Wakacyjne obozy letnie - coraz więcej uczniów z nich korzysta

Data dodania: 2019-03-25

Co roku wszyscy uczniowie z niecierpliwością oczekują wakacji. Wielu z nich wyjedzie latem na obozy. Badania mówią, że coraz więcej uczniów korzysta ze zorganizowanych form wypoczynku latem, a jest to głównie wypoczynek w Polsce. Nic dziwnego, bo nasz kraj obfituje w nie lada atrakcje geograficzne, kulturalne, regionalne i inne.

Polska ma zarówno przepiękne, przyjazne plaże z cudownym, drobnym piaskiem, jak też wysokie i niskie góry - dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Oczywiście są też jaskinie do zwiedzania, wiele pięknych jezior, rzek i strumieni, są także wodospady, grzęzawiska, puszcze, a nawet pustynia. Nawet góry to w Polsce nie jedno pasmo, lecz kilka i bardzo, bardzo różnorodnych. Pieniny zachwycają swoją strzelistością i dostępnością zarazem, Tatry wręcz straszą wielkimi szczytami, które trudno zdobyć, ale są jednocześnie dostępne niemal dla wszystkich o w miarę dobrej kondycji fizycznej. Beskidy zachwycają wielkością i pięknem połonin, rozległymi grzbietami i dolinami, wśród których wiją się strumyki. Bieszczady to wciąż symbol dzikości, bujnych lasów i niedźwiedzi. Zachwycająca jest również Jura Krakowsko - Częstochowska ze swoimi wapiennymi skałami wystającymi z ziemi jako różnorodne kształty, a pod nimi istnieje wiele grot, schronień i pięknych widoków. Cudne są też Sudety ze swoimi niezwykłymi formacjami skalnymi, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy - a to góry, gdzie radzą sobie nawet starsi ludzie i dwuletnie dzieci, więc naprawdę dostępne dla każdego. Są też - gdyby komuś nadal było mało - urocze Góry Świętokrzyskie, których atutem jest bliskość do dużych miast (Kielce, Łódź, Warszawa), a także legendarne tradycje związane z czarownicami, ale też chlubna polska tradycja hutnictwa i chrześcijaństwa. To góry niższe, ale piękne i urokliwe, bogate w różne atrakcje.

Co roku organizatorzy wypoczynku dla dzieci zastanawiają się gdzie tym razem umiejscowić wyjazdy. Obozy 2019 odbędą się jak zwykle w każdym z tych wymienionych miejsc, a także na pięknych Kaszubach z pagórkowatym terenem i jeziorami, na Pojezierzu Drawskim (okolice zwane Małą Szwajcarią właśnie z powodu wysokich pagórków i rozległych, pięknych jezior), a także na Mazowszu, na Mazurach, na Podlasiu i na Pojezierzu Poznańskim. Wśród obozów 2019 królują jednak te nad wodą, czyli nad jeziorami i nad morzem. Latem wszyscy chcą ochłody, dostępu do wody, morskiej bryzy lub kąpieli w ciepłych wodach jezior. Czasem rodzice zastanawiają się, czy na wyjazd lepiej wybrać lipiec, czy sierpień,bo każdy chce trafić w wymarzoną pogodę. Tu reguły niestety nie ma, ale pocieszeniem jest fakt, że lato zwykle jest ciepłe i słoneczne - trzeba mieć prawdziwego pecha, by akurat trafić na cały deszczowy tydzień, zdarza się to bardzo rzadko. Zresztą obozy trwają zwykle 11-12 dni, więc każdy turnus skosztuje słonecznych kąpieli. Na obozy 2019 w lipcu, tak jak zwykle, bardziej polecane są jeziora, a to z tego powodu, że woda w nich nagrzewa się szybciej, a lipcowe dni są naprawdę upalne, choć burzowe i deszczowe też. W lipcu też są bardzo ciepłe noce, dlatego wszelkie pobyty pod namiotami, spływy lub wieczorne zajęcia mogą być szczególnie udane. Obozy 2019 w sierpniu to zapewne też gwarancja dobrej pogody, wtedy polecane są wyjazdy nad morze, gdyż morska woda nagrzewa się wolniej, w sierpniu jest już naprawdę ciepła (jak na polskie warunki oczywiście). W sierpniu też pada nieco mniej deszczów, a aura nadmorska jest całkiem dobra. Pod koniec sierpnia nadmorskie kurorty zwykle są już wyludnione, co dla niektórych jest wielkim atutem, jest też nieco taniej, a sklepiki prowadzą wyprzedaże.

Obóz letni to ważne doświadczenie w życiu młodego człowieka - każda pociecha w wieku od dziesięciu do osiemnastu lat powinna mieć możliwość wyjazdu na letni obóz wypoczynkowy lub tematyczny, związany z zainteresowaniami danego dziecka. Dlatego nie warto oszczędzać akurat na tym, bo odpoczynek po szkolnym stresie jest konieczny i zbawienny dla organizmu nastolatka. Również nowe doświadczenia zyciowe, jakich nabywa uczestnik obozu, są nieporównywalne z innymi możliwosciami zdobywania tych doświadczeń. Program obozu układają specjaliści, a wykonują go osoby kompetentne i doświadczone, a więc zabawy i aktywności są zazwyczaj ciekawe, udane, uczące współpracy, integrujące i dające wiele radości. Nie do przecenienia są też nowe znajomości, jakie zawiera dziecko na takich wyjazdach.

Na obozy 2019 najlepiej zapisywać się już wczesną wiosną, zwykle w maju jest kulminacja zapisów, a w czerwcu to już tylko ostatnie miejsca. Jednak jeszcze w czerwcu na pewno można znaleźć wypoczynek dla dziecka, choć już może się zdarzyć, że znajdziemy najlepszy dla nas obóz, na który już od miesiąca niestety nie będzie wolnych miejsc. Jednak oferta organizatorów jest szeroka i nawet w lipcu można jeszcze kupić wyjazd, czasem po okazyjnej cenie "last minute". Duże zniżki lipcowe są zwłaszcza na obozy zagraniczne, które są zwykle droższe od tych krajowych, ale w promocji "last minute" ich cena może być nawet niższa od kolonii w Polsce. Tak często bywa z obozami w Bułgarii, Grecji czy we Włoszech. Obozy 2019 za granicą nie zapowiadają zbyt wielu nowości, gdyż w tej sekcji obozów króluje po prostu wypoczynek na ciepłych plażach i zwiedzanie największych atrakcji, jak największe miasta czy atrakcje turystyczno-kulturowe.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: