OLEJ Z PESTEK DYNI – CENNA ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNA

Data dodania: 2019-04-29

OLEJ Z PESTEK DYNI Fa-Oils, tłoczymy na zimno bez poddawania go procesowi rafinacji. Surowcem do produkcji oleju jest specjalnie wyselekcjonowany gatunek pestek dyni. Ma to znaczenie dla optymalnego składu substancji odżywczych zawartych w oleju oraz powtarzalności składu i wysokiej jakości każdej tłoczonej w naszej tłoczni partii.

Nasz olej z pestek dyni (dyniowy) charakteryzuje się zieloną barwą oraz lekko orzechowym smakiem. Olej z pestek dyni zaliczany jest do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz efektu odżywczego wpływa na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia i zmniejsza ryzyko chorób. Skąd to działanie? Olej ten zawiera ponad 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych z grup omega-6 (kwas linolowy) oraz omega-9 (kwas oleinowy). Ponadto jest on bogaty w fitosterole, skwalen (najcenniejszy składnik oleju wątroby rekina), aminokwasy cytrulinę oraz kukurbitynę, witaminy A, B1, B2, B6, D oraz E a także mikroelementy takie jak potas, selen, cynk czy jod. Dzięki tak bogatemu składowi oleju z pestek dyni, wykazuje on wieloraki, korzystny wpływ na nasz organizm:

- działa przeciwpasożytniczo (naturalne odrobaczanie)

Kukurbityna zawarta w oleju wykazuje silne działanie przeciwpasożytnicze między innymi przeciwko tasiemcowi uzbrojonemu i nieuzbrojonemu, owsikom, gliście ludzkiej a także tęgoryjcowi dwunastnicy.

- zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca

Skwalen oraz fitosterole mają pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu, obniżając poziom „złego" cholesterolu (LDL) poprzez redukcję jego absorpcji i jednocześnie podwyższając poziom „dobrego" cholesterolu (HDL).

- poprawia funkcjonowanie prostaty

W medycynie naturalnej olej z pestek dyni tłoczony na zimno, nierafinowany polecany jest w profilaktyce oraz wspomagająco w terapii wczesnego stadium nowotworu gruczołu krokowego (prostaty). Olej dyniowy bogaty jest w naturalne fitosterole które blokują nadprodukcję hormonu DHT (dihydrotestosteron), odpowiedzialnego za rozrost prostaty. Rak prostaty jest w Polsce drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn (na 1 miejscu plasuje się rak płuc). Przerost prostaty przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Natomiast wyraźne sygnały że coś jest nie tak to min.: ból przy oddawaniu moczu, sikanie „na raty”, krwiomocz. Ryzyko wystąpienia przerostu gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Mężczyznom po 40 roku życia zaleca się regularne wizyty kontrolne w gabinecie urologicznym. Picie oleju dyniowego nie zastępuje oczywiście badań kontrolnych! Może być natomiast połączeniem świadomej diety z profilaktyką.

- wspomaga odporność, dotlenienie organizmu oraz proces usuwania toksyn z naszych ciał

Skwalen zawarty w oleju dyniowym wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, wspomaga transport tlenu do komórek, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Chodzi tu głównie o usuwanie ksenbiotyków, czyli toksyn które wprowadzamy do organizmu jedząc owoce i warzywa opryskiwane pestycydami.

Olej z pestek dyni jest bardzo smaczny. Może być spożywany tylko na zimno – bezpośrednio lub jako dodatek do sałatek, surówek, kasz, ziemniaków, deserów (jako pyszna polewa do lodów waniliowych), zup typu krem (można wyczarować piękne wzorki na kremie z dyni, marchwi czy pietruszki).

Zalecana dzienne spożycie: 2-3 łyżeczki.

Aby uzyskać najbardziej korzystny zdrowotnie efekt diety, warto spożywać olej dyniowy (bogaty w Omega 6) w połączeniu z olejem bogatym w Omega 3 np.: lnianym, z lnianki, rzepakowym. W ten sposób dostarczymy do organizmu komplet Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT).

Zakład Przetwórstwa Roślin Oleistych "FA-OILS"

43-516 Zabrzeg, Nadwiślańska 16a

www.fa-oils.pl;  tel.: 503 397 566,

 

/artykuł sponsorowany/

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: