Jak zaprojektować pokój dla dziecka na lata

Data dodania: 2018-08-23

Jako architekt wnętrz, ale przede wszystkim mama, pokażę Wam na przykładzie kilku moich projektów, jak bezpiecznie, funkcjonalnie i ładnie zaprojektować pokój dziecięcy, który wbrew utartym stereotypom wcale nie musi być różowy dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców.

W swoich projektach trzymam się jednej, kluczowej zasady: ściany i meble utrzymuję w stonowanej kolorystyce, tak aby pokój stanowił bazę, tło dla zabawek, które z reguły krzyczą feerią barw. Niech nieruchome elementy będą w jasnych kolorach, a dodatki (ruchome) - zaakcentowane ulubionymi kolorami. Pozwoli to potem na szybką zmianę kolorystyki poprzez same dodatki. Istotne też, aby meble były praktyczne, rosnące z dzieckiem, a podłoga, jasna.

Pokój dla aktywnego 2 latka - w tym wieku ważne, aby było dużo miejsca na zabawę i przechowywanie zabawek. Dobrze jest zaplanować już także miejsce do rysowania, malowania, oraz późniejszej nauki. Aby nadać wnętrzu inspirujący i kreatywny charakter, warto pomalować jedną ze ścian farbą z funkcją tablicy magnetycznej – można na niej nie tylko pisać kredą ale i przyczepiać różne magnesy. Taka opcja posłuży na lata.

Pokój dla 5-letniej księżniczki – aby zaspokoić miłość do różu, która z wiekiem dość szybko mija, zagrałam dodatkami. Tło natomiast stanowią szarości. Aby przełamać monotonię, dobrze wygląda zestawienie dwóch sąsiadujących ze sobą ścian poprzez dwie faktury, w tym wypadku pomalowana na szaro ściana łączy się z tapetą. Optycznie zwiększamy w ten sposób przestrzeń i nadajemy pomieszczeniu charakteru.

Pokój dla 6 latka - nie zawsze mam do czynienia z wymiarowym pokojem. Skosy są ciekawe ale ciężko dobrać pod nie gotowe elementy. Stad też moja sugestia, aby zrobić meble na wymiar. Trzeba jednak podjąć rozsądną decyzję co do kolorystyki, aby pokój posłużył potem chłopcu na lata. Ulubione kolory Adasia, zaakcentowałam w formie niebieskich i żółtych dodatków. Aby nadać wnętrzu chłopięcego charakteru, zastosowałam zgodne z zainteresowaniami Adasia, naklejki tematyczne. Dzieci szybko zmieniają zainteresowania, a naklejki do ścian, nie zniszczą powierzchni, można je łatwo demontować i wymieniać.

Pokój młodzieżowy dla fana sportów – pokój miłośnika piłki nożnej oraz koszykówki, wcale nie oznacza, że elementy te muszą być wszechobecne. Dobrze zaakcentować zainteresowania poprzez elementy, które w razie czego można łatwo wymienić. Chłopcy w tym wieku bardzo szybko rosną. Aby nie zmieniać biurka co roku, warto wybrać takie, z regulowanymi nóżkami oraz opcją ustawienia kąta nachylenia blatu. Krzesło również powinno być regulowane, dopasowane do wzrostu dziecka.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny – projektując pokój dla nastolatki, wykorzystałam wyższy sufit i zaprojektowałam antresolę – przestrzeń do spania. Zyskałam dzięki temu miejsce na dole, gdzie dobrze wkomponowała się sofa. Meble robione były na wymiar, jednak wiele firm oferuje łóżka piętrowe z opcją zagospodarowania przestrzeni na dole.

Pokój dla rodzeństwa

Pogodzenie dwóch braci, z których młodszy chciał mieć dokładnie to, co starszy, nie było łatwe. Na moje szczęście znalazłam wspólny mianownik - obydwaj są fanami samochodów, a szczególnie filmu „Auta”. Na pomysł drogi wpadłam chcąc podzielić przestrzeń pokoju na dwie części, aby każdy z chłopców, znalazł w niej miejsce dla siebie.

Autor: 

Marta Pawlak - Absolwentka Wydziału Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku Architektura Wnętrz. Właścicielka biura projektowego działającego na terenie śląska. Zajmuje się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz prywatnych, publicznych i komercyjnych. Projektując zawsze stara się spełniać oczekiwania estetyczne i użytkowe swoich Klientów, dąży do ponadczasowych rozwiązań. Prywatnie kochająca żona i mama 4-letniego Kacperka.

https://www.facebook.com/projektowaniewnetrz.aranzacjawnetrz/

http://martapawlak.pl/ 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: