Wakacyjne urazy, czyli co zrobić jeśli dziecko wybije sobie ząb?

Data dodania: 2018-06-28

(21%), wypadki drogowe (11%) oraz akty przemocy (11%). Zęby mleczne najczęściej uszkadzają sobie dzieci 2-3 letnie, natomiast zęby stałe ulegają urazom najczęściej u dzieci w wieku 9-10 lat. W czasie wakacyjnych szaleństw nie trudno o wypadek. Jednym z nich może być właśnie wybicie lub ułamanie się zęba. Każdy uraz – czy w obrębie mlecznych, czy stałych zębów – może mieć poważne, odległe konsekwencje, łącznie z utratą zęba. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe reagowanie i konsultacja stomatologiczna, co umożliwi podjęcie odpowiedniego leczenia.

Zanim dojdzie do urazu

Najważniejszą rolę odgrywa tu edukacja, zarówno dzieci jak i dorosłych, aby każdy mógł podstąpić prawidłowo w takiej kryzysowej sytuacji. Dziecko musi wiedzieć, że powinno od razu zgłosić dorosłemu wypadek, a jeśli wybiło ząb, że trzeba go znaleźć. Można również zaopatrzyć dziecko w profesjonalne ochraniacze na zęby, zwłaszcza dla miłośników sportów kontaktowych lub wysoce urazowych. Warto też wyposażyć podręczną apteczkę w sterylny pojemnik do przechowania zęba na czas dojazdu do stomatologa. Inną formą profilaktyki jest podjęcie leczenia ortodontycznego, gdyż jak wynika z badań, to właśnie pewne wadliwe ustawienia zębów predysponuje do ich „wybicia” lub złamania podczas urazu.

Urazy mleczaków

Urazy zębów mlecznych wymagają wizyty u lekarza stomatologa, aby ulżyć dziecku w bólu, ocenić ryzyko uszkodzenia stałych zębów, które znajdują się w kości pod mleczakami, podjąć odpowiednie leczenie i poinstruować rodziców, co robić dalej oraz na co zwrócić uwagę. Wybitych zębów mlecznych nie próbuje się leczyć, przez ponowne włożenie na miejsce, w przeciwieństwie do stałych.

Ząb stały został wybity. Co robić?

W przypadku wybicia zęba stałego przez dziecko, musimy działać sprawnie. Jeśli się pospieszymy, to istnieje duża szansa na uzupełnienie braku własnym zębem dziecka. Musimy ząb odnaleźć, zabezpieczyć i jak najszybciej dostarczyć wraz z dzieckiem do najbliższego stomatologa. Kluczową rolę odgrywa pierwsza godzina od wypadku oraz sposób przechowywania zęba. Najważniejszą rzeczą jest umieszczenie wybitego zęba w czystym, najlepiej jałowym pojemniku z płynem, takim jak: mleko, płyn do soczewek kontaktowych, ślina dziecka, które wybiło sobie ząb lub sól fizjologiczna. Na rynku są również dostępne gotowe preparaty do transportu wybitych zębów, np. save-a-tooth. Nigdy nie trzymajmy zęba na sucho, ponieważ zmniejsza to szanse, że ząb przyjmie się po włożeniu go na miejsce.

Jak leczyć?

Jedną z metod jest replantacja, czyli ponowne wprowadzenie zęba do zębodołu przez stomatologa. Po zabiegu konieczne są regularne wizyty kontrolne oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, w tym szczególna pielęgnacja jamy ustnej, stosowanie płynów do płukania oraz miękkiej diety.  Dla powodzenia zabiegu największe znaczenie ma właściwe zabezpieczenie wybitego zęba  oraz czas, w jakim dotrzemy do lekarza.

Jeżeli podczas wypadku złamała się tylko część zęba ponad dziąsłem możliwe jest estetyczne odbudowanie zęba , tak, że będzie wyglądał jak naturalny. Czasami, przy poważniejszych urazach konieczne jest przeleczenie zęba kanałowo, żeby nie bolał.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie możemy odnaleźć zęba?

Nie stosuje się specjalnych "implantów dla dzieci". Implant w miejsce wybitego zęba, którego nie da się replantować, można założyć dopiero po skończeniu 16-21. roku życia.  Do tego czasu rosną kości szczęk i przedwczesna implantacja mogłaby zaburzyć ich prawidłowy rozwój. W takich przypadkach stosuje się często ruchome uzupełnienie, które imituje wybity ząb do czasu, w którym można zastosować implant.

Autorki artykułu:

Podziel się na:

Najpopularniejsze: