Pośród liter i słów – udekoruj dom z pomocą plakatów typograficznych

Data dodania: 2018-09-03

Wynalezienie druku było bez wątpienia jednym z najważniejszych momentów w historii człowieka. Najpewniej kiedy w połowie XV wieku niemiecki rzemieślnik Johann Gutenberg konstruował swoją przełomową maszynę, nie spodziewał się, jak olbrzymi wpływ będzie miała ona na świat. Tym bardziej nie mógł przewidzieć, iż druk oraz stosowane czcionki zaczną żyć własnym życiem...  również jako dekoracje! Przykładowo bardzo ciekawym rodzajem ozdoby ściennej, łączącej  estetyczną prostotę z olbrzymim potencjałem aranżacyjnym jest plakat typograficzny. Na takie wzory warto zwrócić uwagę przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim powinniśmy na nie spojrzeć nie tylko jako na dekorację, ale także na nośnik treści. Plakaty typograficzne po polsku mogą zawierać na przykład cytat z naszej ulubionej książki, zabawny aforyzm albo mądrą, motywującą sentencję. A to dopiero sam początek możliwości!

 

Dlaczego plakat typograficzny sprawdzi się niemal w każdym miejscu?

W dzisiejszym świecie słowa towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Informują, komunikują, ostrzegają... ale potrafią także ciekawie oraz atrakcyjnie się prezentować! Estetyka zapisu (na którą składa się między innymi rozmieszczenie liter, ich wielkość i kolor) jest zwykle dobierana do jego funkcji. Dzięki czemu mogą istnieć setki, a nawet tysiące sposobów na wizualne przedstawienie jednego słowa! Typografia dostarcza nam więc naprawdę niesamowitych możliwości pod kątem dekoracyjnym. Plakaty z literami, wyrazami lub całymi zdaniami pasować będą prawie do każdego rodzaju wnętrza. W mieszkaniach nowoczesnych, kontrastowych sięgnąć możemy na przykład po wzory, na których słowa utworzone zostały z kolorowych, neonowych świateł. Dla odmiany litery narysowane na klockach idealnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym. Jeśli potrzebujemy natomiast ozdoby do wnętrza utrzymanego w wyrazistej, industrialnej lub loftowej stylistyce to dobrym wyborem będą plakaty przedstawiające czcionki maszyny drukarskiej. A jeśli żadna z tych opcji nam nie pasuje, to mamy do dyspozycji jeszcze wzory imitujące strony gazety, tablicę okresową pierwiastków, odręczne pismo oraz całe mnóstwo innych opcji.

Jak łatwo zauważyć, przy tak olbrzymich możliwościach mieszkanie nie jest jedynym miejscem, gdzie da się z powodzeniem wykorzystać plakaty typograficzne. Sklep, kawiarnia, restauracja oraz biuro to tylko kilka innych przykładowych wnętrz, które można pomysłowo i oryginalnie uatrakcyjnić za pomocą tego typu dekoracji.

 

Redro.pl

 Elegancki plakat typograficzny w ramie

Plakaty typograficzne bez wątpienia należą do dekoracji, które możemy wykorzystać w pomieszczeniach stylowych i eleganckich. A często właśnie w przypadku takich wnętrz napotykamy problemy z wyborem spójnych, gustownych ozdób. Rozwiązanie znajduje się na szczęście na wyciągnięcie ręki. Plakaty typograficzne (po polsku lub angielsku), zawierające znane cytaty albo chwytliwe sentencje, wydrukowane na jednokolorowym, eleganckim tle to propozycja pasująca wręcz idealnie do pomieszczeń takich jak salon lub jadalnia, w których zdarza nam się  podejmować zaproszonych gości. Bardzo dobrą decyzją będzie ozdobienie zakupionych przez nas dekoracji dodatkowo prostymi, stylowymi ramami. Zabieg taki sprawi, iż plakat zacznie skutecznie przyciągać wzrok, wyróżniając się na tle ściany, na której go zawiesimy. Wzory przeznaczone do elegantszych pomieszczeń nie powinny być jednak przesadnie kontrastowe ani krzykliwe. Kluczowy w ich przypadku pozostaje estetyczny umiar oraz dobry smak. Plakat typograficzny w ramie bardzo dobrze sprawdzi się jako dekoracja samodzielna, ale jeżeli mamy ciekawy pomysł na większą aranżację, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć kompozycję z kilku takich wzorów.

Pomysł na plakat typograficzny do kuchni

Dobrą dekorację do kuchni wyróżnia kilka szczególnych cech. W pierwszej kolejności musi być ona oczywiście atrakcyjna i spójna ze stylistyką tego wnętrza. Powinna także w ciekawy i oryginalny sposób nawiązywać do „kulinarnego” charakteru tego pomieszczenia. Wszystkie te warunki jest w stanie spełnić plakat typograficzny. Znajdujący się na nim tekst może być przykładowo zabawnym hasłem dotyczącym kawy lub innego, lubianego przez nas napoju. Inną ciekawą i wartą uwagi opcją są plakaty przypominające swoim wyglądem odręcznie napisany przepis. Zawieszając kilka mniejszych typograficznych ozdób w różnych miejscach kuchni sprawimy, iż nabierze ona wyglądu miejsca, w którym swoje talenty rozwija prawdziwy pasjonat gotowania oraz pieczenia. Warto także zauważyć, iż tego rodzaju plakaty ciekawie będą się prezentować nie tylko na ścianach, ale również na meblach czy na lodówce.

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: