W ciąży u stomatologa - fakty i mity!

Data dodania: 2018-04-04

Statystyki podają, że ok. 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską wagą urodzeniową związanych jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej matki.* Jeśli więc planujesz ciążę, udaj się w pierwszej kolejności do stomatologa, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia. Jeśli jednak już jesteś w ciąży, to bardzo istotne, aby znaleźć dobrego dentystę ponieważ leczenie kobiet w ciąży wymaga szczególnej ostrożności i wiedzy.

Czy ciąża osłabia i niszczy zęby?

Nie. Prawdą jest natomiast, że kobiety w ciąży mają większe problemy z zębami. Jest to jednak spowodowane niekorzystnymi dla uzębienia zmianami w diecie - spożywaniem dużej ilości cukrów, nocnym podjadaniem, czy nieregularnymi posiłkami. Takie zmiany wynikają z huśtawki nastrojów spowodowanej szalejącymi hormonami. W połączeniu z mniejszym wydzielaniem śliny w I i II trymestrze ciąży, potrafi to mocno zagrozić naszym zębom. W I trymestrze dodatkowo dochodzą jeszcze nieprawidłowości związane z układem pokarmowym – między innymi wymioty, uszkadzające szkliwo i dodatkowo obniżające pH jamy ustnej.

Czy można leczyć zęby będąc w ciąży?

Tak, a nawet trzeba! Zapalenie przyzębia, okostnej czy ropnie mogą być zagrożeniem dla dziecka, spowodować poronienie lub przedwczesny poród.* Podobnie nie można pozostawić bez leczenia zęba, który wymaga leczenia kanałowego. Jeśli nie pozbędziemy się infekcji, doprowadzimy do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego. W stomatologii do leczenia kanałowego wykorzystywane są endometry, które pozwalają na bezpieczne mierzenie długości kanału i jego wypełnienie.

Kiedy najlepiej leczyć zęby w ciąży?

Jeśli wizyty są planowane, lepiej wybrać się do stomatologa w II trymestrze ciąży. Oczywiście nie mówimy w tym przypadku o stanach ostrych, które wymagają natychmiastowych działań.

Czy można leczyć zęby w znieczuleniu?

I tak i nie. Na pewno nie powinno być wykonywane leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym. Stosowanie jednak środków znieczulających miejscowo u kobiet w ciąży jest bezpieczne. Kiedyś znieczulało się głównie lidokainą 2% bez zawartości adrenaliny, jednak jest to znieczulenie dość słabe i nie zawsze skuteczne. Obecnie stosuje się artykainę 4% z najmniejszą możliwą zawartością adrenaliny (1:200 000), chociaż wzbudza to wiele kontrowersji, w związku z jej toksycznością. Warto jednak tutaj podkreślić, że artykaina charakteryzuje się bardzo krótkim okresem półtrwania (bardzo szybko się rozkłada) – około 20 minut. Do tego bardzo wysoki procent wiązania z białkami osocza (94%, dla porównania lidokaina – 77%) oraz ograniczone przechodzenie przez łożysko (co jest bardzo istotne w tym kontekście). Dzięki sile działania wystarczy jej podać bardzo niewiele, a leczenie jest wtedy dla kobiety bezbolesne.

Czy można robić RTG zębów w ciąży?

Tak. Należy je jednak ograniczyć do niezbędnego minimum. Amerykańskie National Council on Radiation Protection podkreśla, że dawka 50mSv nie ma wpływu na powstawanie wad wrodzonych u płodu. Jedno małe zdjęcie RTG aparatem cyfrowym to dawka 1,5µSv, czyli wykonując ponad 30 tysięcy takich zdjęć nadal mieścimy się w bezpiecznej dawce.

Czy można sobie profilaktycznie wykonać profesjonalnie oczyszczenie zębów w ciąży?

Tak, a nawet byłoby to wskazane, także w czasie ciąży. Zabiegi stomatologiczne – usuwanie osadu, płytki nazębnej i kamienia chroni przed rozwojem bakterii i powstawaniem próchnicy. Do wyboru są piaskarki, szczoteczki polerujące, scalery (niewskazane jest jedynie usuwanie kamienia nazębnego skalerami ultradźwiękowymi).

Po pierwsze profilaktyka!

Droga przyszła i obecna mamo! Dla dobra swojego i dziecka, pamiętaj o wizytach kontrolnych, które powinny odbywać się co 6 miesięcy, a w ciąży min dwa razy. Najgorsze jest bowiem odkładanie leczenia „na potem”.

 

*W kilku dużych prospektywnych badaniach obserwacyjnych stwierdzono silny związek między zakażeniami przyzębia u matek a występowaniem porodów przedwczesnych. W metaanalizie badań obserwacyjnych, która została opublikowana w 2007 roku, stwierdzono, że choroba przyzębia wiązała się z 2,8 razy większym ryzykiem porodu przedwczesnego. Vergnes JN, Sixou M. Preterm low birth weight and maternal periodontal status: a metaanalysis. Am J Obstet Gynecol. 2007;196(2):135. e1-135.e7.

Autor: lek. dent. Marzena Borkowska

Centrum Ortodoncji i Stomatologii Dental City

http:/www.dentalcity.com.pl/
https:/www.facebook.com/DentalCityBielsko/

Podziel się na:

Najpopularniejsze: