych mężów, którzy nas wspierają, a przede wszystkim są z naszymi dziećmi, podczas gdy my działamy „w terenie”.

Czy można was jakoś wesprzeć w waszych działaniach?

Chcemy realizować wiele wydarzeń i planów, więc mamy nadzieję, że znajdą się młodzi ludzie, może studenci, którzy chcieliby zaangażować się w działania naszej fundacji – mówiąc krótko szukamy wolontariuszy. Liczymy również na współpracę innych aktywnym mam z naszego terenu po to, aby pokazać, że oprócz macierzyństwa czy pracy zawodowej można jeszcze robić coś fajnego dla innych ludzi, integrować się czy mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszamy: www.facebook.com/FundacjaMamGrono

 

O MAMACH Z MAM GRONO:

Anna Babik

Kreatywność i chęć działania rośnie u niej wprost proporcjonalnie ze wzrostem liczby potomstwa. Bawialnię stworzyła pod wpływem impulsu, jako środek zaradczy na bycie „tylko” matką. Jak się do tej pory przekonuje, jest to najtrudniejszy zawód jaki przyszło jej wykonywać w życiu. Konsekwentnie utwierdzają ją w tym jej synowie: Franek lat 7, Benio lat   3 i Kazik lat 2. Przekonana, że nie jest jedyną taką matką - tworzy, organizuje, zachęca i poleca różne formy spędzania czasu, zarówno dla całych rodzin jak i poszczególnych jej członków. W Fundacji pragnie skupić się na obszarach, które dotyczą kobiet, ich potrzeb w sferze psychicznej, promocją zdrowia i profilaktyką. Ma również w planach poszerzac możliwości kreatywnego i aktywnego spędzania czasu przez dzieci oraz całe rodziny.

 

Joanna Czerkowska

W poszukiwaniu nowych wyzwań dołączyła do dziewczyn tworzących Bawialnię, gdzie do teraz pełni rolę organizatora. Dzięki klubowi poznała wielu świetnych ludzi, a w sobie odkryła nowe pasje, umiejętności, ale i marzenia, które nieprzerwanie, już od prawie czterech lat, realizuje przy wsparciu Asi, Ani, a teraz i Karoli. 
Prywatnie żona Pawła i mama dwójki dzieci: 5-letniego Piotrka i 1,5 rocznej Marysi. Uważa, że wychowanie dzieci to ciągły eksperyment. Czasem coś wybuchnie, ale da się ogarnąć.  Jej priorytetem w fundacji będzie zapewnienie ciekawych zajęć dzieciakom, zwłaszcza takich, których brakuje bajtlom nie uczęszczającym do placówek przedszkolnych. Chciałaby poszerzyć świadomość rodziców i dziadków dotyczącą bezpieczeństwa ich maluchów na drodze.  

 

Joanna Bierska

Doba jest dla niej stanowczo za krótka. Etatowa matka, która nie lubi siedzieć bezczynnie. Każdą wolną chwilę spędza z rodziną aktywnie lub planując kolejne wydarzenia dla Bawialni. Czasem, gdy próbuje zrobić coś dla siebie kończy kolejny kurs edukacyjny. Prywatnie żona i mama dwóch synów –  6cio letniego Michałka i 2,5 letniego Jakuba. W Fundacji pragnie skupić się na organizacji zajęć terapeutycznych, ogólnorozwojowych oraz organizacji wycieczek i górskich wędrówek łączących całe rodziny.  

 

Karolina Kartasińska

Doradca Noszenia Dzieci ClauWi®, Promotor Karmienia Piersią, inicjatorka akcji KarmięTu propagującej karmienie piersią w przestrzeni publicznej. Dietetyk, entuzjastka zdrowego, świadomego stylu życia, metody BLW, wielopieluchowania. Żona Bartka, Mama dwóch Córek - 4 letniej Blanki i rocznej Klary, dzięki którym odnalazła nową siebie. Każda uczy ją czegoś innego, a obie utwierdzają w przekonaniu, że droga w bliskości jest najlepszą jaką mogła wybrać. Prowadzi bloga CieszyMamy ukazując blaski i cienie swojej macierzyńskiej drogi, promując wszystko to, co wie, co stosuje i w co sama wierzy. Dzięki fundacji chce dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi i świeżo upieczonymi Mamami. Być wsparciem i rozwiewać macierzyńskie pierwsze troski (Pierwsza Troska - Karolina Kartasińska), bo sama doskonale wie, że początek rodzicielskiej drogi może być pełen zakrętów i wybojów.

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: