Jak nauczyć dziecko dbać o higienę jamy ustnej?

Data dodania: 2019-05-29

Czy Twoje dziecko nie lubi myć zębów? Robi to szybko i niedokładnie, ponieważ cięgle się spieszy do innych zajęć? Co robić, by to zmienić? Jak nauczyć malucha dbałości o higienę jamy ustnej? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Wybór odpowiedniej szczoteczki

Odpowiednia szczoteczka do zębów to jedna z ważniejszych rzeczy przy nauce mycia zębów. Małemu dziecku, znacznie trudniej opanować właściwe ruchy szczoteczki manualnej, by mycie było dokładne i skuteczne. Dlatego najlepiej zainwestować w szczoteczkę elektryczną. Obecnie na rynku są dostępne elektryczne szczoteczki soniczne dla dzieci, oraz szczoteczki oscylacyjne. Choć oba typy są zasilane elektrycznie, jednak są między nimi znaczne różnice, przede wszystkim w jakości mycia. Szczoteczki soniczne emitują fale dźwiękowe, które wprawiają włosie w ruch, przez co poruszają się one w bardzo szybkim tempie – od 30000 do 96 000 drgań na minutę. Szczoteczka oscylacyjna zaś wykonuje maksymalnie 20000 ruchów pulsacyjnych i ok. 9000 ruchów rotacyjnych. Szybki ruch szczoteczki sonicznej w połączeniu z pastą do zębów powoduje powstawanie mikro bąbelków, które uderzają w powierzchnię płytki nazębnej niszcząc ją. Dodatkowo specjalnie wyprofilowane główki zapobiegają uszkodzeniu szkliwa podczas czyszczenia. Dlatego nawet jeśli dziecko, wykonuje tylko proste ruchy, szczoteczka robi za nie resztę.

Aplikacje do mycia zębów

A jak zachęcać dziecko, by myło zęby odpowiednio długo i często? Wystarczy tą nudną czynność zmienić w ciekawą zabawę. W tym mogą nam pomóc różnego typu aplikacje na tablety lub telefony. Na przykład, soniczna szczoteczka Philips Sonicare For Kids z aplikacją i Bluetooth. Szczoteczka łączy się za pomocą bluetootha z smartfonem lub tabletem i rejestruje ruchy wykonywane przez dziecko podczas szczotkowania. W myciu zębów pomaga małym, stworek, na ekranie możemy zobaczyć jakie kolejne ruchy powinno się wykonać. Za każde dokładne mycie, maluch otrzymuje prezent. Postępy w nauce dokładnego mycia zębów mogą śledzić również rodzice. Również inne firmy produkujące szczoteczki wypuściły swoje aplikacje np. Oral-B przy współpracy ze studiem Disneya przygotowała aplikację Disney Magic Timer, która jest oczywiście dostępna przy kupnie odpowiedniej szczoteczki. Jednak bez trudu można znaleźć w internecie również darmowe aplikacje pomagające dzieciom w myciu zębów, np. Czyste ząbki z Aquafrech, Pampiś czy Brush up. Bez trudu więc znajdziemy odpowiedni program, które zachęci dziecko do wspólnej zabawy.

Świadomość jest ważna

Czy na pewno muszę myć zęby? Mamo, a po co mam je myć to przecież strata czasu? Żeby dziecko wiedziało dlaczego mycie zębów jest takie ważne, warto z nim o tym porozmawiać. Można tłumaczyć nawet 3-4 letnim maluchom, że mycie zębów to nie wymysł rodziców by im uprzykrzać życie, a niezwykle ważna kwestia w dbaniu o zdrowie i to nie tylko jamy ustnej, ale również całego organizmu. Jeśli sami nie mamy odpowiedniej wiedzy, lub uważamy, że powinna to zrobić osoba zajmująca się na co dzień tym tematem, dobrze umówić się na wizytę do dentysty. Powstaje coraz więcej gabinetów stomatologicznych, specjalizujących się w opiece nad dziećmi. Można tam przyjść na darmowy przegląd zębów i porozmawiać z lekarzem. A jednocześnie pokazać maluchowi, że dentysta i gabinet dentystyczny to nie są miejsca, których trzeba się bać.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: