Kobiece sny o ciąży - co można o nich powiedzieć?

Data dodania: 2019-05-06

Sny to taka dziedzina ludzkiego życia, która od wielu stuleci fascynuje naukowców. I pomimo wielu przeprowadzonych badań i eksperymentów - wciąż pozostaje nie do końca odkryta. Jednym z najczęściej badanych obszarów jest tematyka marzeń sennych, czyli co i dlaczego nam się śni. Próbując odpowiedzieć na pytanie o najczęstsze motywy snów trzeba zaznaczyć, iż duże znaczenie odgrywa tu płeć. Dlaczego? Otóż wiele przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazuje na to, iż męskie i kobiece sny różnią się od siebie w znaczący sposób. U mężczyzn tematyka snów jest bardziej różnorodna (i tym samym trudniejsza do sklasyfikowania). U kobiet natomiast dominują sny w luźny sposób powiązane z dziećmi i rodziną. Niemały odsetek tych marzeń sennych stanowią sny o ciąży. Co można o nich powiedzieć?

Ciąża jako tematyka kobiecych snów

Kobiety śnią o ciąży - to teza, z którą trudno polemizować. Dlaczego? Otóż wystarczy spojrzeć na statystyki internetowych serwisów zajmujących się wyjaśnianiem i tłumaczeniem marzeń sennych. Na ich stronach można odnaleźć wiele motywów sennych, ale to właśnie ciąża stanowi jeden z tych najbardziej popularnych. Za przykład może posłużyć sennik.us - internetowy serwis, w którym interpretacja ciąży cieszy się bardzo dużą popularnością. W praktyce oznacza to, iż osoby odwiedzające internetowy sennik próbują wyjaśnić i zrozumieć właśnie sny o ciąży.

Popularność interpretacji snów o ciąży to oczywiście nie jedyny dowód na to, iż ta tematyka bardzo często pojawia się w kobiecych marzeniach sennych. Drugim argumentem przemawiającym za taką tezą są badania przeprowadzane przez naukowców na całym świecie, z których jasno wynika, iż rodzina, dzieci i właśnie ciąża to stałe i powtarzające się motywy. I co ważne - o ciąży śnią kobiety będące w różnym wieku i znajdujące się na różnych etapach życia.

Dlaczego kobietom śni się ciąża?

Określenie tematyki ludzkich snów to jedno z głównych zadań przeprowadzanych badań. Drugi ich cel to ustalenie przyczyny konkretnych marzeń sennych. W tym przypadku zadanie jest znacznie trudniejsze, gdyż mózg - w dużej mierze odpowiedzialny za ludzkie sny - jest wciąż nie do końca poznany. I sny o ciąży nie stanowią tu wyjątku. Jeżeli jednak przyjmiemy, iż sny powstają na skutek rzeczywistych zdarzeń, wspomnień, pragnień, niepewności, lęku i wielu innych emocji, to można powiedzieć, iż sny o ciąży są wynikiem codziennych przeżyć niemal każdej kobiety. Zatem  sny o ciąży najprawdopodobniej wynikają z:

  • marzeń o macierzyństwie
  • strachu przed porodem
  • obaw o przyszłość dziecka
  • trudności z podjęciem decyzji o ewentualnym macierzyństwie
  • lęku przed zajściem w ciążę
  • niepewności o przyszłość dzieci
  • radości wynikającej z oczekiwania na dziecko

Jeżeli do tego dodamy wspomnienia o ciąży i codzienne wychowywanie dzieci, to wyłania się cały wachlarz różnorodnych emocji, z którymi kobiety borykają się każdego dnia. I właśnie te różnorodne emocje mogą w niemałym stopniu wpływać na tak dużą częstotliwość snów o ciąży.

Sny o ciąży stanowią niemały odsetek wszystkich kobiecych marzeń sennych. Ich przyczyna może być bardzo różna. Podobnie jest z interpretacją tego rodzaju snów, która w dużej mierze jest uzależniona od indywidualnej sytuacji kobiety. 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


NASZ BLOG

MAPA Z POMYSŁAMI - ŚCIĄGNIJ