DENTYSTA RADZI: Czy zgrzytanie zębami to już choroba?

Data dodania: 2018-09-27

Masz starte zęby lub bóle głowy nie dają Ci spokoju? Twoje zęby są kruche, ruchome, wrażliwe na zimno? Twój partner uskarża się na Twoje ciągłe zgrzytanie zębami w nocy lub budzisz się z zaciśniętymi zębami? Być może cierpisz na bardzo częste schorzenie jakim jest choroba okluzyjna.

Czym jest okluzja?

Okluzja to sposób stykania się zębów górnych z dolnymi. Kiedy kontaktują się one ze sobą w nieprawidłowy sposób powodując szereg objawów, mówimy o chorobie okluzyjnej. Nieleczona, grozi utratą zębów, nasilającymi się bólami i zniszczeniem stawów. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium choroby, uchroni Cię przed dużymi kosztami leczenia związanymi z potrzebą całkowitej rehabilitacji narządu żucia.

 

Uwaga na braki w uzębieniu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że brak nawet jednego zęba zaburza równowagę w zgryzie. Sąsiednie zęby będą zbyt obciążone i stopniowo będą się przemieszczać w miejsce tego brakującego. Bardzo niekorzystny i niezwykle urazowy jest brak bocznych zębów. Wymusza to używanie tylko przednich zębów, które nie są przystosowane do żucia pokarmów, przez co będą przeciążone i niszczone.

 

Jak leczyć chorobę okluzyjną?

Cyfrowe zdjęcie rtg i tomografia komputerowa to już za mało. Najlepsi specjaliści zaglądają nie tylko do wnętrza zębów i kanałów, ale analizują pracę mięśni twarzy i stawów skroniowo-żuchwowych. Kluczowa w leczeniu staje się ekwilibracja, czyli dopasowanie do siebie zębów szczęki i żuchwy, np. poprzez ich delikatne zeszlifowanie, wymianę koron lub leczenie ortodontyczne. Metoda jest dobierana w zależności od indywidualnych potrzeb.

 

Czym grozi nieleczona choroba okluzyjna?

Nieleczona choroba okluzji może powodować liczne powikłania, których konsekwencją będą nieodwracalne zmiany zdrowotne. Oprócz tego, że będziemy się zmagać z chronicznymi napięciowymi bólami głowy, karku, pleców a nawet zaburzeniami słuchu, które będą coraz trudniejsze do zniesienia, może się to również skończyć utratą zębów.

Dlatego nie należy bagatelizować żadnego z objawów, a wszelkie wątpliwości najlepiej omówić ze stomatologiem zajmującym się profesjonalnym leczeniem choroby okluzyjnej.


Autor: Lek. dent. Marzena Borkowska - Ekspert stomatologii estetycznej i protetyki w Dental City w Bielsku-Białej. Regularnie uczestniczy w kursach i szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje i oferując nowoczesne rozwiązania w leczeniu. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Protetycznego (European Prosthodontic Association), co daje możliwość międzynarodowej wymiany poglądów i doświadczenia.

Podziel się na:

Najpopularniejsze: