Witamina B i jej znaczenie dla organizmu ludzkiego

Data dodania: 2019-03-06

Witamina B w dużej mierze odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego – poprawia nastrój, sprawność umysłu i łagodzi napięcia nerwowe. To jednak nie wszystkie jej zalety. Każda jej odmiana pełni także inne role w organizmie człowieka. Sprawdź pozostałe jej właściwości i dowiedz się, do czego doprowadzić może niedobór witamin z grupy B.

Czym jest i jak działa witamina B?

Właściwie każda witamina z grupy B przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpowiedniego stanu psychicznego. Wpływa pozytywnie na nastrój, rozwój umysłu, pamięć, koncentrację i łagodzi napięcia nerwowe. Witamina B jest niezwykle istotna w procesach metabolicznych – umożliwia przyswajanie węglowodanów przy przemianie glukozy na energię, która trafia m.in. do mózgu. Wpływa na poprawę pracy umysłu i nastroju.

Witaminy B to grupa witamin, które przyczyniają się do poprawy kondycji organizmu w kwestii psychicznej i fizycznej. Poszczególne jej odmiany wykazują jednak różne działania, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najpopularniejszymi z nich są witaminy B6 i B12, jednak podobną rolę pełnią także inne odmiany z tej grupy.

Wpływ witaminy B na organizm

Regulacja procesów układu nerwowego to tylko jedna z wielu zalet witaminy B. Na co wpływa równie skutecznie? Jest niezbędna podczas procesów metabolicznych, w tym procesów przyswajania węglowodanów, wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, wspomaga wzrost. Wywiera pozytywny wpływ na układ odpornościowy i syntezę hormonów płciowych. Witamina B wspomaga pracę układu oddechowego, syntezę DNA i przemiany mające związek z gospodarką energetyczną. Jest niezwykle ważna w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej człowieka. Poprawia nastrój i prawidłowe funkcjonowanie mózgu, co z kolei wpływa na poprawne funkcjonowanie całego organizmu.

Rodzaje i źródło witaminy B

Witaminy z grupy B występują w kilkunastu odmianach, które wykazują różnorodne działania i pochodzą z różnych źródeł.

  • Witamina B1, zwana tiaminą, odpowiedzialna jest za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, wpływa na wzrost i rozwój kości, przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwbólowo. Jej niedobór prowadzi do zmęczenia, obniżenia zdolności intelektualnych oraz depresji. Aby im zapobiec, wzbogać swoją dietę w brązowy ryż, warzywa strączkowe i pełnoziarniste produkty. Nie zapomnij o produktach na bazie drożdży – to doskonałe źródło witaminy B 1.
  • Witamina B2, czyli ryboflawina, bierze czynny udział w procesach, które umożliwiają prawidłową pracę błon śluzowych przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Ryboflawina umożliwia przemianę aminokwasów i lipidów. Jej niedobór powoduje problemy z narządem wzroku – zmęczenie oczu, łzawienie i utrata ostrości widzenia. Przyczynia się do powstawania bólu głowy, bezsenności i obniżeniem koncentracji. Witamina B2 znajduje się w wołowinie, wątrobie wieprzowej, rybach, migdałach, fasoli i w nabiale.
  • Witamina B3, znana także jako witamina PP, to związek niacyny i nikotynamidu. Wytwarzana jest w organizmie człowieka w niewielkiej ilości, dlatego jej niedobór należy uzupełniać wraz z pokarmem. Witamina B3 uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i w procesie uwalniania energii z węglowodanów. Jej niedobór prowadzi do odczuwania chłodu i pelagry. Znajduje się w migdałach, produktach pełnoziarnistych, maśle orzechowym, wątróbce, tuńczyku i otrębach pszennych.
  • Witamina B5, inaczej kwas pantotenowy, bierze czynny udział w metabolizmie cukrów, białek i tłuszczów. Usprawnia pracę serca i układu pokarmowego. Skutkiem jej niedoboru może być ból stawów, depresja, mrowienie kończyn oraz drażliwość. Witamina B5 znajduje się w jajach, serach pleśniowych, grzybach, orzechach włoskich, pestkach słonecznika, nabiale i otrębach pszennych.
  • Witamina B6, pirydoksyna, przyczynia się do prawidłowego przebiegu procesów, które wpływają na wytwarzanie przeciwciał, zwalczających infekcje. Wspiera powstawanie krwinek czerwonych, pracę mózgu, serca, stabilizuje ciśnienie krwi. Objawami jej niedoboru jest pogorszenie się samopoczucia, bezsenność, depresja. Źródłem witaminy B6 jest kasza gryczana niepalona, wątróbka, mięso i ryby, warzywa i owoce bogate w skrobię.
  • Witamina B7, zwana biotyną, pełni ważną rolę w procesach metabolicznych składników odżywczych. Pomaga utrzymywać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Jest szczególnie ważna dla osób zmagających się z problemami tarczycowymi i krzepliwością krwi. Skutkiem jej niedoboru jest wysypka, podwyższony cholesterol i wypadanie włosów. Witaminę B7 przyjmiesz wraz z wątróbką, mąką sojową, orzechami włoskimi i ziemnymi, szpinakiem i żółtkami jaj.
  • Witamina B9, kwas foliowy, bierze udział w wytwarzaniu DNA i procesach podziałów komórkowych. Wspiera pracę mózgu i układu nerwowego. Jej niedobór prowadzi do spadku koncentracji, zmęczenia i zahamowania wzrostu u najmłodszych. W czym jest witamina B9? Znajdziesz ją w sałacie, szpinaku, brukselce, brokułach, wątróbce, soczewicy i żółtkach jaj.
  • Witamina B12, kobalamina, odgrywa ważną rolę w metabolizmie białek. Wspomaga pracę układu nerwowego i proces produkcji czerwonych krwinek. Zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych w układzie krwionośnym i wzrostowi poziomu złego cholesterolu. Znajdziesz ją w wątróbce, sercach, nerkach, mięsie czerwonym, niektórych rybach i owocach morza, a także w nabiale.

Wyżej wymienione rodzaje witaminy B możesz znaleźć w preparatach pod adresem: https://drmax.pl/witaminy-i-mineraly-1/witamina-b.

Uważaj na witaminy B13, B15 i B17

Witamina B13, zwana kwasem ortowym, przyczynia się do prawidłowego metabolizmu kwasu foliowego i witaminy B13, wspomaga funkcjonowanie wątroby i leczenie stwardnienia rozsianego. Witamina B15, czyli kwas pangamowy, działa rzekomo na obniżenie cholesterolu, poprawia ukrwienie mięśni, zapobiega marskości wątroby. Nie ma jednak aktualnych badań, które potwierdzałyby skuteczność obu odmian witaminy B. Warto więc podchodzić do nich z należytą ostrożnością. Podobnie, jak do witaminy B17, inaczej amigdaliny, która ma zapobiegać rozwojowi nowotworu. Amigdalina znajduje się w pestkach jabłek, wiśni, moreli i brzoskwiń, które, wedle badań naukowców, mogą zawierać związki cyjanowe, uchodzące za trujące.

Witamina B – czy warto ją suplementować?

Wszystkie witaminy z grupy B mają z sobą cechy wspólne, dlatego określane są jako witaminy B kompleks. Oddziałują na organizm ludzki w podobny sposób – regulują przemiany metaboliczne i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój układu nerwowego. Warto przyjmować je wraz z posiłkiem, jednak może okazać się to niewystarczające. Sięgaj wówczas po suplementy, które pozwolą Ci uzupełnić niedobory witaminy. Dostępne są w postaci tabletek i kapsułek. Pamiętaj, że przed zastosowaniem witamin warto udać się do lekarza lub farmaceuty i skonsultować swoje plany dotyczące suplementowania.

Źródło: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101460,23711079,witaminy-z-grupy-b-co-warto-wiedziec-o-tych-witaminach-i-czym.html

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-z-grupy-b

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: