Zęby mleczne - małe zęby, duże znaczenie

Data dodania: 2018-05-13

Często spotykamy się opinią, że zęby mleczne są tylko tymczasowe i nie trzeba ich leczyć. Dlatego trafiają do nas skonsternowani rodzice, którzy szukają odpowiedzi na pytanie:

Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Odpowiedź może być tylko jedna: tak. Zęby mleczne pełną bardzo ważne funkcje:

  • Każdy ząb mleczny jest jak drogowskaz, dzięki niemu następuje prawidłowy rozwój kości szczęk. Brak nawet jednego pociąga za sobą nieodwracalne zmiany w zgryzie i ustawieniu przyszłych zębów stałych.
  1. Obecność zębów mlecznych zapewnia odpowiedni rozwój mowy. Prawidłowa wymowa wymaga opierania języka o przednie zęby, ich brak zaburza prawidłową artykulację i znacząco wpływa na naukę mówienia.
  2. Podobnie jak zęby stałe, zęby mleczne wraz z językiem i mięśniami towarzyszącymi stanowią początkowy odcinek układu pokarmowego. Zniszczone zęby mleczne nie stwarzają możliwości prawidłowego gryzienia pokarmów. Podobna sytuacja występuje jeśli mamy do czynienia ze stanami zapalnymi w obrębie zębów mlecznych. Mali pacjenci nie są w stanie prawidłowo przyjmować pokarmów, ponieważ sprawia im to ból.
  3. Zdrowe zęby mleczne to zdrowy uśmiech co ma niebagatelne znaczenie psychologiczne. Okres szkolno-przedszkolny to czas nawiązywania relacji z otoczeniem i rówieśnikami. W tym czasie dzieci są bardzo bezpośrednie i potrafią zwrócić donośnie uwagę na „brzydkie ząbki” u kolegi. Po zakończeniu leczenia rodzice często opowiadają jak ich pociechy chwaliły się białymi ząbkami w przedszkolu, co potwierdza jak duże mają dla nich znaczenie psychologiczne.

Zęby mleczne są tymczasowe, ale ich funkcja jest długofalowa. Opinie o braku sensu ich leczenia pochodzą jeszcze z czasów kiedy stomatologia nie fundowała tylu metod kontroli bólu i strachu co współczesna, np. leczenia w podtlenku azotu, bezbolesnego znieczulenia komputerowego, leczenia ozonem bez konieczności wiercenia, czy bezpiecznego leczenia w znieczuleniu ogólnym.

 

Nie wychowaj małego dentofoba :)

 

Zapraszamy na konsultacje:

Stomatologia Dziecięca Kids Smile Studio

Czechowice-Dziedzice ul. Wąska 5

tel.539-50-30-20

/artykuł sponsorowany/

Podziel się na:

Najpopularniejsze: