Czego uczą zabawki edukacyjne?

Data dodania: 2018-10-11

Pierwsze lata życia dziecka to czas, w którym jest najbardziej podatne na naukę nowych umiejętności. Ujściu kreatywności każdego malucha daje zabawa, dlatego warto kupować wspomagające rozwój zabawki. Jakie znaczenie ma nauka przez zabawę?

Przyjemne i pożyteczne

Podczas zakupów w sklepie z zabawkami można dostać zawrotu głowy. Obok lalek, samochodzików i pluszowych misiów, na półkach znajdują się także zabawki edukacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, są to zabawki, które uczą przez zabawę, czyli zachęcają dziecko do poszerzania wiedzy o otaczającym świecie i rozwijają jego sferę emocjonalną. Zabawki te, aby odgrywały swoją rolę, muszą być dobrane do wieku i poziomu rozwoju, który jest indywidualny dla każdego dziecka i zmienia się z miesiąca na miesiąc. Warto o tym pamiętać, ponieważ źle dobrany do wieku poziom trudności może zniechęcić dziecko do zabawy.

Duża rola temperamentu dziecka

Ważne, by zabawki pasowały do temperamentu dziecka. Dzieci spokojne, raczej zamknięte w sobie i lubiące obserwować otoczenie, ucieszą się z przedmiotów, które przyciągną ich uwagę na dłużej, takich jak kukiełki czy klocki. Z kolei towarzyskiego i wesołego malca najbardziej zajmie zabawa wymagająca wkładu dużej dawki energii, na przykład jazda samochodzikiem czy gotowanie na zabawkowej kuchence. Dobrze dobrane zabawki nie tylko spełnią swoją podstawową funkcję, jaką jest dostarczanie dziecku radości, ale także w znacznym stopniu wpłyną na jego rozwój.

Funkcje zabawek edukacyjnych

Do podstawowych funkcji zabawek edukacyjnych zaliczamy:

  • funkcję edukacyjną,
  • funkcję rozrywkową,
  • funkcję kreatywną,
  • funkcję społeczną.

Jakie zabawki pozwalają rozwijać poszczególne z nich?

Rozwój kreatywności i logicznego myślenia

Do zabawek edukacyjnych zalicza się uwielbiane przez dzieci klocki i puzzle, dzięki którym uczą się porównywania kształtów, kolorów, wielkości, zauważania wszelkich podobieństw i różnic. Wymagają od dziecka skupienia i cierpliwości, a same klocki i możliwość tworzenia z nich rozmaitych budowli mają ogromny wpływ na rozwój kreatywności. Na rynku dostępne są także zabawki, które wspomagają naukę czytania, pisania i liczenia, czyli umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Obok nich znajdują się uczące dzieci zdrowej rywalizacji oraz wymagające logicznego myślenia i skupienia uwagi gry planszowe, które poszerzają wiedzę z różnych dziedzin oraz rozbudzają ciekawość świata i wyobraźnię. Co więcej, gry planszowe zapewniają zabawę całej rodzinie.

Społeczna rola zabawek edukacyjnych

Dzieci od małego uświadamiają sobie swoją przynależność do różnych grup społecznych, dlatego dużą rolę odgrywają także wszelkie zabawki spersonalizowane pod konkretne zawody, kształtujące w dziecku ogólną wiedzę o wykonywanych przez ludzi profesjach i umożliwiające mu pewnego rodzaju przygotowanie się do życia, poprzez poznanie wymagań konkretnych ról społecznych.

Budowanie więzi

Obserwując bawiące się na placu zabaw dzieci, można dostrzec, z jaką łatwością przychodzi im nawiązywanie nowych znajomości oraz tworzenie pierwszych przyjacielskich relacji. To właśnie wspólna zabawa ma ogromny wpływ na budowanie więzi. Bardzo ważne jest, by rola rodzica nie kończyła się na kupieniu dziecku zabawki, ale by towarzyszył on dziecku w czasie odkrywania funkcji poszczególnych zabawek. Mimo że dziecko nie z większości zabawek edukacyjnych może korzystać samodzielnie, zabawa z rodzicem i spędzony razem czas mają duży wpływ na rozwój malca.

Zabawki mają duży wpływ na stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka, ułatwiając jego wychowanie. Wybierając zabawki, nie warto ograniczać się do jednego rodzaju, ale wybrać takie, które rozwijałyby różne umiejętności i aby dziecko miało możliwość wyboru, z której z nich w danym momencie chce skorzystać. Ważne, by były dobrane do wieku, temperamentu i rozwoju poznawczego dziecka – w końcu to jemu w szczególności mają się podobać. Na szczęście zabawki edukacyjne odpowiadają zarówno związanym z zabawą potrzebom dzieci, jak i chcących w przyjemny sposób nauczyć swoje pociechy podstawowych umiejętności rodziców.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: