Niania do dziecka w okolicach Katowic – gdzie szukać?

Data dodania: 2018-12-12

Znalezienie dobrej opiekunki, która spełni nasze oczekiwania, będzie miała podobny światopogląd oraz metody wychowawcze, a do tego wszystkiego jeszcze będzie nawiąże świetny kontakt z naszym dzieckiem, to nie lada wyzwanie. Jak znaleźć nianię idealną i przede wszystkim, gdzie jej szukać?

Kiedy zacząć poszukiwania opiekunki?

Prędzej czy później każda mama myśli o powrocie do pracy zawodowej. Wtedy pojawia się konieczność zatrudnienia osoby do opieki nad dzieckiem. Poszukiwania najlepiej zacząć, przebywając jeszcze na urlopie macierzyńskim. Znalezienie niani, która spełni nasze oczekiwania, może potrwać, dlatego lepiej uzbroić się w cierpliwość Poza tym żadna, doświadczona opiekunka, nie podejmie się pracy od razu. Najpierw trzeba przejść fazę wzajemnego poznawania i nabierania zaufania. Początkowo niania powinna przychodzić do was na krótkie wizyty, by złapać kontakt z dzieckiem, ustalić z rodzicami wszystkie zasady opieki nad nim oraz sprecyzować zakres obowiązków i wymiar czasu pracy.

Zdaniem wielu osób najlepsza jest niania z polecenia, dlatego można najpierw zapytać znajomych, rodzinę albo sąsiadów, czy nie znają kogoś godnego uwagi oraz dysponującego wolnym czasem. A może w rodzinie lub wśród bliskich znajdzie się osoba, która akurat szuka dodatkowego zajęcia, a nasz maluch ją uwielbia? Nie zawsze poszukiwania tym sposobem przyniosą rezultaty. Nie wszystkie mamy mogą ponadto liczyć na pomoc babć. Wówczas pozostaje im zatrudnienie obcej osoby. Podczas poszukiwań można skorzystać z pomocy agencji opiekunek lub samodzielnie szukać ofert w prasie i internecie. Warto również skorzystać z portalu niania.pl, na którym znajdziemy ogłoszenia osób zajmujących się właśnie opieką nad dziećmi. Profile kandydatek są pogrupowane według miast, w których mogą podjąć pracę. Jeśli więc np. potrzebna nam jest niania w Katowicach, wystarczy, że znajdziemy to miasto na dole strony głównej i od razu zostaniemy przeniesieni do listy opiekunek z tej okolicy. Dodatkowe kryteria wyszukiwania to np. wymiar czasu pracy opiekunki (pełen etat, pół etatu, praca dorywcza) albo możliwość podjęcia pracy „od zaraz”. Listę kandydatek możemy sortować według daty rejestracji na portalu, rankingu ocen użytkowników albo ostatniej aktywności. Na profilach opiekunek znajdziemy kilka słów o ich doświadczeniu w opiece nad dziećmi, wykształceniu oraz dodatkowych umiejętnościach, jak np. posiadanie prawa jazdy. Znajdziemy tam również referencje napisane przez rodziców, których dziećmi opiekowała się dana osoba. Wszystkie te informacje są niewątpliwym ułatwieniem w procesie poszukiwań odpowiedniej osoby. Warto wybrać kilka kandydatek i zorganizować z nimi indywidualne spotkania. Pamiętajmy, by zaprosić nianię na pierwsze spotkanie w porze, kiedy jej przyszły podopieczny nie śpi. Pozwoli to zobaczyć jej podejście do dziecka oraz jego reakcję na tę osobę.

Niania powinna być ciepła, spokojna i uśmiechnięta, ale w określonych sytuacjach stanowcza i energiczna. Warto zapytać ją o metody wychowawcze, pomysły na spędzanie wolnego czasu oraz czy umie udzielać pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że nasze dziecko będzie z nią spędzało sporo czasu, musi więc to być osoba, której będziemy pewni na 100%.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: