Czym powinna charakteryzować się pościel dla dziecka?

Data dodania: 2019-04-02

Sen jest jednym z podstawowych potrzeb każdego człowieka, nawet tego najmniejszego. Noworodek przesypia większość doby, a im starsze dziecko, tym mniej czasu poświęca na spanie. Niemniej jednak odpowiednie warunki do spania mają kluczowe znaczenia dla jakości odpoczynku. Dla zapewnienia higieny snu, poza dobrze dobranym łóżeczkiem i materacem, ważny jest zakup odpowiedniej pościeli dla dziecka.

Rozmiary pościeli

Pościel dla dzieci występuje w kilku wersjach, jeżeli chodzi o rozmiar. Są one uzależnione od wieku i wzrostu maluchów. Dobiera się je również w zależności od wyposażenia pokoju - inny rozmiar jest dedykowany do kołyski czy wózka, a inny do łóżka nastolatka. 

Dla najmłodszych dzieci, które śpią na materacu o wielkości 120x60 cm, najlepsza będzie pościel z poszewką na kołdrę 100x135 cm oraz 35x55 cm na poduszkę. Istnieją oczywiście mniejsze wielkości, jak 56x75cm (do kołyski) oraz 80x100 cm, jednak 100x135 cm posłuży zarówno niemowlęciu, jak i przedszkolakowi. Kolejny rozmiar, w którym występuje pościel dla dziecka, to 140x200 cm, z poduszką 70x80 cm. Jest to pościel dla starszych dzieci, która będzie używana do ok. 10 roku życia. Pościel dla dziecka starszego niż 10 lat, ma już rozmiary takie, jak dla dorosłego, czyli kołdry 160x200 cm i 70x80 cm poduszki. 

Znaczenie materiału i wypełnienia w pościeli dla dziecka

Najczęściej spotykaną tkaniną pościelową jest bawełna. Wynika to z jej specyficznych cech, które powodują, że jest ona odporna na rozciąganie, nie uczula, nie elektryzuje się, dobrze przewodzi ciepło i jest higroskopijna. Wśród rodzajów bawełny najpopularniejszymi są: flanela, satyna, kora, adamaszek i jersey. Za popularnością bawełny przeważa także fakt, że jest to włókno naturalne, które pozwala skórze oddychać, przez co reguluje temperaturę ciała.  

Kolejnym parametrem, który dotyczy pościeli dla dzieci, jest wykończenie. Pościel dla dziecka występuje w wersjach zamykanych na zamek lub zakładkę. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest zamek błyskawiczny, który uniemożliwia wysuwanie się wypełnienia z poszewek.

Rodzaj wypełnienia, stosowanego do pościeli ma podobne znaczenie, co materiał na poszewki. Do wyboru są tutaj pościele z naturalnego pierza lub puchu (mogące uczulać), wełniane oraz syntetyczne (antyalergiczne).

Aby pościel służyła dziecku jak najdłużej, ważna jest także jej odpowiednia konserwacja. W tej kwestii należy zawsze sugerować się zaleceniami jej producenta. Warto wiedzieć, że dobrym sposobem na pozbycie się z jej powierzchni drobnoustrojów jest przeprasowanie przed użyciem za pomocą żelazka.

Bezpieczna pościel dla dziecka, czyli jaka?

Pościel dla dziecka powinna charakteryzować się najwyższym poziomem bezpieczeństwa w użytkowaniu. Poza antyalergicznością, materiały, z których jest ona wykonywana powinny zostać przebadane pod kątem obecności szkodliwych substancji chemicznych, jak pestycydy, formaldehyd, metale ciężkie czy trujące barwniki.

Szukasz wyjątkowej pościeli dla dziecka? Odwiedź https://kidspace-shop.com/sen/posciele/.

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: