Sekret pięknego uśmiechu

Data dodania: 2019-03-14

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak to się dzieje, że niektóre osoby mają równe zęby mimo, że nie nosiły nigdy aparatu ortodontycznego? Chciałabyś wiedzieć, co możesz zrobić, aby Twoje dziecko mogło cieszyć się prostymi zębami w dorosłym życiu? Częściowo zależy to od genów, ale wielu wadom zgryzu można zapobiec w bardzo prosty sposób.

 

Po pierwsze – dbaj o mleczaki

Zęby mleczne mają bardzo ważną funkcję. Oprócz tego, że służą do odgryzania i żucia pokarmu, utrzymują miejsce dla stałych następców. Utrata mleczaków za wcześnie, przed czasem wymiany uzębienia np. z powodu nieleczonej próchnicy, może powodować miejscowe zahamowanie rozwoju kości szczęk oraz przesuwanie się zawiązków stałych zębów w kości. Efektem tego jest nieprawidłowe ustawienie zębów stałych w łuku, co wymaga specjalistycznego leczenia i prostowania zębów.

Po drugie - karmienie ma znaczenie!

Podczas karmienia naturalnego dziecko ssąc pierś aktywuje mięśnie i wysuwa dolną szczękę, co pozwala jej na prawidłowe ustawienie się względem górnej. Karmiąc dziecko gotowym pokarmem butelką ze smoczkiem musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Nie próbuj powiększać otworków smoczka- dziecko podczas ssania powinno troszkę się napracować, dzięki temu buzia rozwinie się prawidłowo. Butelka podczas karmienia nie może naciskać na dolną szczękę, dziecko powinno mieć miejsce żeby ją wysunąć.

Po trzecie - moc zdrowego snu

Dziecko, szczególnie małe, wiele godzin w ciągu dnia spędza na spaniu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku prawidłowej pozycji podczas snu. Pod główką dziecka powinna znaleźć się poduszeczka, jednak powinna ona być płaska. Wysokie poduszki pod główką mogą przyczynić się do powstania wady zgryzu w przyszłości.

Po czwarte - oddychanie

Prawidłowo do oddychania służy nos. Powietrze w nosie jest nawilżane, oczyszczane i ocieplane. Czasami zdarza się, że z różnych przyczyn dziecko oddycha buzią. Może wtedy częściej chorować, ale co najważniejsze ze stomatologicznego punktu widzenia, trzyma buzię  ciągle otwartą zmieniając ustawienie dolnej szczęki do górnej. Jeśli oddychanie przez buzię trwa przez dłuższy okres czasu prowadzi do powstania wad zgryzu. Gdy zauważysz, że dziecko nie oddycha nosem, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ przyczyny są bardzo różne. Niektóre wymagają leczenia, a inne tylko nauczenia się świadomego oddychania przez nos przy zamkniętej buzi.

Po piąte - nawyki

Kości dziecka w porównaniu z kośćmi dorosłych są znacznie bardziej „plastyczne”. Przyłożenie stosunkowo małych, powtarzających się sił, prowadzi do przebudowy kości. Dlatego takie nawyki jak podpieranie się ręką z prawej lub lewej strony, podpieranie brody, gryzienie przedmiotów (np. długopisów), ssanie kciuka przez dzieci starsze niż roczek, ssanie policzków czy inne, mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w szczękach dziecka oraz mogą zmienić pozycję zębów w ustach. Zwracaj dziecku uwagę, jeśli zauważysz, że ma jakiś zły nawyk. Im wcześniej się go oduczy tym lepiej.

 

Autor: Lekarz dentysta Natalia Zielińska-Sewastianik z Dental City w Bielsku-Białej 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: