PEDIATRA RADZI: GORĄCZKA – obniżać, czy nie obniżać?

Data dodania: 2018-12-10

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonego ryzyka infekcji wirusowych i bakteryjnych. Obniżająca się temperatura, deszcz, wiatr, smog, a także kontakt z innymi chorującymi dziećmi, sprzyja rozwinięciu się infekcji również u Twojego dziecka. Jednym z pierwszych sygnałów alarmowych jest gorączka – świadczy ona o prawidłowej pracy układu odpornościowego, jednak przedłużająca się i zbyt wysoka może przynosić negatywne skutki.

Od jakiej temperatury należy obniżać gorączkę?

Gorączka wzmacnia obronę dziecka przed zakażeniem, dlatego starajmy się nie obniżać jej zbyt szybko. U dzieci dobrze tolerujących gorączkę zdecydowane postępowanie przeciwgorączkowe należy rozpocząć powyżej 38,5oC. Większość dzieci jednak źle toleruje gorączkę. Jest ona przyczyną gorszego samopoczucia, uczucia zimna, dreszczy, bólu głowy i mięśni – w takim przypadku zacznijmy obniżać gorączkę od 38 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowią dzieci po epizodzie drgawek gorączkowych, u których aktywnie obniżamy temperaturę już powyżej 37,5oC.

Jakim termometrem i gdzie prawidłowo zmierzyć temperaturę?

Najbardziej niezawodne są termometry cieczowe. Obecnie dostępne są na rynku termometry bezrtęciowe wypełnione alkoholem lub galistanem. Charakteryzują się wysoką precyzyjnością pomiarów, sprawdzą się jednak u dzieci starszych, które wykażą się sporą cierpliwością - czas pomiaru trwa między 5, a 10 minut. Godnymi polecenia są elektroniczne termometry dotykowe, które są dokładne i tanie, a czas pomiaru zawiera się między 1-2 minuty.

Rozpowszechnione obecnie bezdotykowe termometry na podczerwień również są bardzo dobre. Zdecydowaną ich zaletą jest szybkość pomiaru, natomiast ich czułość zależy od wielu różnych czynników i często wymagają kalibracji. Pamiętajmy, aby za ich pomocą dokonywać pomiaru w okolicy skroni dziecka, nad tętnicą skroniową, lub w uchu. Warto po kupieniu nowego termometru sprawdzić jego działanie i ustalić prawidłową temperaturę mierzoną w dany sposób.

Sprawdź, jak mierzyć temperaturę, w zależności od wieku dziecka.

Jaki lek przeciwgorączkowy wybrać?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego gorączkę należy obniżać przez podanie dziecku ibuprofenu - jest wyraźnie skuteczniejszy od paracetamolu, działa dłużej, a dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.

Wyjątek stanowią dzieci przed ukończeniem 3 miesiąca życia lub chorujące na ospę, biegunkę lub zakażenie układu moczowego, u których powinniśmy rozpocząć leczenie od paracetamolu.

Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol dostępne są pod postacią syropów, czopków i tabletek. Obydwa te leki możemy podawać równocześnie, jednakże takie postępowanie powinno być zarezerwowane dla dzieci wysoko gorączkujących. Bezpieczniejsze jest naprzemiennie stosowanie leków przeciwgorączkowych, jeśli to możliwe z preferencją ibuprofenu. Dzięki temu możemy wydłużyć odstępy między dawkami jednego rodzaju leku, a przy tym zmniejszyć łączną dobową dawkę podanych leków. 

Inne sposoby na obniżenie gorączki...

Kąpiel ochładzająca – podaj dziecku lek przeciwgorączkowy, a następnie przygotuj kąpiel tylko o 1°C niższą niż temperatura ciała dziecka. Możemy ponadto zastosować chłodne okłady na nadgarstki, kark, pod kolanami, w okolicy kostek, pach lub pachwin. Nie schładzajmy okolicy czoła – to skuteczne w zatrzymywaniu krwotoku z nosa, nie sprawdza się jednak w zwalczaniu gorączki. Pamiętajmy o odpowiedniej podaży płynów – w trakcie gorączki znacznie bardziej pocimy się tracąc wodę i cenne elektrolity.

Wysokość gorączki nie zawsze dobrze koreluje z ciężkością choroby dziecka. Na stronie internetowej www.mobilnygabinetpediatryczny.pl, znajdziecie Państwo specjalny System „sygnalizacji świetlnej” – pomoże on Państwu określić jak poważnie choruje Wasze gorączkujące dziecko.

 

Autror: Lek. Łukasz Grzywacz

Absolwent  Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w myśl zasady, iż rolą lekarza jest utrzymywanie pacjenta w zdrowiu. Kluczem jest tu wiedza, prewencja oraz dobre i wczesne rozpoznanie, które zapewniają dziecku prawidłowy rozwój, a rodzicom komfort. W swojej pracy kładzie duży nacisk na współpracę z rodzicami, jako tymi, którzy najlepiej znają swoje dziecko i jako pierwsi mogą rozpoznać wczesne symptomy i szybko zadziałać. Kiedy już jednak dziecko zachoruje i konieczna jest interwencja medyczna, poszukuje przyczyny w sposób przekrojowy i proponuje terapię zapewniającą możliwość szybkiego powrotu do zdrowia w bezpieczny sposób. 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: