Wyjście z dzieckiem w góry – przygotowanie

Data dodania: 2018-04-17

Przed nami majówka. Niepowtarzalny czas na wspólny wypoczynek całą rodziną. Wyjście z dziećmi w góry to na pewno jedna z ciekawych opcji spędzenia czasu razem. Kiedy ją rozpocząć? Jak przygotować na nią dziecko? Na te i inne wątpliwości, odpowiadamy Wam poniżej.

Kiedy i jak zacząć?

Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Dziecko jest gotowe na spacery niemal od samego urodzenia. Oczywiście w pierwszych tygodniach życia nie będą to całodniowe wypady, ale stopniowo można wydłużać spacery z wózkiem. Należy wybierać więc takie szlaki turystyczne, gdzie mamy pewność, że tym wózkiem damy radę wyjechać. W naszych Beskidach polecam rozpocząć od spaceru na Dębowiec (szeroki, ubity szlak do samego schroniska). Polecam też Magurkę Wilkowicką, Kozią Górkę lub Hrobaczą Łąkę. W Tatrach natomiast tych opcji jest więcej - zwłaszcza w dolinkach reglowych typu Strążyska, Małej Łąki, czy Białego, gdzie teren łagodnie się wznosi, a ścieżka jest na tyle wygodna, że z powodzeniem da się po niej jechać wózkiem.

A jeśli dziecko już siedzi?

Piesze wędrówki z dzieckiem ułatwia nam nosidło turystyczne (np. Osprey Poco AG). Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka, które czuje bliskość swojego opiekuna, a dodatkowo może wszystko dokładnie obserwować. Kiedy przychodzi pora na drzemkę, bez problemu także w nim zasypia. Warto zainwestować w porządny model, w którym pociecha nie będzie nam aż tak bardzo ciążyło, a będzie jej wygodnie.  Najbezpieczniej rozpocząć przygodę z nosidłem turystycznym kiedy dziecko już samodzielnie siedzi. Wystarcza nawet do 4 roku życia.

Uważaj na słońce - chroń oczy!

Nadmiar słońca nie jest naszym sprzymierzeńcem, a już na pewno jeśli chodzi o dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę delikatnej skóry. I mówię tutaj nie tylko o użyciu kremów przeciwsłonecznych przeznaczonych dla dzieci, ale o ochronie oczu. Rodzice często zapominają aby odpowiednio zabezpieczyć tę jakże wrażliwą część ciała dzieci. Szczególnie w górach to bardzo istotna kwestia. Ważne aby okulary były sprawdzonej firmy i miały wszelkie atesty. Marka JULBO specjalizuje się w okularach dziecięcych. 

Coś przeciwdeszczowego

W górach pogoda jest bardzo zmienna, dlatego zawsze powinniśmy zabrać dla dziecka coś przeciwdeszczowego. Naszą propozycją, dla dzieci samodzielnie chodzących, jest kurtka TATONKA. Jej luźny krój sprawia, że gwarantuje dużą swobodę ruchów, a jednocześnie kaptur z daszkiem, sznurkiem i ściągaczem zapewni odpowiednią ochronę nawet przed największą ulewą. W razie czego warto mieć zawsze ze sobą jednorazowe, przeciwdeszczowe kurtki typu EASY CAMP PONCHO.

Jakie buty?

Jeśli nasze pociechy staną już na własnych nogach, trzeba pomyśleć o odpowiednim obuwiu - koniecznie ponad kostkę, które uchronią małe nóżki przed skręceniem. Dodatkowo muszą być nieprzemakalne i dopasowane do stopy dziecka, tak aby zapewnić mu wygodę, swobodę ruchów i doskonałe oparcie na każdym podłożu. Dzieciom, bardzo pomoże fakt jeśli obuwie zamiast sznurówek będzie miało system łatwego ściągacza + rzep.  Przykład odpowiedniego turystycznego obuwia dla dzieci oferuje firma KEEN OAKRIDGE.

Lista dodatkowych rzeczy:

- ubranie na zmianę, woda do picia + ciepły napój w termosie, prowiant, niezbędne akcesoria do karmienia i przewijania jeśli dziecko jest małe, dokładna mapa lub GPS, apteczka z opatrunkiem, krem z filtrem, czapka z daszkiem lub kapelusz, mata samopompująca (do siedzenia, spania lub raczkowania).

Podziel się na:

Najpopularniejsze: