Przebarwienia po ciąży - jak się ich skutecznie pozbyć?

Data dodania: 2018-12-10

KOSMETOLOG RADZI Przebarwienia po ciąży -  jak się ich skutecznie pozbyć?

Na ciążowe przebarwienia cierpi co druga młoda mama. Są to plamy posiadające inny kolor niż skóra. Czasami nie stanowią większego problemu, ponieważ mogą objawić się w formie dodających uroku piegów. Niekiedy jednak są tak duże, że wyraźnie odznaczają się na tle skóry i powodują dyskomfort oraz kompleksy.

Skąd się biorą przebarwienia?

Skóra przyszłej mamy jest bardziej wrażliwa na działanie promieni UV, stąd skłonność do przebarwień. A przyczyną tej zwiększonej wrażliwości są zaburzenia hormonalne – pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów część melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Wystarczy nawet kilka godzin na słońcu bez kremu z filtrem, by pojawiły się plamy. Typowa dla ciąży jest ostuda – rozległe jasno- lub ciemnobrązowe plamy na twarzy. Nadmiar barwnika gromadzi się zwykle wokół ust, na czole i skroniach, a zmiany pojawiają się symetrycznie po obu stronach twarzy. Dlatego ostudę czasami nazywa się również „maską ciążową”, bo kobieta nią dotknięta wygląda, jakby założyła maskę. Przebarwienia mogą pojawić się również na dłoniach, dekolcie, a także na ramionach.

Samodzielne metody walki z przebarwieniami na twarzy

Walkę z przebarwieniami powinnaś zacząć od codziennego stosowania kremu z wysokim filtrem SPF 50. Jeśli okaże się, że przebarwienia są powierzchowne, to znaczy melanina zgromadziła się tylko w naskórku, możesz rozjaśnić je samodzielnie, stosując kosmetyki dostępne w aptece czy w drogerii. Kuracja nie jest skomplikowana, wymaga jednak systematyczności i cierpliwości, gdyż czas jej trwania to minimum 3-4 miesiące. Jej podstawą jest dobry krem wybielający. Dwa razy w tygodniu warto również zrobić peeling, najlepiej taki o działaniu wybielającym (delikatny enzymatyczny lub np. z kwasem glikolowym) skóra potraktowana w ten sposób lepiej będzie przyswajać składniki wybielające znajdujące się w kremie. 

Profesjonalne metody usuwania przebarwień po ciąży

By efekt był widoczny, często trzeba zrobić całą serię zabiegów, a czasem konieczne jest też łączenie kilku różnych metod. Jakie są te najpopularniejsze?

  • Peelingi chemiczne- podczas zabiegu naskórek jest złuszczany w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od rodzaju i stężenia użytego do zabiegu kwasu); zabiegi mają zazwyczaj dwa etapy: najpierw nakłada się na skórę roztwór kwasów, a potem specjalną maskę, która wspomaga działanie kwasów i przyspiesza odnowę naskórka.
  • Mikrodermabrazja- mechaniczne złuszczanie naskórka m.in. za pomocą ścierających głowic diamentowych
  • Sonoforeza- podczas zabiegu najpierw nakłada się na skórę specjalne serum, a następnie przesuwa po niej urządzeniem emitującym fale ultradźwięków, pod wpływem których składniki aktywne serum wtłaczane są głęboko w skórę; po zabiegu w skórze spada poziom melaniny, dzięki czemu robi się ona jaśniejsza.
  • IPL (Intense Pulse Light),czyli intensywne pulsacyjne źródło światła; aparat emituje wiązkę promieni świetlnych, które są rozproszone i mają różną długość, dzięki czemu mogą docierać na różne głębokości skóry. Światło wchłaniane jest przez melaninę i powoduje jej rozpad. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienie ciemnieje, a po 2 tygodniach zaczyna się złuszczać.
  • Cosmelan- zabieg wykorzystuje substancje hamujące działanie enzymu tyrozynazy, który odpowiada za tworzenie się melaniny. W preparacie używanym podczas zabiegu są też składniki rozjaśniające skórę: kwas kojowy i fitowy, kwas askorbowy, arbutyna. Najpierw oczyszcza się skórę, a potem nakłada maskę rozjaśniającą, którą trzeba trzymać na skórze przez 2-8 godzin. Przez następne dni na skórę trzeba nakładać kremy otrzymane w gabinecie. Po tygodniu niezbędna jest wizyta kontrolna aby ocenić działanie maski. Przez następne 3 miesiące trzeba nakładać w domu specjalne dermokosmetyki.

 

Autor: Sylwia Willman-Ignatowska

Magister kosmetolog. Wykładowca akademicki w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza, gdzie od 2014 roku pełni funkcję kierownika Pracowni Kosmetologii. Pracuje również w Prywatnej Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Sirek MedCosmetic w Bielsku-Białej, gdzie wykonuje zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. W swojej pracy ceni sobie kontakt z ludźmi. Jako osoba kreatywna i ambitna ciągle udoskonala metody pracy. Lubi zdobywać wiedzę i poznawać nowe zagadnienia z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii oraz kosmetologii.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: