Współczesne i zamierzchłe sposoby usuwania tatuaży

Data dodania: 2018-11-27

Tatuaże nie są wymysłem nowoczesności. W wielu kulturach i w wielu ludach są one robione od zarania dziejów. Upiększanie ciała przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej czy Azji ma jednak swoje korzenie w religii, obrzędach i kulturowości. Natomiast malunki na ciele wykonywane obecnie w salonach tatuażu nie mają zwykle takiego wymiaru. Czasem tatuujemy się pod wpływem impulsu, nie przemyślawszy tego, że rysunek na ciele pozostanie z nami na zawsze. Co wtedy, jeśli po latach uznamy go za ośmieszający czy nawet odrażający? Pozostaje usunąć tatuaż. Jak to zrobić? Czy w dawnych czasach także usuwano tatuaże?

Dawne metody usuwania tatuaży - jakie stosowano?


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy lasery jeszcze nie weszły do powszechnego użycia, usunięcie niechcianego tatuażu było co najmniej kłopotliwe, jeśli nie niemożliwe. Wykorzystywano wszczepiany pod skórę znak graficzny, z użyciem specjalnego barwnika i igły. Prowadziło to do stanu znacznego rozjaśnienia tatuażu, a wraz z upływem czasu tatuaż bladł, aż w końcu stawał się zupełnie niewidoczny.
Stosowano również chirurgiczne metody usuwania tatuażu. Rysunek był po prostu wycinany skalpelem albo usuwany chemicznie. Niestety, pozostawiało to na ciele pacjenta mało estetyczne blizny. Niektórzy jednak woleli patrzeć na blizny, niż na dawny tatuaż.

Laser wybawieniem zawiedzionych

Dla żałujących swoich tatuaży osób wybawieniem było pojawienie się technologii laserowej w medycynie estetycznej. Współczesna laseroterapia pozwala w miarę szybko i co najważniejsze - skutecznie usunąć tatuaż z dowolnego miejsca na ciele.

Do zabiegów usuwania tatuaży wykorzystywane są lasery emitujące bardzo krótkie impulsy świetlne, o dużej mocy. Skuteczność przy usuwaniu kolorowych tatuaży gwarantują dziś lasery emitujące światło o odpowiedniej energii, która jest w stanie absorbować barwnik o różnych kolorach. Takie warunki spełnia m.in. laser aleksandrytowy. Popularny laser Q-switch nadaje się z kolei do usuwania tatuaży czarnych.
Laser musi być dobrze dobrany dla pacjenta i do tego, jaki tatuaż chce usunąć. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że jednorazowa sesja laserowa nie wystarczy do usunięcia pokaźnego tatuażu, zwłaszcza takiego, który jest kolorowy. Czarny barwnik, znajdujący się pod skórą, doskonale pochłania światło lasera, dlatego łatwiej usunąć właśnie czarny tatuaż z ciała człowieka.

Całkowite wyleczenie i regeneracja skóry po kilkukrotnych sesjach laserowych trwa wiele miesięcy. Sam zabieg laserowego usuwania tatuażu polega na rozerwaniu torebki kolagenowej otaczającej barwnik tatuażu w naszej skórze. Następnie laser spala i rozprasza barwnik, a kolorowa substancja dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej. Stamtąd ostatecznie wydalana jest z czasem poprzez układ limfatyczny.

Liczba zabiegów laseroterapii niezbędna do usunięcia tatuażu zależy od tego, jak głęboko znajduje się barwnik, jaki jest jego typ i jak duży jest cały tatuaż. Niekiedy wystarcza zaledwie kilka zabiegów, aby po miesiącu cieszyć się brakiem tatuażu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Klinika Dobosz

 

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: